England er presset før Danmark-kamp: To spillere dømt ude

Når Danmark onsdag møder England i Nations League, er hjemmeholdet uden to spillere, der kunne spille venstre wing back. Den ene skadet, den anden sendt hjem af personlige årsager. Englands landstræner skal nu finde ud af, hvem han vil bruge på pladsen.



Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.

Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.

Læs også:Optakt: England – Danmark

Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.

En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.

Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark

England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.

I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.

England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.

Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med




Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

I svime over Froholdt – får ny hæder

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Messi-statue fjernes