Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.
Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.
Læs også:Optakt: England – Danmark
Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.
En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.
Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark
England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.
I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.
England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.
Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
