Det er snart tid igen.
I næste uge skal der udtages en dansk landsholdstrup til de kommende kampe mod Portugal i kvartfinalerne af Nations League.
Udover Mika Biereth, der er blevet det varmeste produkt på den franske riviera, er der også andre navne, der banker på for at blive udtaget til Brian Riemers trup.
I TV 2-programmet Totalfodbold gjorde Superliga-eksperten Jonas Hebo det klart, at han mener, at særligt tre spillere fra Superligaen bør tages med i overvejelserne om at blive en del af det landshold, der skal forsøge at spille sig forbi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes med flere i slutningen af marts.
Her nævnes Victor Froholdt, Mathias Kvistgaarden og Jacob Rasmussen som de tre bedste bud på spillere, der kunne blive udtaget fra den bedste danske række.
I studiet var Brian Riemer selv med, så han kunne hurtigt forholde sig til buddene.
– Jeg vil starte med at sige, at det er tre kvalificerede bud. Jeg tror selv, at jeg nævnte Mathias Kvistgaarden op til den seneste samling, og må sige, at jeg også var på stadion til den første Superliga-kamp mod Viborg, hvor han lavede et drømmemål, synes jeg, og virkelig leverede en fornuftig præstation, så jeg synes, det er tre gode bud.
– Jeg synes i øvrigt også, at der er flere andre af de yngre. Jeg nævnte også Clement Bischoff tidligere som en spiller, der har gjort det godt, samt Oliver Sørensen fra FC Midtjylland. Så jeg synes, der er unge spillere, der kommer. Det er også dejligt at se Victor Froholdt få chancen. Jeg er også enig i, at vi skriger lidt på de her unge talenter, som kan få lov til at folde vingerne lidt ud, inden de tager afsted til udlandet, hvor vi nogle gange, når de tager afsted tidligt, ikke når at se potentialet først, siger landstræneren i TV 2-programmet.
Landsholdstruppen bliver udtaget tirsdag den 11. marts, hvor det bliver interessant at se, om Brian Riemer har en kanin med i hatten.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
England – DR Congo
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT