– FCK har aldrig været på tale

Det har aldrig været et tema for Jacob Bruun Larsen at skifte til FC København, slår han fast.



HELSINGØR (Tipsbladet): Jacob Bruun Larsen har ikke spillet i dansk fodbold, siden han som 16-årig forlod Lyngby for at rykke til Borussia Dortmund helt tilbage i 2015. 

Siden er der sket meget – særligt på rygteplan, hvor EM-spilleren i en længere periode jævnligt blev rygtet til FC København. Han var simpelthen et navn, som ofte fandt spalterne, når den store danske klub skulle lede efter en ny forstærkning. 

Sådan et skifte kom aldrig i stand, og det har egentlig aldrig været på tale. Det siger han til Tipsbladet og den skrivende presse på Hotel Marienlyst, hvor Jacob Bruun Larsen og det danske landshold har base inden turen næste tirsdag går til Tyskland. 

Var der nogensinde noget konkret med FCK?

– Nej. Jeg tror, det har været en snak for jer og ikke så meget for mig. Så det har det ikke, og det har aldrig været på tale, slår han kortfattet, men bestemt, fast. 

Og sådan et skifte tør skribenterne her godt love heller ikke kommer i stand denne sommer, for Bruun Larsens navn er brandvarmt efter en imponerende sæson i Burnley, som han sluttede med at score seks gange for i Premier League.

Han var dog kun lejet til klubben, som trods Bruun Larsens mål, rykkede ud af Premier League, så lige nu skal han tilbage til tyske Hoffenheim, som ejer ham.

Smag for Premier League
Hvad der sker til sommer, må tiden dog vise, men tidligere har der været meldt om interesse fra Premier League, hvilket giver god mening hans sæson taget i betragtning.

– Jeg har fået en smag på Premier League. Det er en fed liga og den højeste hylde ligamæssigt. Det har været mega fedt. Hvad der sker, ved jeg ikke. Jeg er åben over for det.

– Det går stærkt. Der er høj intensitet. Det er aggressivt. Der er ingen nemme kampe, og det er dygtige fodboldspillere. Det er bare en fed liga, og så er den hård. 

Man mærker straks på ham, at han har nydt sin tid i England, og det har da også været noget sjovere her, end det var til sidst i Hoffenheim, hvor han var særdeles skadesplaget, og hvor andre faktorer gjorde det svært for ham.

– Der er ingen tvivl om, at min Hoffenheim-tid ikke er gået som forventet. Jeg havde fem trænere på tre og et halvt år, og inden da var der noget corona, som holdt det hele lukket lidt. Det kan skabe en masse udfordringer, og så begyndte vi at spille et system, hvor vi ikke spillede med kantspillere. Det har nok været mit primære problem i Hoffenheim, at min position ikke bliver spillet.

– Det er en del af gamet, og jeg er bare glad for, at jeg er der, hvor jeg er i dag.

Så må sommeren vise, hvor Jacob Bruun Larsen ender. Sikkert er det, at gode præstationer ved EM kun vil skyde hans status endnu mere i vejret.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Begejstret for Jacob Neestrup

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind