Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.
Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.
Læs også:Optakt: England – Danmark
Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.
En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.
Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark
England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.
I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.
England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.
Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Jordan – Algeriet
FC Københavns talenter gør rent bord
Et skridt tættere Englands største stadion
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Rekord-Messi sparker Argentina videre
OPTAKT
Panama – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Historisk Messi rykker forbi Klose
