– FCK har aldrig været på tale

Det har aldrig været et tema for Jacob Bruun Larsen at skifte til FC København, slår han fast.



HELSINGØR (Tipsbladet): Jacob Bruun Larsen har ikke spillet i dansk fodbold, siden han som 16-årig forlod Lyngby for at rykke til Borussia Dortmund helt tilbage i 2015. 

Siden er der sket meget – særligt på rygteplan, hvor EM-spilleren i en længere periode jævnligt blev rygtet til FC København. Han var simpelthen et navn, som ofte fandt spalterne, når den store danske klub skulle lede efter en ny forstærkning. 

Sådan et skifte kom aldrig i stand, og det har egentlig aldrig været på tale. Det siger han til Tipsbladet og den skrivende presse på Hotel Marienlyst, hvor Jacob Bruun Larsen og det danske landshold har base inden turen næste tirsdag går til Tyskland. 

Var der nogensinde noget konkret med FCK?

– Nej. Jeg tror, det har været en snak for jer og ikke så meget for mig. Så det har det ikke, og det har aldrig været på tale, slår han kortfattet, men bestemt, fast. 

Og sådan et skifte tør skribenterne her godt love heller ikke kommer i stand denne sommer, for Bruun Larsens navn er brandvarmt efter en imponerende sæson i Burnley, som han sluttede med at score seks gange for i Premier League.

Han var dog kun lejet til klubben, som trods Bruun Larsens mål, rykkede ud af Premier League, så lige nu skal han tilbage til tyske Hoffenheim, som ejer ham.

Smag for Premier League
Hvad der sker til sommer, må tiden dog vise, men tidligere har der været meldt om interesse fra Premier League, hvilket giver god mening hans sæson taget i betragtning.

– Jeg har fået en smag på Premier League. Det er en fed liga og den højeste hylde ligamæssigt. Det har været mega fedt. Hvad der sker, ved jeg ikke. Jeg er åben over for det.

– Det går stærkt. Der er høj intensitet. Det er aggressivt. Der er ingen nemme kampe, og det er dygtige fodboldspillere. Det er bare en fed liga, og så er den hård. 

Man mærker straks på ham, at han har nydt sin tid i England, og det har da også været noget sjovere her, end det var til sidst i Hoffenheim, hvor han var særdeles skadesplaget, og hvor andre faktorer gjorde det svært for ham.

– Der er ingen tvivl om, at min Hoffenheim-tid ikke er gået som forventet. Jeg havde fem trænere på tre og et halvt år, og inden da var der noget corona, som holdt det hele lukket lidt. Det kan skabe en masse udfordringer, og så begyndte vi at spille et system, hvor vi ikke spillede med kantspillere. Det har nok været mit primære problem i Hoffenheim, at min position ikke bliver spillet.

– Det er en del af gamet, og jeg er bare glad for, at jeg er der, hvor jeg er i dag.

Så må sommeren vise, hvor Jacob Bruun Larsen ender. Sikkert er det, at gode præstationer ved EM kun vil skyde hans status endnu mere i vejret.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk

Melder dansk stortalent transferklar

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jordan – Algeriet

Sender opfordring til Superliga-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Spanien – Saudi-Arabien

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal