Riemer om Schmeichel: Det handler om respekt

Den danske landstræner roser Kasper Schmeichel efter de seneste par landskampe, hvor der ellers har været kritik af den danske landsholdsmålmand.



Brøndby (Tipsbladet): Hvem skal stå for Danmark fremadrettet?

Spørger man de mange sofalandstrænere rundt om i Danmark er der efterhånden en del, der ønsker noget andet end Kasper Schmeichel. Den rutinerede målmand var i kassen i både hjemme- og udekampen mod Portugal, men han har fået kritik for sin præstation i Portugal, hvor han godt nok indledte med at redde et straffespark, men også var involveret i flere af portugisernes scoringer.

Men landstræner Brian Riemer lader ikke til at være nervøs for Schmeichels niveau.

– Mit generelle billede er, at de spillere, der var på banen i de to kampe, leverede fremragende præstationer hele vejen rundt. Jeg har kæmpe ros til overs for den her gruppe af spillere. De fortjener alt ros i verden, for de har taget imod det, vi har ønsket.

– Det, de har formået at gøre, selv om holdet mangler nogle af de bedste spillere, det fortjener kæmpe ros, og det gælder også Schmeichel. Jeg synes, at hen over de her to kampe holder han nullet i Parken, og han gør det rigtig godt og skaber sikkerhed med de afslutninger, der kommer.

– I Portugal kunne vi have fået en forfærdelig start efter fire minutter – det havde ændret kampens billede. Han reddede et straffespark. Er der så nogle situationer, hvor han kunne have gjort det lidt bedre og holdt bolden? Ja. Lige så vel som jeg kunne have peget andre spillere ud. Mit overordnet indtryk er, at de her spillere har leveret en toppræstation. Men selvfølgelig er der nogle steder, hvor Kasper Schmeichel og nogle af de andre kunne have gjort det bedre – det gælder også offensivt, hvor nogle kunne have scoret på chancerne – det er præcis det samme, siger Brian Riemer fra DBU til den fremmødte presse onsdag.

Brian Riemer accepterer debatten

Selv om den danske landstræner ikke lader til til at have helt de samme bekymringer som mange andre, er han ikke bange for at tage diskussionen.

– Vi er hårdhudet. Jeg elsker den her debat. Det handler om respekt. Den her mand – ja, familien – fortjener al respekt. De har sat et årti af til at spille for Danmark. De har leveret. Jeg ved, at hans hjerte bløder. Jeg snakkede med ham i går, hvor han sagde “Brian, du har gjort mig til anfører, og det var en af mine stolteste dage at stå dernede og spille den kamp, og skulle jeg havde forladt den, skulle de have båret mig”, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel blev skadet i slutfasen af opgøret, men Danmark havde ikke flere udskiftninger, så han blev i kassen – tydeligt ramt af smerter i den ene arm.

Hvem skal stå for Danmark?

  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte
  • Kasper Schmeichel
  • Mads Hermansen
  • Filip Jørgensen
  • En anden end de nævnte

0 Votes

I de sidste par dage er det dog ikke skaden, der har fyldt så meget, men derimod spørgsmålet om, hvad man kan tillade sig at kalde en professionel fodboldspiller, efter Ekstra Bladet i en leder kaldte ham “kvabset og tung”, og at en af hans aktioner mindede om et “polioramt barn”.

– I skal komme med de fodboldfaglige debatter, jeg elsker det. Og vi må også gerne være uenige. Det er en del af fodbolden. Det er perfekt. Så længe vi har respekt for hinanden. Det prøver jeg også. Det er det eneste, jeg beder om, at det skal handle om fodbold, siger Brian Riemer, der dog erkender, at fysik også spiller ind, når han udtager spillere:

– Ja, når vi vurderer en spiller – det gælder også mig – så kigger vi på, om de er fitte, hvordan den tekniske skarphed ser ud, om de har forståelse for den taktiske måde, vi vil spille på, og hvor deres mentale helbred er henne. Det opererer jeg ud fra. Og det er klart, at det også er en del af analysen. Det er lidt som den med erfaring og kvalitet og form, det er altid et spørgsmål om at sætte tingene i kontekst, siger Brian Riemer.

Danmarks næste to kampe er testkampe i juni, hvor Nordirland og Litauen venter. Om Kasper Schmeichel er i kassen til de to kampe, afhænger også af hvor hurtigt han kommer sig over den skade, han blev ramt af i Portugal.

Også Peter Møller har reageret på debatten om Kasper Schmeichel – læs mere om det her.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, mener, at det er ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning. Læs her.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Åbner for ny rolle i FC København

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

To danske klubber jagter formstærk angriber

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Randers køber ny angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Mere aktivitet på vej i FC København

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Rekordtransfer?

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse