Riemer om Schmeichel: Det handler om respekt

Den danske landstræner roser Kasper Schmeichel efter de seneste par landskampe, hvor der ellers har været kritik af den danske landsholdsmålmand.



Brøndby (Tipsbladet): Hvem skal stå for Danmark fremadrettet?

Spørger man de mange sofalandstrænere rundt om i Danmark er der efterhånden en del, der ønsker noget andet end Kasper Schmeichel. Den rutinerede målmand var i kassen i både hjemme- og udekampen mod Portugal, men han har fået kritik for sin præstation i Portugal, hvor han godt nok indledte med at redde et straffespark, men også var involveret i flere af portugisernes scoringer.

Men landstræner Brian Riemer lader ikke til at være nervøs for Schmeichels niveau.

– Mit generelle billede er, at de spillere, der var på banen i de to kampe, leverede fremragende præstationer hele vejen rundt. Jeg har kæmpe ros til overs for den her gruppe af spillere. De fortjener alt ros i verden, for de har taget imod det, vi har ønsket.

– Det, de har formået at gøre, selv om holdet mangler nogle af de bedste spillere, det fortjener kæmpe ros, og det gælder også Schmeichel. Jeg synes, at hen over de her to kampe holder han nullet i Parken, og han gør det rigtig godt og skaber sikkerhed med de afslutninger, der kommer.

– I Portugal kunne vi have fået en forfærdelig start efter fire minutter – det havde ændret kampens billede. Han reddede et straffespark. Er der så nogle situationer, hvor han kunne have gjort det lidt bedre og holdt bolden? Ja. Lige så vel som jeg kunne have peget andre spillere ud. Mit overordnet indtryk er, at de her spillere har leveret en toppræstation. Men selvfølgelig er der nogle steder, hvor Kasper Schmeichel og nogle af de andre kunne have gjort det bedre – det gælder også offensivt, hvor nogle kunne have scoret på chancerne – det er præcis det samme, siger Brian Riemer fra DBU til den fremmødte presse onsdag.

Brian Riemer accepterer debatten

Selv om den danske landstræner ikke lader til til at have helt de samme bekymringer som mange andre, er han ikke bange for at tage diskussionen.

– Vi er hårdhudet. Jeg elsker den her debat. Det handler om respekt. Den her mand – ja, familien – fortjener al respekt. De har sat et årti af til at spille for Danmark. De har leveret. Jeg ved, at hans hjerte bløder. Jeg snakkede med ham i går, hvor han sagde “Brian, du har gjort mig til anfører, og det var en af mine stolteste dage at stå dernede og spille den kamp, og skulle jeg havde forladt den, skulle de have båret mig”, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel blev skadet i slutfasen af opgøret, men Danmark havde ikke flere udskiftninger, så han blev i kassen – tydeligt ramt af smerter i den ene arm.

Hvem skal stå for Danmark?

  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte
  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte

0 Votes

I de sidste par dage er det dog ikke skaden, der har fyldt så meget, men derimod spørgsmålet om, hvad man kan tillade sig at kalde en professionel fodboldspiller, efter Ekstra Bladet i en leder kaldte ham “kvabset og tung”, og at en af hans aktioner mindede om et “polioramt barn”.

– I skal komme med de fodboldfaglige debatter, jeg elsker det. Og vi må også gerne være uenige. Det er en del af fodbolden. Det er perfekt. Så længe vi har respekt for hinanden. Det prøver jeg også. Det er det eneste, jeg beder om, at det skal handle om fodbold, siger Brian Riemer, der dog erkender, at fysik også spiller ind, når han udtager spillere:

– Ja, når vi vurderer en spiller – det gælder også mig – så kigger vi på, om de er fitte, hvordan den tekniske skarphed ser ud, om de har forståelse for den taktiske måde, vi vil spille på, og hvor deres mentale helbred er henne. Det opererer jeg ud fra. Og det er klart, at det også er en del af analysen. Det er lidt som den med erfaring og kvalitet og form, det er altid et spørgsmål om at sætte tingene i kontekst, siger Brian Riemer.

Danmarks næste to kampe er testkampe i juni, hvor Nordirland og Litauen venter. Om Kasper Schmeichel er i kassen til de to kampe, afhænger også af hvor hurtigt han kommer sig over den skade, han blev ramt af i Portugal.

Også Peter Møller har reageret på debatten om Kasper Schmeichel – læs mere om det her.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, mener, at det er ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning. Læs her.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Ny kæmpe nedtur for Frank

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Er han den nye Rurik Gislason?



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

AGF og OB var enige om at spille søndag

FC Midtjylland – FC København

Han kan blive den næste store profil!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Tæt på utrolig kamprekord

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Superliga-premiere aflyst

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte