Trods en fiasko i Parken står det danske fodboldlandshold stadig med de bedste kort på hånden i jagten på en VM-billet inden den afgørende VM-kvalifikationskamp ude mod Skotland på tirsdag.
Danmark kunne så godt som have sikret kvalifikationen i lørdagens hjemmekamp mod Belarus med en sejr, men trods en føring og et massivt overtag formåede Danmark blot at få 2-2 mod gruppens bundhold, der fik sit første point.
Den udsolgte nationalarena kvitterede med en intens pibekoncert, da det undervældende resultat var en realitet.
De stærkt undertippede gæster scorede to gange med tre minutters mellemrum i anden halvleg, og så var det ikke nok, at Mikkel Damsgaard og Gustav Isaksen scorede på hver sin side af de belarusiske mål.
Brian Riemers mandskab kan dog stadig sikre VM-deltagelse med uafgjort på tirsdag i Skotland, for skotterne formåede ikke at kapitalisere på det danske pointtab og overtage førstepladsen, idet holdet tabte 2-3 i Grækenland.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har siden Ruslands invasion af Ukraine i 2022 ment, at Rusland-allierede Belarus også burde udelukkes fra al international fodbold.
Belaruserne blev da også mødt med fjendtlighed i Parken lørdag aften. Utraditionelt blev der buhet under og efter gæsternes nationalsang, og i hvert fald en snes ukrainske flag blev holdt op på lægterne imens.
På banen gik provokationerne oftest den anden vej, og det generede næppe gæsterne at spænde ben for en potentiel dansk festaften.
Kvalifikationstopscorer Rasmus Højlund var blevet syg op til kampen, og han var stærkt savnet. Afløseren Jonas Wind fik aldrig sat noget stort aftryk på opgøret.
Første halvleg var en tam fodboldoplevelse. Som forventet styrede Danmark spillet, men tempoet var lavt, og overtaget udmøntede sig blot i få chancer og et enkelt mål i de første 45 minutter.
Det faldt i det 11. minut, da en fremstormende Mikkel Damsgaard fyrede kanonen af nær straffesparksfeltets bue, så bolden strøg i mål ved stolperoden. Efter fire års målpause på landsholdet har han nu scoret tre gange i VM-kvalifikationen dette efterår.
Evigt udfordrende Gustav Isaksen var det mest livlige danske islæt på banen, og den dribleglade kantspiller fik gentagne gange en hård medfart af en flok irriterede belarusere. Han fremtvang et gult kort, men virkede også frustreret over konstant at være i fare for at blive sparket ned.
På lægterne var beskeden om et græsk føringsmål over Skotland tikket ind, og trods den beskedne danske føring blev der sunget sange, der indikerede, at VM-billetten allerede var hjemme.
Det var den så sandelig langtfra.
Også efter pausen var det danske angrebsspil for omstændigt, og i stedet udlignede Belarus lidt ud af ingenting. Valeri Gromyko fik for god plads i feltet og hamrede bolden ind bag Kasper Schmeichel.
Kort efter chokudligningen havde Belarus også et forsøg på stolpen, inden det lykkedes gæsterne at gøre det til 2-1 ved Nikita Demchenko.
Pibekoncerten var enorm, og en gedigen fiasko var under opsejling. Kasper Schmeichel råbte og skreg, og Brian Riemer så rådvild ud på sidelinjen, hvor han konsulterede sine assistenttrænere på skift.
Inden han smed Morten Hjulmand, Victor Froholdt og Mika Biereth på banen i jagten på en sejr, brændte Mikkel Damsgaard en enorm chance for at udligne.
Gustav Isaksen ramte til gengæld bolden helt perfekt, da han blev spillet fri ved bageste stolpe og udlignede i det 79. minut.
Siden fulgte et stormløb mod det belarusiske mål i den resterende del af opgøret, men det lykkedes aldrig at få lavet et forløsende sejrsmål. I stedet skal en neglebider tirsdag afgøre, om Danmark kvalificerer sig direkte til VM.
/ritzau/
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Her kan du se Danmark mod Belarus
Chok i OB – siger op efter seks dage
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER