FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag sprang en bombe i det danske fodboldlandskab, da Kasper Hjulmand valgte at stoppe som dansk landstræner.
Nyheden kom også som en overraskelse for en af Hjulmands betroede soldater.
Thomas Delaney erkender lørdag på FC Københavns træningsanlæg, at han ikke lige havde set den komme, selv om Danmark ikke vandt en eneste kamp ved EM.
– Jeg synes, at det er ærgerligt. Jeg var også overrasket. Jeg ved jo, at alt kan ske i fodbold. Og sådan noget bliver jo tit besluttet i pauserne, men jeg synes, at Hjulmand har løftet os. Det har været en fornøjelse at spille under ham. Han kom ind på et besynderligt tidspunkt til en besynderlig slutrunde og fik løftet os. Mange af de store landsholdsminder, jeg har, har været under ham. Så det er da mega ærgerligt, fortæller Delaney til Tipsbladet og de fremmødte medier.
Med 32 år på bagen og en retur til dansk fodbold er Thomas Delaneys plads på landsholdet nok et emne, som der vil tages op, når Morten Wieghorst skal udtage sine landsholdsspillere næste gang.
Efter EM var Thomas Delaney ikke meget for at snakke om sin landsholdsfremtid, og der er ikke meget, som har ændret frem til nu.
– Mine øjne har været rettet mod FC København mere end Danmark. Så det er en snak til en anden dag, slår han fast.
Føler sig fit
FC København har fyldt en del for Thomas Delaney på det seneste, og lørdag blev det officielt, at han vender tilbage til barndomsklubben i hvert fald for de næste to år, hvor kontrakten løber til.
Du har fået en to-årig kontrakt. Hvordan ser du din egen fodboldfremtid, i forhold til at du jo ikke er helt gammel.
– Nej, nej, nej. Jeg føler mig fit, og jeg leverer også stadig de tal, jeg skal. Det er jo fagre nye verden, hvor vi bliver målt og vejet. Og på de parametre har min tid i Belgien været god. Så der er ikke nogen nedadgående kurve. Selvfølgelig bliver jeg også ældre, men jeg ser ikke to år som værende målstregen. Det kan være, at det bliver det. Selvfølgelig er der en kontraktuel længde på aftalen, men det kunne sagtens blive længere.
Føler du selv, at du har bøvlet lidt meget med skader i Anderlecht?
– Det må du spørge en doktor om. Jeg har brækket kravebenet og har haft en fiber på halvandet år. Så var der Hoffenheim, hvor jeg ikke spillede, men jeg var ikke skadet, slår Delaney fast.
Thomas Delaney spillede 25 kampe for RSC Anderlecht i sidste sæson.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring