Han vandt prisen som Efterårets Profil, som overrækkes af Tipsbladet, og nu er Nicolai Vallys igen blevet fremhævet som Superligaens bedste spiller.
Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har nemlig valgt at pege på Brøndby-stjernen som den bedste spiller i grundspillet i denne sæson.
– Han har været så afgørende og han har været så dominerende. Han har scoret 10 mål og har lavet seks assister, og han har været med i så mange andre mål for Brøndby. Han har nærmest båret Brøndbys offensiv i mange kampe. Nu er der så kommet flere om buddet, og så kan det godt være, at hans rolle bliver en lille smule mindre.
– Men vi kan sige én ting om ham: Han har båret Brøndby igennem grundspillet, men hvis han skal være rigtig, rigtig stor og blive en kæmpe legende, så skal han også bære Brøndby igennem slutspillet til et mesterskab. Ligesom Lindstrøm gjorde og ligesom Uhre gjorde… nogle af de her offensive profiler, som glimtede den seneste gang, Brøndby blev mestre, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Damsgaard har jo aldrig været dårligere for det danske landshold, end han er lige nu. Det vil sige, at den plads var jo faktisk fuldstændigt åben til de her kampe. Så jeg forstår ikke, hvad der er sket med Vallys, og hvorfor han ikke er med.
Mikkel BischoffEkspert, Discovery
Discovery-eksperten er spændt på at se, om Nicolai Vallys kan fortsætte de gode takter i Mesterskabsspillet.
– Det bliver spændende at se, om han kan håndtere det pres, og om han kan fortsætte med stadig at være den dominerende faktor for Brøndby. Og det er jo det, der bliver afgørende, i forhold til, om han bliver en kæmpe legende eller om han bare bliver en rigtig, rigtig god og stor spiller for Brøndby, siger Mikkel Bischoff.
Nicolai Vallys har spillet en enkelt landskamp, da han blev indskiftet i 4-0-sejren over San Marino i september sidste år. Foto: Imago
Landsholdet savner den type
Thomas Gravesen gav i sidste uge et opsigtsvækkende interview til Tipsbladet, hvor den tidligere landsholdsstjerne langede alvorligt ud efter Kasper Hjulmand for at udelade Nicolai Vallys fra truppen til EM-testkampene mod Schweiz og Færøerne.
Og Mikkel Bischoff, der bliver en del af DR's eksperthold til EM, er helt enig i, at Vallys burde være blevet udtaget.
– Ligesom min gode kollega Gravesen, som har sagt det rigtigt fint, med lidt hårdere ord end mig, så vil jeg sige, at han selvfølgelig skulle have været med. Det danske landshold savner den type spiller, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Han har båret Brøndby igennem grundspillet, men hvis han skal være rigtig, rigtig stor og blive en kæmpe legende, så skal han også bære Brøndby igennem slutspillet til et mesterskab.
Mikkel BischoffEkspert, Discovery
Kasper Hjulmand udtalte sig allerede tilbage i 2022 meget positivt om Nicolai Vallys, og på den baggrund finder Mikkel Bischoff det besynderligt, at landstræneren nu ikke har tiltro til Brøndby-stjernen.
– Jeg synes, at det er lidt mærkeligt. Det var dengang, han var i Silkeborg, og han er jo kun blevet bedre. Han har bevist, at han kan levere på et højere niveau i Brøndby og spille med i den øvre del af rækken. Han var også indkaldt en enkelt gang og fik lavet et fint indhop, og var så ikke med i den efterfølgende kamp på grund af en skade.
– Jeg ved ikke, om han måske ikke har gjort det så godt til træning, men man må i hvert fald sige, at konkurrencen aldrig har været mindre på lige præcis den position, i forhold til den type spiller, han er. Mellemrumspilleren, der kan ligge og se medspillerne.
– Damsgaard har jo aldrig været dårligere for det danske landshold, end han er lige nu. Det vil sige, at den plads var jo faktisk fuldstændigt åben til de her kampe. Så jeg forstår ikke, hvad der er sket med Vallys, og hvorfor han ikke er med, siger Mikkel Bischoff.
Discovery-eksperten regner ikke med, at Nicolai Vallys kommer med til EM i Tyskland.
– Jeg tror ikke, at han kommer med. Han skulle have været med her, og så skulle han have været prøvet af. Presset er ikke lige så stort (i testkampene, red.). Man tager ikke bare en med til en slutrunde, som man nærmest ikke har prøvet af. Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Mikkel Bischoff.
Nicolai Vallys er noteret for en enkelt landskamp. Den 27-årige Superliga-profil fik 18 minutter i EM-kvalifikationskampen mod San Marino i september, hvor Danmark vandt 4-0.

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bo Henriksen tæt på dansk profil

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

FC København henter stortalent i Malmö FF

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

De henter Christian Gytkjær

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt