Det er snart tid igen.
I næste uge skal der udtages en dansk landsholdstrup til de kommende kampe mod Portugal i kvartfinalerne af Nations League.
Udover Mika Biereth, der er blevet det varmeste produkt på den franske riviera, er der også andre navne, der banker på for at blive udtaget til Brian Riemers trup.
I TV 2-programmet Totalfodbold gjorde Superliga-eksperten Jonas Hebo det klart, at han mener, at særligt tre spillere fra Superligaen bør tages med i overvejelserne om at blive en del af det landshold, der skal forsøge at spille sig forbi Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes med flere i slutningen af marts.
Her nævnes Victor Froholdt, Mathias Kvistgaarden og Jacob Rasmussen som de tre bedste bud på spillere, der kunne blive udtaget fra den bedste danske række.
I studiet var Brian Riemer selv med, så han kunne hurtigt forholde sig til buddene.
– Jeg vil starte med at sige, at det er tre kvalificerede bud. Jeg tror selv, at jeg nævnte Mathias Kvistgaarden op til den seneste samling, og må sige, at jeg også var på stadion til den første Superliga-kamp mod Viborg, hvor han lavede et drømmemål, synes jeg, og virkelig leverede en fornuftig præstation, så jeg synes, det er tre gode bud.
– Jeg synes i øvrigt også, at der er flere andre af de yngre. Jeg nævnte også Clement Bischoff tidligere som en spiller, der har gjort det godt, samt Oliver Sørensen fra FC Midtjylland. Så jeg synes, der er unge spillere, der kommer. Det er også dejligt at se Victor Froholdt få chancen. Jeg er også enig i, at vi skriger lidt på de her unge talenter, som kan få lov til at folde vingerne lidt ud, inden de tager afsted til udlandet, hvor vi nogle gange, når de tager afsted tidligt, ikke når at se potentialet først, siger landstræneren i TV 2-programmet.
Landsholdstruppen bliver udtaget tirsdag den 11. marts, hvor det bliver interessant at se, om Brian Riemer har en kanin med i hatten.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE