Randers FC kan for første gang i klubbens historie kvalificere sig til mesterskabsspillet i Superligaen. Kan kronjyderne få skovlen under FC København søndag eftermiddag, tager de stikket hjem.
Der er udsigt til en spændende eftermiddag i Randers, og anfører Erik Marxen ser frem til skæbnekampen mod FC København, som kronjyderne besejrede i Parken tidligere på sæsonen.
– En normal kamp mellem Randers FC og FCK ville nok være, at de tog teten, og vi forsøgte at passe på os selv og forsøgte at lukrere på nogle omstillinger. Men i og med vi ikke kan bruge uafgjort til alverden, så tror jeg, at vi vil give dem kamp til stregen, også med hensyn til at have bolden, siger Erik Marxen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi kommer ikke til at se et Randers FC-hold, der står langt tilabge – uden at jeg selvfølgelig kender Thomas’ slagplan helt endnu. Så jeg kunne godt forestille mig, at det bliver åben slagudveksling. FCK er – det er de næsten altid – tvunget til at skulle vinde, for de er ikke super flyvende, så det ville nok gøre ondt på dem ikke at få fuld pointhøst i Randers.
– Jeg tror også, at deres selvforståelse siger, at de skal op og dominere. Vi ved godt, at vi ikke er favoritter. Jeg tror, vi bliver nødt til at slippe håndbremsen og se, om vi kan skabe den overraskelse, det til trods alt vil være at slå dem. Vi skal ikke gøre nogen kalkuler undervejs i sidste spillerunde, for ét point mere gør hverken fra eller til.
– Der er ikke så meget at beskytte, og jeg tror, at det er godt for os. Det giver os en ro i, at vi er nødt til bare at kaste det hele ind og se, hvad vi får ud af det. Og så håber vi, at det er nok – hvad enten det er ved, at vi vinder, eller at de andre gør arbejdet for os. Det må vi se, når det hele er gjort op til sidst.
Du kan læse hele interviewet med Erik Marxen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også store interviews med de to landstrænere Ståle Solbakken og Kasper Hjulmand, en massiv optakt til den nervepirrende sidste runde i Superligaens grundspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i fraværsramt lokalderby
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
