England er presset før Danmark-kamp: To spillere dømt ude

Når Danmark onsdag møder England i Nations League, er hjemmeholdet uden to spillere, der kunne spille venstre wing back. Den ene skadet, den anden sendt hjem af personlige årsager. Englands landstræner skal nu finde ud af, hvem han vil bruge på pladsen.



Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.

Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.

Læs også:Optakt: England – Danmark

Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.

En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.

Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark

England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.

I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.

England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.

Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med




Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

De viser interesse for Lyngby-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afslører Brøndbys transferplaner

– Det skal Bo Svensson være ret obs på