Det har gjort ondt på spillerne på Færøernes fodboldlandshold, at holdet i onsdags tabte med hele 0-4 på hjemmebane mod Israel.
Det var en af de kampe, hvor færingerne på forhånd så mulighed for at lave en lille overraskelse og tage point. Lørdag skal skuffelsen så gå ud over Danmark, selv om det bliver svært.
Det siger den tidligere OB- og Vejle-spiller Jóan Símun Edmundsson.
– Det var hverken første eller sidste gang, at vi får en afklapsning, men det er vigtigt for os, at vi får vist mod Danmark, at vi kan fighte og stå sammen, så vi rejser os igen. Vi møder et meget stærkt hold, men vi skal vise, at vi kan noget, siger Edmundsson.
Han mener, at Færøerne blev straffet hårdt af veludførte israelske kontraangreb. Derfor skal holdet stå mere kompakt mod Danmark og håbe på at blive farlige på kontraangreb og dødbolde.
Han medgiver dog, at det bliver meget svært for Færøerne at få point mod Danmark, der foreløbig har gjort rent bord i VM-kvalifikationen.
– Jeg så de fleste af Danmarks kampe under EM, og der så de stærke ud. Selv om Danmark nok kommer til at skifte meget ud på holdet, så kommer der bare en anden spiller ind, som er næsten lige så god.
– Vi skal vise os fra vores bedste side. Hvis begge hold spiller op til deres bedste, så vinder Danmark nok kampen, men hvis vi spiller op til vores bedste, og Danmark ikke helt rammer dagen, så har vi en okay chance for et godt resultat.
– Det er en stor fordel for os at spille på vores hjemmebane, for her har vi vores kunstgræsbane, og vi har vores fans med os, uanset hvad stillingen er, siger Jóan Símun Edmundsson.
Han medgiver, at det er specielt at møde Danmark på grund af de tætte relationer mellem to af rigsfællesskabets lande.
Færøernes landshold lever aktuelt i en coronaboble og mærker derfor ikke helt den galoperende fodboldfeber på de nordatlantiske øer.
Alle 5000 billetter er revet væk, og der kunne være solgt mindst det dobbelte til den imødesete kamp. Det er anden gang i historien – og første gang i 21 år, at Danmarks herrelandshold spiller en officiel landskamp på Færøerne.
– Selvfølgelig er det specielt at møde Danmark, men vi lever i vores egen boble på hotellet, så vi får ikke hele stemningen med, men man kan mærke, når man snakker med sin familie, at billetterne er mere eftertragtede end til nogen af de andre kampe.
– De sidste par måneder har det været den her kamp, man har snakket om heroppe, siger Jóan Símun Edmundsson.
Han spillede for Vejle fra januar 2015 og et år frem, før han tilbragte 2,5 år i OB. Efter et ophold i Bielefeld spiller han nu for belgiske Waasland-Beveren.
VM-kvalifikationskampen mellem Færøerne og Danmark begynder lørdag klokken 20.45 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
