Fodboldlandsholdet sled sig lørdag til en sejr på 1-0 over Schweiz, og der er ingen tvivl om, at den sejr er vanvittig vigtig i kampen om at komme med til EM, der blandt andet afholdes i Danmark i sommeren 2020.
For med sejren over Schweiz er det danske hold meget tæt på at tage en af de to billetter fra gruppespillet, der også tæller Irland. Og med en sejr over Gibraltar og point i Irland, er Danmark med sikkerhed en af de to nationer, der kommer med til EM fra gruppen.
Danmark kan dog også komme med til EM med en sejr over Gibraltar og et nederlag til Irland, hvis Schweiz ikke får seks point i landets sidste to kampe. Schweiz vandt tirsdag 2-0 over Irland og spillede sig dermed tilbage i en god position i forhold til at slutte som en af de to øverste.
Første og største fokus for Danmark er naturligvis at få fat i EM-billetten, men kan man samtidig sikre sig førstepladsen i gruppen, er det med at gå efter den. Den vil nemlig sikre Danmark et bedre udgangspunkt i forhold til kvalifikationen.
Det handler nemlig om seedning, og gruppevinderne bliver seedet bedre end de hold, der ender som toere i deres grupper.
Forklaringen er besværlig:
– De 20 gruppevindere og toere – samt de fire hold, der kommer via Nations League – bliver placeret i fire seedningslag af seks hold i hver.
– Derfra skal man så fordele holdene. Danmark ved eksempelvis allerede, at man ender i Gruppe B, hvis man kommer med, og man ved også allerede, at Rusland er i samme gruppe, da russerne allerede har kvalificeret sig og ender i gruppen.
– Dermed er der to pladser tilbage, forudsat at Danmark kvalificerer sig, og hvem de to hold skal være, afhænger af seedning og nærmere information fra UEFA om, hvordan man fordeler i de ledige grupper. Det er altså fortsat forbundet med lidt usikkerhed.
– Men man ved allerede nu, at Danmark ikke kommer til at møde følgende lande: Italien lander i Gruppe A, Holland og Rumænien i Gruppe C, hvis de kvalificerer sig, England i Gruppe D, Spanien i Gruppe E, hvor Irland også ender, hvis irerne kommer med til EM. I Gruppe F ender Tyskland og Ungarn, hvis de kommer med til EM.
– Seedning til EM foregår ud fra præstationerne i kvalifikationen. De seks bedste puljevindere fra EM-kvalifikationen ender i seedningslag 1. De fire dårligste puljevindere og de to bedste toere ender i seedningslag to. I seedningslag tre ender kvalifikationens tredje-, fjerde-, femte-, sjette-, syvende- og ottende-bedste toere. Og i sidste seedningslag ender de to dårligste toere og de fire Nations League-deltagere.
– Kan Danmark vinde gruppen foran Irland eller Schweiz, stiller man sig altså bedre, da man potentielt kan undgå et hold fra et af de øverste seedningslag. Som Belgien eller Frankrig. Ender man derimod som toer, som Rusland i øvrigt også gør det, er det meget muligt, at Danmark skal have et af kvalifikationens bedste hold med i sin gruppe.
Læs også:Robert Skov om vennen Dolberg: Der ligger store følelser bag
Læs også:Preben Elkjær på belgisk hospital: Hasteindlagt og opereret
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
