Riemer om Schmeichel: Det handler om respekt

Den danske landstræner roser Kasper Schmeichel efter de seneste par landskampe, hvor der ellers har været kritik af den danske landsholdsmålmand.



Brøndby (Tipsbladet): Hvem skal stå for Danmark fremadrettet?

Spørger man de mange sofalandstrænere rundt om i Danmark er der efterhånden en del, der ønsker noget andet end Kasper Schmeichel. Den rutinerede målmand var i kassen i både hjemme- og udekampen mod Portugal, men han har fået kritik for sin præstation i Portugal, hvor han godt nok indledte med at redde et straffespark, men også var involveret i flere af portugisernes scoringer.

Men landstræner Brian Riemer lader ikke til at være nervøs for Schmeichels niveau.

– Mit generelle billede er, at de spillere, der var på banen i de to kampe, leverede fremragende præstationer hele vejen rundt. Jeg har kæmpe ros til overs for den her gruppe af spillere. De fortjener alt ros i verden, for de har taget imod det, vi har ønsket.

– Det, de har formået at gøre, selv om holdet mangler nogle af de bedste spillere, det fortjener kæmpe ros, og det gælder også Schmeichel. Jeg synes, at hen over de her to kampe holder han nullet i Parken, og han gør det rigtig godt og skaber sikkerhed med de afslutninger, der kommer.

– I Portugal kunne vi have fået en forfærdelig start efter fire minutter – det havde ændret kampens billede. Han reddede et straffespark. Er der så nogle situationer, hvor han kunne have gjort det lidt bedre og holdt bolden? Ja. Lige så vel som jeg kunne have peget andre spillere ud. Mit overordnet indtryk er, at de her spillere har leveret en toppræstation. Men selvfølgelig er der nogle steder, hvor Kasper Schmeichel og nogle af de andre kunne have gjort det bedre – det gælder også offensivt, hvor nogle kunne have scoret på chancerne – det er præcis det samme, siger Brian Riemer fra DBU til den fremmødte presse onsdag.

Brian Riemer accepterer debatten

Selv om den danske landstræner ikke lader til til at have helt de samme bekymringer som mange andre, er han ikke bange for at tage diskussionen.

– Vi er hårdhudet. Jeg elsker den her debat. Det handler om respekt. Den her mand – ja, familien – fortjener al respekt. De har sat et årti af til at spille for Danmark. De har leveret. Jeg ved, at hans hjerte bløder. Jeg snakkede med ham i går, hvor han sagde “Brian, du har gjort mig til anfører, og det var en af mine stolteste dage at stå dernede og spille den kamp, og skulle jeg havde forladt den, skulle de have båret mig”, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel blev skadet i slutfasen af opgøret, men Danmark havde ikke flere udskiftninger, så han blev i kassen – tydeligt ramt af smerter i den ene arm.

Hvem skal stå for Danmark?

  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte
  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte

0 Votes

I de sidste par dage er det dog ikke skaden, der har fyldt så meget, men derimod spørgsmålet om, hvad man kan tillade sig at kalde en professionel fodboldspiller, efter Ekstra Bladet i en leder kaldte ham “kvabset og tung”, og at en af hans aktioner mindede om et “polioramt barn”.

– I skal komme med de fodboldfaglige debatter, jeg elsker det. Og vi må også gerne være uenige. Det er en del af fodbolden. Det er perfekt. Så længe vi har respekt for hinanden. Det prøver jeg også. Det er det eneste, jeg beder om, at det skal handle om fodbold, siger Brian Riemer, der dog erkender, at fysik også spiller ind, når han udtager spillere:

– Ja, når vi vurderer en spiller – det gælder også mig – så kigger vi på, om de er fitte, hvordan den tekniske skarphed ser ud, om de har forståelse for den taktiske måde, vi vil spille på, og hvor deres mentale helbred er henne. Det opererer jeg ud fra. Og det er klart, at det også er en del af analysen. Det er lidt som den med erfaring og kvalitet og form, det er altid et spørgsmål om at sætte tingene i kontekst, siger Brian Riemer.

Danmarks næste to kampe er testkampe i juni, hvor Nordirland og Litauen venter. Om Kasper Schmeichel er i kassen til de to kampe, afhænger også af hvor hurtigt han kommer sig over den skade, han blev ramt af i Portugal.

Også Peter Møller har reageret på debatten om Kasper Schmeichel – læs mere om det her.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, mener, at det er ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning. Læs her.





Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse


Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansker færdig i Ajax?

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

‘En af sæsonens bedste transfers’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bliver det Andreas Christensens næste klub?