Randers FC kan for første gang i klubbens historie kvalificere sig til mesterskabsspillet i Superligaen. Kan kronjyderne få skovlen under FC København søndag eftermiddag, tager de stikket hjem.
Der er udsigt til en spændende eftermiddag i Randers, og anfører Erik Marxen ser frem til skæbnekampen mod FC København, som kronjyderne besejrede i Parken tidligere på sæsonen.
– En normal kamp mellem Randers FC og FCK ville nok være, at de tog teten, og vi forsøgte at passe på os selv og forsøgte at lukrere på nogle omstillinger. Men i og med vi ikke kan bruge uafgjort til alverden, så tror jeg, at vi vil give dem kamp til stregen, også med hensyn til at have bolden, siger Erik Marxen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi kommer ikke til at se et Randers FC-hold, der står langt tilabge – uden at jeg selvfølgelig kender Thomas’ slagplan helt endnu. Så jeg kunne godt forestille mig, at det bliver åben slagudveksling. FCK er – det er de næsten altid – tvunget til at skulle vinde, for de er ikke super flyvende, så det ville nok gøre ondt på dem ikke at få fuld pointhøst i Randers.
– Jeg tror også, at deres selvforståelse siger, at de skal op og dominere. Vi ved godt, at vi ikke er favoritter. Jeg tror, vi bliver nødt til at slippe håndbremsen og se, om vi kan skabe den overraskelse, det til trods alt vil være at slå dem. Vi skal ikke gøre nogen kalkuler undervejs i sidste spillerunde, for ét point mere gør hverken fra eller til.
– Der er ikke så meget at beskytte, og jeg tror, at det er godt for os. Det giver os en ro i, at vi er nødt til bare at kaste det hele ind og se, hvad vi får ud af det. Og så håber vi, at det er nok – hvad enten det er ved, at vi vinder, eller at de andre gør arbejdet for os. Det må vi se, når det hele er gjort op til sidst.
Du kan læse hele interviewet med Erik Marxen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også store interviews med de to landstrænere Ståle Solbakken og Kasper Hjulmand, en massiv optakt til den nervepirrende sidste runde i Superligaens grundspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE
