FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag sprang en bombe i det danske fodboldlandskab, da Kasper Hjulmand valgte at stoppe som dansk landstræner.
Nyheden kom også som en overraskelse for en af Hjulmands betroede soldater.
Thomas Delaney erkender lørdag på FC Københavns træningsanlæg, at han ikke lige havde set den komme, selv om Danmark ikke vandt en eneste kamp ved EM.
– Jeg synes, at det er ærgerligt. Jeg var også overrasket. Jeg ved jo, at alt kan ske i fodbold. Og sådan noget bliver jo tit besluttet i pauserne, men jeg synes, at Hjulmand har løftet os. Det har været en fornøjelse at spille under ham. Han kom ind på et besynderligt tidspunkt til en besynderlig slutrunde og fik løftet os. Mange af de store landsholdsminder, jeg har, har været under ham. Så det er da mega ærgerligt, fortæller Delaney til Tipsbladet og de fremmødte medier.
Med 32 år på bagen og en retur til dansk fodbold er Thomas Delaneys plads på landsholdet nok et emne, som der vil tages op, når Morten Wieghorst skal udtage sine landsholdsspillere næste gang.
Efter EM var Thomas Delaney ikke meget for at snakke om sin landsholdsfremtid, og der er ikke meget, som har ændret frem til nu.
– Mine øjne har været rettet mod FC København mere end Danmark. Så det er en snak til en anden dag, slår han fast.
Føler sig fit
FC København har fyldt en del for Thomas Delaney på det seneste, og lørdag blev det officielt, at han vender tilbage til barndomsklubben i hvert fald for de næste to år, hvor kontrakten løber til.
Du har fået en to-årig kontrakt. Hvordan ser du din egen fodboldfremtid, i forhold til at du jo ikke er helt gammel.
– Nej, nej, nej. Jeg føler mig fit, og jeg leverer også stadig de tal, jeg skal. Det er jo fagre nye verden, hvor vi bliver målt og vejet. Og på de parametre har min tid i Belgien været god. Så der er ikke nogen nedadgående kurve. Selvfølgelig bliver jeg også ældre, men jeg ser ikke to år som værende målstregen. Det kan være, at det bliver det. Selvfølgelig er der en kontraktuel længde på aftalen, men det kunne sagtens blive længere.
Føler du selv, at du har bøvlet lidt meget med skader i Anderlecht?
– Det må du spørge en doktor om. Jeg har brækket kravebenet og har haft en fiber på halvandet år. Så var der Hoffenheim, hvor jeg ikke spillede, men jeg var ikke skadet, slår Delaney fast.
Thomas Delaney spillede 25 kampe for RSC Anderlecht i sidste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Egypten – Iran
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT