Randers FC kan for første gang i klubbens historie kvalificere sig til mesterskabsspillet i Superligaen. Kan kronjyderne få skovlen under FC København søndag eftermiddag, tager de stikket hjem.
Der er udsigt til en spændende eftermiddag i Randers, og anfører Erik Marxen ser frem til skæbnekampen mod FC København, som kronjyderne besejrede i Parken tidligere på sæsonen.
– En normal kamp mellem Randers FC og FCK ville nok være, at de tog teten, og vi forsøgte at passe på os selv og forsøgte at lukrere på nogle omstillinger. Men i og med vi ikke kan bruge uafgjort til alverden, så tror jeg, at vi vil give dem kamp til stregen, også med hensyn til at have bolden, siger Erik Marxen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi kommer ikke til at se et Randers FC-hold, der står langt tilabge – uden at jeg selvfølgelig kender Thomas’ slagplan helt endnu. Så jeg kunne godt forestille mig, at det bliver åben slagudveksling. FCK er – det er de næsten altid – tvunget til at skulle vinde, for de er ikke super flyvende, så det ville nok gøre ondt på dem ikke at få fuld pointhøst i Randers.
– Jeg tror også, at deres selvforståelse siger, at de skal op og dominere. Vi ved godt, at vi ikke er favoritter. Jeg tror, vi bliver nødt til at slippe håndbremsen og se, om vi kan skabe den overraskelse, det til trods alt vil være at slå dem. Vi skal ikke gøre nogen kalkuler undervejs i sidste spillerunde, for ét point mere gør hverken fra eller til.
– Der er ikke så meget at beskytte, og jeg tror, at det er godt for os. Det giver os en ro i, at vi er nødt til bare at kaste det hele ind og se, hvad vi får ud af det. Og så håber vi, at det er nok – hvad enten det er ved, at vi vinder, eller at de andre gør arbejdet for os. Det må vi se, når det hele er gjort op til sidst.
Du kan læse hele interviewet med Erik Marxen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også store interviews med de to landstrænere Ståle Solbakken og Kasper Hjulmand, en massiv optakt til den nervepirrende sidste runde i Superligaens grundspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
Fælder dom over Victor Froholdt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
