Riemer om Schmeichel: Det handler om respekt

Den danske landstræner roser Kasper Schmeichel efter de seneste par landskampe, hvor der ellers har været kritik af den danske landsholdsmålmand.



Brøndby (Tipsbladet): Hvem skal stå for Danmark fremadrettet?

Spørger man de mange sofalandstrænere rundt om i Danmark er der efterhånden en del, der ønsker noget andet end Kasper Schmeichel. Den rutinerede målmand var i kassen i både hjemme- og udekampen mod Portugal, men han har fået kritik for sin præstation i Portugal, hvor han godt nok indledte med at redde et straffespark, men også var involveret i flere af portugisernes scoringer.

Men landstræner Brian Riemer lader ikke til at være nervøs for Schmeichels niveau.

– Mit generelle billede er, at de spillere, der var på banen i de to kampe, leverede fremragende præstationer hele vejen rundt. Jeg har kæmpe ros til overs for den her gruppe af spillere. De fortjener alt ros i verden, for de har taget imod det, vi har ønsket.

– Det, de har formået at gøre, selv om holdet mangler nogle af de bedste spillere, det fortjener kæmpe ros, og det gælder også Schmeichel. Jeg synes, at hen over de her to kampe holder han nullet i Parken, og han gør det rigtig godt og skaber sikkerhed med de afslutninger, der kommer.

– I Portugal kunne vi have fået en forfærdelig start efter fire minutter – det havde ændret kampens billede. Han reddede et straffespark. Er der så nogle situationer, hvor han kunne have gjort det lidt bedre og holdt bolden? Ja. Lige så vel som jeg kunne have peget andre spillere ud. Mit overordnet indtryk er, at de her spillere har leveret en toppræstation. Men selvfølgelig er der nogle steder, hvor Kasper Schmeichel og nogle af de andre kunne have gjort det bedre – det gælder også offensivt, hvor nogle kunne have scoret på chancerne – det er præcis det samme, siger Brian Riemer fra DBU til den fremmødte presse onsdag.

Brian Riemer accepterer debatten

Selv om den danske landstræner ikke lader til til at have helt de samme bekymringer som mange andre, er han ikke bange for at tage diskussionen.

– Vi er hårdhudet. Jeg elsker den her debat. Det handler om respekt. Den her mand – ja, familien – fortjener al respekt. De har sat et årti af til at spille for Danmark. De har leveret. Jeg ved, at hans hjerte bløder. Jeg snakkede med ham i går, hvor han sagde “Brian, du har gjort mig til anfører, og det var en af mine stolteste dage at stå dernede og spille den kamp, og skulle jeg havde forladt den, skulle de have båret mig”, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel blev skadet i slutfasen af opgøret, men Danmark havde ikke flere udskiftninger, så han blev i kassen – tydeligt ramt af smerter i den ene arm.

Hvem skal stå for Danmark?

  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte
  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte

0 Votes

I de sidste par dage er det dog ikke skaden, der har fyldt så meget, men derimod spørgsmålet om, hvad man kan tillade sig at kalde en professionel fodboldspiller, efter Ekstra Bladet i en leder kaldte ham “kvabset og tung”, og at en af hans aktioner mindede om et “polioramt barn”.

– I skal komme med de fodboldfaglige debatter, jeg elsker det. Og vi må også gerne være uenige. Det er en del af fodbolden. Det er perfekt. Så længe vi har respekt for hinanden. Det prøver jeg også. Det er det eneste, jeg beder om, at det skal handle om fodbold, siger Brian Riemer, der dog erkender, at fysik også spiller ind, når han udtager spillere:

– Ja, når vi vurderer en spiller – det gælder også mig – så kigger vi på, om de er fitte, hvordan den tekniske skarphed ser ud, om de har forståelse for den taktiske måde, vi vil spille på, og hvor deres mentale helbred er henne. Det opererer jeg ud fra. Og det er klart, at det også er en del af analysen. Det er lidt som den med erfaring og kvalitet og form, det er altid et spørgsmål om at sætte tingene i kontekst, siger Brian Riemer.

Danmarks næste to kampe er testkampe i juni, hvor Nordirland og Litauen venter. Om Kasper Schmeichel er i kassen til de to kampe, afhænger også af hvor hurtigt han kommer sig over den skade, han blev ramt af i Portugal.

Også Peter Møller har reageret på debatten om Kasper Schmeichel – læs mere om det her.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, mener, at det er ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning. Læs her.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Jonas Schwartz lander nyt job

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Langer ud efter trænerlegende

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Victor Nelsson topper international impact-liste



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Køber engelsk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes