Det er snart tid igen.
I næste uge skal der udtages en dansk landsholdstrup til de kommende kampe mod Portugal i kvartfinalerne af Nations League.
Udover Mika Biereth, der er blevet det varmeste produkt på den franske riviera, er der også andre navne, der banker på for at blive udtaget til Brian Riemers trup.
I TV 2-programmet Totalfodbold gjorde Superliga-eksperten Jonas Hebo det klart, at han mener, at særligt tre spillere fra Superligaen bør tages med i overvejelserne om at blive en del af det landshold, der skal forsøge at spille sig forbi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes med flere i slutningen af marts.
Her nævnes Victor Froholdt, Mathias Kvistgaarden og Jacob Rasmussen som de tre bedste bud på spillere, der kunne blive udtaget fra den bedste danske række.
I studiet var Brian Riemer selv med, så han kunne hurtigt forholde sig til buddene.
– Jeg vil starte med at sige, at det er tre kvalificerede bud. Jeg tror selv, at jeg nævnte Mathias Kvistgaarden op til den seneste samling, og må sige, at jeg også var på stadion til den første Superliga-kamp mod Viborg, hvor han lavede et drømmemål, synes jeg, og virkelig leverede en fornuftig præstation, så jeg synes, det er tre gode bud.
– Jeg synes i øvrigt også, at der er flere andre af de yngre. Jeg nævnte også Clement Bischoff tidligere som en spiller, der har gjort det godt, samt Oliver Sørensen fra FC Midtjylland. Så jeg synes, der er unge spillere, der kommer. Det er også dejligt at se Victor Froholdt få chancen. Jeg er også enig i, at vi skriger lidt på de her unge talenter, som kan få lov til at folde vingerne lidt ud, inden de tager afsted til udlandet, hvor vi nogle gange, når de tager afsted tidligt, ikke når at se potentialet først, siger landstræneren i TV 2-programmet.
Landsholdstruppen bliver udtaget tirsdag den 11. marts, hvor det bliver interessant at se, om Brian Riemer har en kanin med i hatten.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’