HELSINGØR (Tipsbladet): Jacob Bruun Larsen har ikke spillet i dansk fodbold, siden han som 16-årig forlod Lyngby for at rykke til Borussia Dortmund helt tilbage i 2015.
Siden er der sket meget – særligt på rygteplan, hvor EM-spilleren i en længere periode jævnligt blev rygtet til FC København. Han var simpelthen et navn, som ofte fandt spalterne, når den store danske klub skulle lede efter en ny forstærkning.
Sådan et skifte kom aldrig i stand, og det har egentlig aldrig været på tale. Det siger han til Tipsbladet og den skrivende presse på Hotel Marienlyst, hvor Jacob Bruun Larsen og det danske landshold har base inden turen næste tirsdag går til Tyskland.
Var der nogensinde noget konkret med FCK?
– Nej. Jeg tror, det har været en snak for jer og ikke så meget for mig. Så det har det ikke, og det har aldrig været på tale, slår han kortfattet, men bestemt, fast.
Og sådan et skifte tør skribenterne her godt love heller ikke kommer i stand denne sommer, for Bruun Larsens navn er brandvarmt efter en imponerende sæson i Burnley, som han sluttede med at score seks gange for i Premier League.
Smag for Premier League
Hvad der sker til sommer, må tiden dog vise, men tidligere har der været meldt om interesse fra Premier League, hvilket giver god mening hans sæson taget i betragtning.
– Jeg har fået en smag på Premier League. Det er en fed liga og den højeste hylde ligamæssigt. Det har været mega fedt. Hvad der sker, ved jeg ikke. Jeg er åben over for det.
– Det går stærkt. Der er høj intensitet. Det er aggressivt. Der er ingen nemme kampe, og det er dygtige fodboldspillere. Det er bare en fed liga, og så er den hård.
Man mærker straks på ham, at han har nydt sin tid i England, og det har da også været noget sjovere her, end det var til sidst i Hoffenheim, hvor han var særdeles skadesplaget, og hvor andre faktorer gjorde det svært for ham.
– Der er ingen tvivl om, at min Hoffenheim-tid ikke er gået som forventet. Jeg havde fem trænere på tre og et halvt år, og inden da var der noget corona, som holdt det hele lukket lidt. Det kan skabe en masse udfordringer, og så begyndte vi at spille et system, hvor vi ikke spillede med kantspillere. Det har nok været mit primære problem i Hoffenheim, at min position ikke bliver spillet.
– Det er en del af gamet, og jeg er bare glad for, at jeg er der, hvor jeg er i dag.
Så må sommeren vise, hvor Jacob Bruun Larsen ender. Sikkert er det, at gode præstationer ved EM kun vil skyde hans status endnu mere i vejret.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
José Mourinho klarmelder dansker
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
FCK-bænken var rasende!
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW