Ekspert: Udtag disse SL-stjerner, Riemer!

Brian Riemer roser flere Superliga-stjerner, som han får foreslået at udtage i TV 2-programmet Totalfodbold.



Det er snart tid igen.

I næste uge skal der udtages en dansk landsholdstrup til de kommende kampe mod Portugal i kvartfinalerne af Nations League.

Udover Mika Biereth, der er blevet det varmeste produkt på den franske riviera, er der også andre navne, der banker på for at blive udtaget til Brian Riemers trup.

I TV 2-programmet Totalfodbold gjorde Superliga-eksperten Jonas Hebo det klart, at han mener, at særligt tre spillere fra Superligaen bør tages med i overvejelserne om at blive en del af det landshold, der skal forsøge at spille sig forbi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes med flere i slutningen af marts.

Her nævnes Victor Froholdt, Mathias Kvistgaarden og Jacob Rasmussen som de tre bedste bud på spillere, der kunne blive udtaget fra den bedste danske række.

I studiet var Brian Riemer selv med, så han kunne hurtigt forholde sig til buddene.

– Jeg vil starte med at sige, at det er tre kvalificerede bud. Jeg tror selv, at jeg nævnte Mathias Kvistgaarden op til den seneste samling, og må sige, at jeg også var på stadion til den første Superliga-kamp mod Viborg, hvor han lavede et drømmemål, synes jeg, og virkelig leverede en fornuftig præstation, så jeg synes, det er tre gode bud.

– Jeg synes i øvrigt også, at der er flere andre af de yngre. Jeg nævnte også Clement Bischoff tidligere som en spiller, der har gjort det godt, samt Oliver Sørensen fra FC Midtjylland. Så jeg synes, der er unge spillere, der kommer. Det er også dejligt at se Victor Froholdt få chancen. Jeg er også enig i, at vi skriger lidt på de her unge talenter, som kan få lov til at folde vingerne lidt ud, inden de tager afsted til udlandet, hvor vi nogle gange, når de tager afsted tidligt, ikke når at se potentialet først, siger landstræneren i TV 2-programmet.

Landsholdstruppen bliver udtaget tirsdag den 11. marts, hvor det bliver interessant at se, om Brian Riemer har en kanin med i hatten.








LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

UEFA med vild ændring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men