Engelsk medie: Højbjerg trækkes ud af danske landskampe

Ifølge det engelske medie Football London står Pierre Emile Højbjerg til at misse to af Danmarks kommende landskampe. Det sker efter nye retningslinjer som følge af minkmutationen af coronavirus i Danmark.



Storbritannien har indført skærpede restriktioner for indrejse fra Danmark, og det ser nu ud til at kunne ramme det danske landsholds kommende kampe.

Det skriver det engelske medie Football London.

Helt konkret er der tale om Tottenhams Pierre Emile Højbjerg, der ifølge mediets oplysninger, kommer til at misse Danmarks kommende to hjemmekampe mod Island og Sverige. 

Årsagen er dog hverken skader eller sygdom, men det markant skærpede indrejseforbud, som Storbritannien har indført over for Danmark, efter at en minkmutation af coronavirus er brudt ud i Nordjylland. 

Restriktionerne betyder, at ingen får lov til at rejse ind i England fra Danmark, og at folk, der bor i England, men rejser ind i landet fra Danmark skal gå i karantæne i minimum 14 dage. Og for Pierre Emile Højbjerg betyder det, at han står til at misse vigtige kampe mod både Manchester City og Chelsea, når han vender tilbage fra Danmark.

Ifølge mediet vil Tottenham derfor kun give Højbjerg lov til at spille udekampen mod Belgien i den kommende landskampspause.

Samme problematik kan ligeledes blive aktuel for Kasper Schmeichel, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Jonas Lössl, der også har deres daglige gang i Premier League –  og for Mathias Jensen og Henrik Dalsgaard fra Brentford.

DBU har endnu ikke meldt noget ud om situationen, men ifølge Ekstra Bladet arbejdes der i øjeblikket på højtryk for at få lov til at udtage de syv danske landsholdsspillere.

Faktisk kan restriktionerne også få konsekvenser for de svenske landsholdsspillere fra Premier League og for Islands landskamp mod England. Læs mere om det og de skærpede restriktioner her.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem