FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Fredag sprang en bombe i det danske fodboldlandskab, da Kasper Hjulmand valgte at stoppe som dansk landstræner.
Nyheden kom også som en overraskelse for en af Hjulmands betroede soldater.
Thomas Delaney erkender lørdag på FC Københavns træningsanlæg, at han ikke lige havde set den komme, selv om Danmark ikke vandt en eneste kamp ved EM.
– Jeg synes, at det er ærgerligt. Jeg var også overrasket. Jeg ved jo, at alt kan ske i fodbold. Og sådan noget bliver jo tit besluttet i pauserne, men jeg synes, at Hjulmand har løftet os. Det har været en fornøjelse at spille under ham. Han kom ind på et besynderligt tidspunkt til en besynderlig slutrunde og fik løftet os. Mange af de store landsholdsminder, jeg har, har været under ham. Så det er da mega ærgerligt, fortæller Delaney til Tipsbladet og de fremmødte medier.
Med 32 år på bagen og en retur til dansk fodbold er Thomas Delaneys plads på landsholdet nok et emne, som der vil tages op, når Morten Wieghorst skal udtage sine landsholdsspillere næste gang.
Efter EM var Thomas Delaney ikke meget for at snakke om sin landsholdsfremtid, og der er ikke meget, som har ændret frem til nu.
– Mine øjne har været rettet mod FC København mere end Danmark. Så det er en snak til en anden dag, slår han fast.
Føler sig fit
FC København har fyldt en del for Thomas Delaney på det seneste, og lørdag blev det officielt, at han vender tilbage til barndomsklubben i hvert fald for de næste to år, hvor kontrakten løber til.
Du har fået en to-årig kontrakt. Hvordan ser du din egen fodboldfremtid, i forhold til at du jo ikke er helt gammel.
– Nej, nej, nej. Jeg føler mig fit, og jeg leverer også stadig de tal, jeg skal. Det er jo fagre nye verden, hvor vi bliver målt og vejet. Og på de parametre har min tid i Belgien været god. Så der er ikke nogen nedadgående kurve. Selvfølgelig bliver jeg også ældre, men jeg ser ikke to år som værende målstregen. Det kan være, at det bliver det. Selvfølgelig er der en kontraktuel længde på aftalen, men det kunne sagtens blive længere.
Føler du selv, at du har bøvlet lidt meget med skader i Anderlecht?
– Det må du spørge en doktor om. Jeg har brækket kravebenet og har haft en fiber på halvandet år. Så var der Hoffenheim, hvor jeg ikke spillede, men jeg var ikke skadet, slår Delaney fast.
Thomas Delaney spillede 25 kampe for RSC Anderlecht i sidste sæson.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT