Enorme Superliga-talenter udtaget

Der blevet plads til nogle af de helt friske Superliga-profiler i Lars Knudsens U21-trup.



Parken (Tipsbladet): U21-landstræner, Lars Knudsen, var i godt humør, da han tirsdag kunne løfte sløret for sin trup til den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Wales.

Der var flere Superliga-profiler med i den danske U21-landsholdstrup, hvor blandt andre FC Midtjyllands Valdemar Byskov, Silkeborg IF’s Aske Leth Andrésen og OB’s Julius Berthel Askou var udtaget.

To andre store talenter fra Superligaen var dog blandt de mere opsigtsvækkende navne i truppen, da AGF’s Frederik Emmery og Viborg FF’s Lukas Emil Kierkegaard var med for første gang.

Tipsbladet og den fremmødte presse ville derfor høre landstræner Lars Knudsen om, hvad der lå bag udtagelserne af de to. Særligt Lukas Emil Kierkegaard var en af de gode historier.

– For det første er det positivt, at der kan dukke spillere op, som aldrig har været på landsholdet før, og som så kan få debut på U21. Han har været utrolig stabil, efter han kom ind efter vinterpausen. Han er en spiller, der defensivt aldrig rigtig bliver fanget ude af position, og han er rolig på bolden. Det er en spiller, vi glæder os til at se hos os.

Er du overrasket over, at der kan poppe såden en som ham op?

– Det er ikke så tit, det sker, men det er enormt glædeligt, når det gør. Det skal være et signal til andre, der ikke har været med på landshold før, om at hvis man gør det godt nok, så står døren altid åben.

AGF-talentet Frederik Emmery står også foran muligheden for sin debut på U21-landsholdet. Noget, han har spillet sig tættere på, efter at han begyndte at gøre sig gældende i AGF’s jagt på topplaceringer.

– Frederik er en spiller med et rigtig fint potentiale. Han er en kantspiller, som kan spille bredt, og det er en type, vi ikke har så meget af i dansk fodbold. Især efter nytår har han forvaltet de minutter, han har fået i AGF, godt. Han har kun haft én start, men i de minutter, han har fået, har han gjort en positiv forskel, siger Lars Knudsen.

Det bliver nu spændende at se, om de to nye ansigter i truppen får deres debut, når Danmark møder Wales den 31. marts klokken 18.00.






Brøndby truede med at trække sig fra transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse

Vanvittig kamp af Kasper Høgh

På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Brøndby vinder sikkert over AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

Randers tager vigtig sejr over Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’

Silkeborg IF – OB

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen

Én spiller får hele Sverige til at måbe

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

FCM-transfer i fare

‘Det er gift for en fodboldklub’

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen