Det er snart tid igen.
I næste uge skal der udtages en dansk landsholdstrup til de kommende kampe mod Portugal i kvartfinalerne af Nations League.
Udover Mika Biereth, der er blevet det varmeste produkt på den franske riviera, er der også andre navne, der banker på for at blive udtaget til Brian Riemers trup.
I TV 2-programmet Totalfodbold gjorde Superliga-eksperten Jonas Hebo det klart, at han mener, at særligt tre spillere fra Superligaen bør tages med i overvejelserne om at blive en del af det landshold, der skal forsøge at spille sig forbi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes med flere i slutningen af marts.
Her nævnes Victor Froholdt, Mathias Kvistgaarden og Jacob Rasmussen som de tre bedste bud på spillere, der kunne blive udtaget fra den bedste danske række.
I studiet var Brian Riemer selv med, så han kunne hurtigt forholde sig til buddene.
– Jeg vil starte med at sige, at det er tre kvalificerede bud. Jeg tror selv, at jeg nævnte Mathias Kvistgaarden op til den seneste samling, og må sige, at jeg også var på stadion til den første Superliga-kamp mod Viborg, hvor han lavede et drømmemål, synes jeg, og virkelig leverede en fornuftig præstation, så jeg synes, det er tre gode bud.
– Jeg synes i øvrigt også, at der er flere andre af de yngre. Jeg nævnte også Clement Bischoff tidligere som en spiller, der har gjort det godt, samt Oliver Sørensen fra FC Midtjylland. Så jeg synes, der er unge spillere, der kommer. Det er også dejligt at se Victor Froholdt få chancen. Jeg er også enig i, at vi skriger lidt på de her unge talenter, som kan få lov til at folde vingerne lidt ud, inden de tager afsted til udlandet, hvor vi nogle gange, når de tager afsted tidligt, ikke når at se potentialet først, siger landstræneren i TV 2-programmet.
Landsholdstruppen bliver udtaget tirsdag den 11. marts, hvor det bliver interessant at se, om Brian Riemer har en kanin med i hatten.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT