– FCK har aldrig været på tale

Det har aldrig været et tema for Jacob Bruun Larsen at skifte til FC København, slår han fast.



HELSINGØR (Tipsbladet): Jacob Bruun Larsen har ikke spillet i dansk fodbold, siden han som 16-årig forlod Lyngby for at rykke til Borussia Dortmund helt tilbage i 2015. 

Siden er der sket meget – særligt på rygteplan, hvor EM-spilleren i en længere periode jævnligt blev rygtet til FC København. Han var simpelthen et navn, som ofte fandt spalterne, når den store danske klub skulle lede efter en ny forstærkning. 

Sådan et skifte kom aldrig i stand, og det har egentlig aldrig været på tale. Det siger han til Tipsbladet og den skrivende presse på Hotel Marienlyst, hvor Jacob Bruun Larsen og det danske landshold har base inden turen næste tirsdag går til Tyskland. 

Var der nogensinde noget konkret med FCK?

– Nej. Jeg tror, det har været en snak for jer og ikke så meget for mig. Så det har det ikke, og det har aldrig været på tale, slår han kortfattet, men bestemt, fast. 

Og sådan et skifte tør skribenterne her godt love heller ikke kommer i stand denne sommer, for Bruun Larsens navn er brandvarmt efter en imponerende sæson i Burnley, som han sluttede med at score seks gange for i Premier League.

Han var dog kun lejet til klubben, som trods Bruun Larsens mål, rykkede ud af Premier League, så lige nu skal han tilbage til tyske Hoffenheim, som ejer ham.

Smag for Premier League
Hvad der sker til sommer, må tiden dog vise, men tidligere har der været meldt om interesse fra Premier League, hvilket giver god mening hans sæson taget i betragtning.

– Jeg har fået en smag på Premier League. Det er en fed liga og den højeste hylde ligamæssigt. Det har været mega fedt. Hvad der sker, ved jeg ikke. Jeg er åben over for det.

– Det går stærkt. Der er høj intensitet. Det er aggressivt. Der er ingen nemme kampe, og det er dygtige fodboldspillere. Det er bare en fed liga, og så er den hård. 

Man mærker straks på ham, at han har nydt sin tid i England, og det har da også været noget sjovere her, end det var til sidst i Hoffenheim, hvor han var særdeles skadesplaget, og hvor andre faktorer gjorde det svært for ham.

– Der er ingen tvivl om, at min Hoffenheim-tid ikke er gået som forventet. Jeg havde fem trænere på tre og et halvt år, og inden da var der noget corona, som holdt det hele lukket lidt. Det kan skabe en masse udfordringer, og så begyndte vi at spille et system, hvor vi ikke spillede med kantspillere. Det har nok været mit primære problem i Hoffenheim, at min position ikke bliver spillet.

– Det er en del af gamet, og jeg er bare glad for, at jeg er der, hvor jeg er i dag.

Så må sommeren vise, hvor Jacob Bruun Larsen ender. Sikkert er det, at gode præstationer ved EM kun vil skyde hans status endnu mere i vejret.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde