– I måneder har man snakket om Danmark-kamp

Jóan Símun Edmundsson håber, at Danmark har en skidt dag på fodboldbanen, så Færøerne kan overraske.



Det har gjort ondt på spillerne på Færøernes fodboldlandshold, at holdet i onsdags tabte med hele 0-4 på hjemmebane mod Israel.

Det var en af de kampe, hvor færingerne på forhånd så mulighed for at lave en lille overraskelse og tage point. Lørdag skal skuffelsen så gå ud over Danmark, selv om det bliver svært.

Det siger den tidligere OB- og Vejle-spiller Jóan Símun Edmundsson.

– Det var hverken første eller sidste gang, at vi får en afklapsning, men det er vigtigt for os, at vi får vist mod Danmark, at vi kan fighte og stå sammen, så vi rejser os igen. Vi møder et meget stærkt hold, men vi skal vise, at vi kan noget, siger Edmundsson.

Han mener, at Færøerne blev straffet hårdt af veludførte israelske kontraangreb. Derfor skal holdet stå mere kompakt mod Danmark og håbe på at blive farlige på kontraangreb og dødbolde.

Han medgiver dog, at det bliver meget svært for Færøerne at få point mod Danmark, der foreløbig har gjort rent bord i VM-kvalifikationen.

– Jeg så de fleste af Danmarks kampe under EM, og der så de stærke ud. Selv om Danmark nok kommer til at skifte meget ud på holdet, så kommer der bare en anden spiller ind, som er næsten lige så god.

– Vi skal vise os fra vores bedste side. Hvis begge hold spiller op til deres bedste, så vinder Danmark nok kampen, men hvis vi spiller op til vores bedste, og Danmark ikke helt rammer dagen, så har vi en okay chance for et godt resultat.

– Det er en stor fordel for os at spille på vores hjemmebane, for her har vi vores kunstgræsbane, og vi har vores fans med os, uanset hvad stillingen er, siger Jóan Símun Edmundsson.

Han medgiver, at det er specielt at møde Danmark på grund af de tætte relationer mellem to af rigsfællesskabets lande.

Færøernes landshold lever aktuelt i en coronaboble og mærker derfor ikke helt den galoperende fodboldfeber på de nordatlantiske øer.

Alle 5000 billetter er revet væk, og der kunne være solgt mindst det dobbelte til den imødesete kamp. Det er anden gang i historien – og første gang i 21 år, at Danmarks herrelandshold spiller en officiel landskamp på Færøerne.

– Selvfølgelig er det specielt at møde Danmark, men vi lever i vores egen boble på hotellet, så vi får ikke hele stemningen med, men man kan mærke, når man snakker med sin familie, at billetterne er mere eftertragtede end til nogen af de andre kampe.

– De sidste par måneder har det været den her kamp, man har snakket om heroppe, siger Jóan Símun Edmundsson.

Han spillede for Vejle fra januar 2015 og et år frem, før han tilbragte 2,5 år i OB. Efter et ophold i Bielefeld spiller han nu for belgiske Waasland-Beveren.

VM-kvalifikationskampen mellem Færøerne og Danmark begynder lørdag klokken 20.45 dansk tid.

/ritzau/





Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Dorgu lyner! Manchester United slår City

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Verdensstjernes søn landet i København

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Nærmer sig aftale