England er presset før Danmark-kamp: To spillere dømt ude

Når Danmark onsdag møder England i Nations League, er hjemmeholdet uden to spillere, der kunne spille venstre wing back. Den ene skadet, den anden sendt hjem af personlige årsager. Englands landstræner skal nu finde ud af, hvem han vil bruge på pladsen.



Onsdag gæster Danmark Wembley og England, og kan Kasper Hjulmands landshold komme fra kampen med point, ser det i den grad godt ud i forhold til at bevare pladsen som nation i øverste lag af Nations League.

Og opgaven er måske blevet en smule nemmere af, at England har visse vanskeligheder på venstre wing back.

Læs også:Optakt: England – Danmark

Kieran Trippier, der spillede opgøret mod Belgien søndag, er rejst hjem til Madrid af personlige årsager, og Ben Chilwells skade holder ham også fra at spille kampen. Dermed skal Gareth Southgate tænke kreativt i forhold til at sætte sit hold.

En mulighed kan være at flytte Kyle Walker fra en plads som centerback og ud på venstre wing back – så skal England i stedet sætte eksempelvis Conor Coady i midterforsvaret – en spiller, der også startede inde mod Danmark senest. En anden mulighed kan være at sætte en spiller som Reece James ud på wingbacken.

Læs også:Engelsk Chelsea-stjerne tvivlsom mod Danmark

England spillede med tre centrale forsvarer mod Belgien, og også mod Danmark i september havde Southgate tre centralt i forsvaret. Det betyder, at de to backs er meget offensive, og derfor er der brug for spillere, der har fart, arbejdsiver og evnen til at skubbe op. Omvendt er det også en mulighed at gå tilbage til et fire-mands-forsvar, som man spillede med mod Belgien i September.

I det hele taget er Gareth Southgate under pres for tiden. Holdet slog godt nok Belgien med 2-1, men pres er der fra eksempelvis José Mourinho, der ønsker, at Southgate sparer kaptajn Harry Kane mod Danmark.

England fører Nations League puljen med suv point efter tre kampe. Belgien er nummer to med seks point, mens Danmark ligger nummer tre med fire point. Island er sidst i puljen med nul point.

Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Optakt: Danmark – England
Læs også:England har truppen klar til Danmark: Harry Maguire er med




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Salah sender særlig besked

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Ny offensiv transfer i FCN?

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere