England er presset før Danmark-kamp: To spillere dømt ude

Når Danmark onsdag møder England i Nations League, er hjemmeholdet uden to spillere, der kunne spille venstre wing back. Den ene skadet, den anden sendt hjem af personlige årsager. Englands landstræner skal nu finde ud af, hvem han vil bruge på pladsen.



Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.

Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.

Læs også:Optakt: England – Danmark

Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.

En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.

Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark

England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.

I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.

England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.

Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med




LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Jeg får så ondt i maven over det

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Irak – Norge

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Argentina – Algeriet