Brøndby (Tipsbladet): Hvem skal stå for Danmark fremadrettet?
Spørger man de mange sofalandstrænere rundt om i Danmark er der efterhånden en del, der ønsker noget andet end Kasper Schmeichel. Den rutinerede målmand var i kassen i både hjemme- og udekampen mod Portugal, men han har fået kritik for sin præstation i Portugal, hvor han godt nok indledte med at redde et straffespark, men også var involveret i flere af portugisernes scoringer.
Men landstræner Brian Riemer lader ikke til at være nervøs for Schmeichels niveau.
– Mit generelle billede er, at de spillere, der var på banen i de to kampe, leverede fremragende præstationer hele vejen rundt. Jeg har kæmpe ros til overs for den her gruppe af spillere. De fortjener alt ros i verden, for de har taget imod det, vi har ønsket.
– Det, de har formået at gøre, selv om holdet mangler nogle af de bedste spillere, det fortjener kæmpe ros, og det gælder også Schmeichel. Jeg synes, at hen over de her to kampe holder han nullet i Parken, og han gør det rigtig godt og skaber sikkerhed med de afslutninger, der kommer.
– I Portugal kunne vi have fået en forfærdelig start efter fire minutter – det havde ændret kampens billede. Han reddede et straffespark. Er der så nogle situationer, hvor han kunne have gjort det lidt bedre og holdt bolden? Ja. Lige så vel som jeg kunne have peget andre spillere ud. Mit overordnet indtryk er, at de her spillere har leveret en toppræstation. Men selvfølgelig er der nogle steder, hvor Kasper Schmeichel og nogle af de andre kunne have gjort det bedre – det gælder også offensivt, hvor nogle kunne have scoret på chancerne – det er præcis det samme, siger Brian Riemer fra DBU til den fremmødte presse onsdag.
Brian Riemer accepterer debatten
Selv om den danske landstræner ikke lader til til at have helt de samme bekymringer som mange andre, er han ikke bange for at tage diskussionen.
– Vi er hårdhudet. Jeg elsker den her debat. Det handler om respekt. Den her mand – ja, familien – fortjener al respekt. De har sat et årti af til at spille for Danmark. De har leveret. Jeg ved, at hans hjerte bløder. Jeg snakkede med ham i går, hvor han sagde “Brian, du har gjort mig til anfører, og det var en af mine stolteste dage at stå dernede og spille den kamp, og skulle jeg havde forladt den, skulle de have båret mig”, siger Brian Riemer.
Kasper Schmeichel blev skadet i slutfasen af opgøret, men Danmark havde ikke flere udskiftninger, så han blev i kassen – tydeligt ramt af smerter i den ene arm.
Hvem skal stå for Danmark?
0 Votes
I de sidste par dage er det dog ikke skaden, der har fyldt så meget, men derimod spørgsmålet om, hvad man kan tillade sig at kalde en professionel fodboldspiller, efter Ekstra Bladet i en leder kaldte ham “kvabset og tung”, og at en af hans aktioner mindede om et “polioramt barn”.
– I skal komme med de fodboldfaglige debatter, jeg elsker det. Og vi må også gerne være uenige. Det er en del af fodbolden. Det er perfekt. Så længe vi har respekt for hinanden. Det prøver jeg også. Det er det eneste, jeg beder om, at det skal handle om fodbold, siger Brian Riemer, der dog erkender, at fysik også spiller ind, når han udtager spillere:
– Ja, når vi vurderer en spiller – det gælder også mig – så kigger vi på, om de er fitte, hvordan den tekniske skarphed ser ud, om de har forståelse for den taktiske måde, vi vil spille på, og hvor deres mentale helbred er henne. Det opererer jeg ud fra. Og det er klart, at det også er en del af analysen. Det er lidt som den med erfaring og kvalitet og form, det er altid et spørgsmål om at sætte tingene i kontekst, siger Brian Riemer.
Danmarks næste to kampe er testkampe i juni, hvor Nordirland og Litauen venter. Om Kasper Schmeichel er i kassen til de to kampe, afhænger også af hvor hurtigt han kommer sig over den skade, han blev ramt af i Portugal.
Også Peter Møller har reageret på debatten om Kasper Schmeichel – læs mere om det her.
Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, mener, at det er ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning. Læs her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked