Én nyhed ærgrer Delaney sig over

Thomas Delaney havde ikke set den komme, at Kasper Hjulmand valgte at trække stikket som dansk landstrænre.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag sprang en bombe i det danske fodboldlandskab, da Kasper Hjulmand valgte at stoppe som dansk landstræner. 

Nyheden kom også som en overraskelse for en af Hjulmands betroede soldater.

Thomas Delaney erkender lørdag på FC Københavns træningsanlæg, at han ikke lige havde set den komme, selv om Danmark ikke vandt en eneste kamp ved EM.

– Jeg synes, at det er ærgerligt. Jeg var også overrasket. Jeg ved jo, at alt kan ske i fodbold. Og sådan noget bliver jo tit besluttet i pauserne, men jeg synes, at Hjulmand har løftet os. Det har været en fornøjelse at spille under ham. Han kom ind på et besynderligt tidspunkt til en besynderlig slutrunde og fik løftet os. Mange af de store landsholdsminder, jeg har, har været under ham. Så det er da mega ærgerligt, fortæller Delaney til Tipsbladet og de fremmødte medier. 

Med 32 år på bagen og en retur til dansk fodbold er Thomas Delaneys plads på landsholdet nok et emne, som der vil tages op, når Morten Wieghorst skal udtage sine landsholdsspillere næste gang. 

Efter EM var Thomas Delaney ikke meget for at snakke om sin landsholdsfremtid, og der er ikke meget, som har ændret frem til nu.

– Mine øjne har været rettet mod FC København mere end Danmark. Så det er en snak til en anden dag, slår han fast.

Føler sig fit
FC København har fyldt en del for Thomas Delaney på det seneste, og lørdag blev det officielt, at han vender tilbage til barndomsklubben i hvert fald for de næste to år, hvor kontrakten løber til. 

Du har fået en to-årig kontrakt. Hvordan ser du din egen fodboldfremtid, i forhold til at du jo ikke er helt gammel.

– Nej, nej, nej. Jeg føler mig fit, og jeg leverer også stadig de tal, jeg skal. Det er jo fagre nye verden, hvor vi bliver målt og vejet. Og på de parametre har min tid i Belgien været god. Så der er ikke nogen nedadgående kurve. Selvfølgelig bliver jeg også ældre, men jeg ser ikke to år som værende målstregen. Det kan være, at det bliver det. Selvfølgelig er der en kontraktuel længde på aftalen, men det kunne sagtens blive længere.

Føler du selv, at du har bøvlet lidt meget med skader i Anderlecht?

– Det må du spørge en doktor om. Jeg har brækket kravebenet og har haft en fiber på halvandet år. Så var der Hoffenheim, hvor jeg ikke spillede, men jeg var ikke skadet, slår Delaney fast.

Thomas Delaney spillede 25 kampe for RSC Anderlecht i sidste sæson. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Vil smadre transferrekord

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Flere Superliga-kamp rykkes

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Zanka ville spille gratis for FC København

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Holland – Sverige