Færøernes VM-drøm slukket

Kroatien kom bagud mod Færøerne, men fik styr på gæsterne og sikrede sig adgang til VM næste år.



Kroatien fik en dårlig begyndelse på torsdagens skæbnekamp mod Færøerne i VM-kvalifikationen, men rejste sig og indløste billet til næste års slutrunde i USA, Canada og Mexico.

De undertippede færinger kæmpede for at holde liv i deres VM-håb og bragte sig foran allerede efter et kvarter. Men Kroatien udlignede før pausen og lukkede kampen overbevisende i anden halvleg.

Opgøret i Rijeka endte med kroatisk sejr på 3-1.

Det betyder altså, at Kroatien er klar til sin fjerde VM-slutrunde på stribe, og vurderer man på baggrund af de seneste to verdensmesterskaber, vil der være store forventninger til kroaterne næste år.

I 2018 hentede de sølvmedaljer efter finalenederlag til Frankrig, mens det i 2022 blev til bronzemedaljer.

Efter et imponerende kvalifikationsræs kunne Færøerne med en sejr lukke hullet til Tjekkiet på den andenplads, der udløser en playoffkamp, men den færøske drøm om VM-deltagelse er nu slukket.

Det så ellers positivt ud for færingerne efter 16 minutter, da den højt profilerede kroatiske forsvarsspiller Josko Gvardiol smed bolden væk på egen banehalvdel.

Geza David Turi opsnappede kuglen, drev den frem til kanten af feltet uden pres fra et passivt kroatisk forsvar, og med hjælp fra en afretning bragte han Færøerne på sejrskurs.

Josko Gvardiol fra Manchester City gjorde skaden god igen efter 23 minutter. Forsvarsspilleren fik lidt tilfældigt fat i bolden efter en dødbold og udplacerede FC Fredericia-keeper Mattias Lamhauge mellem de færøske stænger.

I anden halvleg var der ikke så meget tvivl om, hvem der var stærkest. Selv om Færøerne havde muligheder, var det Kroatien, der sværmede om det færøske felt. Og efter 57 minutter kom målet. Josip Stanisic sendte bolden frem i feltet, hvor Petar Musa i høj fart tæmmede den og sparkede den i nettet til 2-1.

Det sidste søm blev slået i den færøske kiste efter 70 minutter, da veteranen Ivan Perisic fra venstrekanten hældte bolden mod fjerneste stolpe, hvor Nikola Vlasic sprang op og sendte den i nettet med indersiden.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Ståle Solbakken sender advarsel

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

AGF straffet med stor bøde

Clement Bischoff på tavlen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

– Han er uden tvivl utilfreds

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Brøndby-stjerne skadet

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Landstræner uenig med Ronaldo

Landsholdsprofil misser træning

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi