FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag sprang en bombe i det danske fodboldlandskab, da Kasper Hjulmand valgte at stoppe som dansk landstræner.
Nyheden kom også som en overraskelse for en af Hjulmands betroede soldater.
Thomas Delaney erkender lørdag på FC Københavns træningsanlæg, at han ikke lige havde set den komme, selv om Danmark ikke vandt en eneste kamp ved EM.
– Jeg synes, at det er ærgerligt. Jeg var også overrasket. Jeg ved jo, at alt kan ske i fodbold. Og sådan noget bliver jo tit besluttet i pauserne, men jeg synes, at Hjulmand har løftet os. Det har været en fornøjelse at spille under ham. Han kom ind på et besynderligt tidspunkt til en besynderlig slutrunde og fik løftet os. Mange af de store landsholdsminder, jeg har, har været under ham. Så det er da mega ærgerligt, fortæller Delaney til Tipsbladet og de fremmødte medier.
Med 32 år på bagen og en retur til dansk fodbold er Thomas Delaneys plads på landsholdet nok et emne, som der vil tages op, når Morten Wieghorst skal udtage sine landsholdsspillere næste gang.
Efter EM var Thomas Delaney ikke meget for at snakke om sin landsholdsfremtid, og der er ikke meget, som har ændret frem til nu.
– Mine øjne har været rettet mod FC København mere end Danmark. Så det er en snak til en anden dag, slår han fast.
Føler sig fit
FC København har fyldt en del for Thomas Delaney på det seneste, og lørdag blev det officielt, at han vender tilbage til barndomsklubben i hvert fald for de næste to år, hvor kontrakten løber til.
Du har fået en to-årig kontrakt. Hvordan ser du din egen fodboldfremtid, i forhold til at du jo ikke er helt gammel.
– Nej, nej, nej. Jeg føler mig fit, og jeg leverer også stadig de tal, jeg skal. Det er jo fagre nye verden, hvor vi bliver målt og vejet. Og på de parametre har min tid i Belgien været god. Så der er ikke nogen nedadgående kurve. Selvfølgelig bliver jeg også ældre, men jeg ser ikke to år som værende målstregen. Det kan være, at det bliver det. Selvfølgelig er der en kontraktuel længde på aftalen, men det kunne sagtens blive længere.
Føler du selv, at du har bøvlet lidt meget med skader i Anderlecht?
– Det må du spørge en doktor om. Jeg har brækket kravebenet og har haft en fiber på halvandet år. Så var der Hoffenheim, hvor jeg ikke spillede, men jeg var ikke skadet, slår Delaney fast.
Thomas Delaney spillede 25 kampe for RSC Anderlecht i sidste sæson.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
– Den her sidder dybt i sjælen
AGF tilbage på førstepladsen
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
Thomas Frank taler inden derby
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE