FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Thomas Gravesen skabte en del debat, da den tidligere landsholdsprofil forud for Danmarks EM-testkampe mod Schweiz og Færøerne rasede over Kasper Hjulmands manglende udtagelse af Nicolai Vallys.
I interviewet med Tipsbladet udtrykte Gravesen samtidig en undren over, at kun en enkelt spiller fra FC København – højrebacken Elias Jelert – var fundet værdig til landsholdet. Gravesen pegede specifikt på Rasmus Falk som en spiller, der har niveau til landsholdet.
Den udtalelse havde Rasmus Falk dog ikke hørt, da FC København-stjernen fredag mødte Tipsbladet og den øvrige presse efter træningen.
– Har han sagt det? Det synes jeg også, haha. Det er jeg jo enig i, kan man sige. Men det er, som det er. Det fylder ikke så meget. Til gengæld fylder det rigtig meget, det vi skal ind i nu (slutspillet i Superligaen, red.), lød svaret fra en smilende Rasmus Falk, der ikke har været i dialog med Kasper Hjulmand.
Lige nu er det eneste, der fylder for mig, det er faktisk at hjælpe så meget jeg kan, så vi kan vinde det danmarksmesterskab. Så vi om 10 kampe står med pokalen igen for tredje år i træk. Det har jeg ikke prøvet før, og det ville være kæmpestort.
Rasmus FalkMidtbanespiller, FC København
Sidder du og ser landskampe og føler, at du ville have noget at bidrage med, hvis du var med?
– Jeg sidder og ser noget af det, vil jeg sige. Det var fedt at se Elias (Jelert, red.) spille. Jeg ville rigtig gerne se, hvordan han gjorde det, da han skulle spille (mod Færøerne, red.). Jeg synes, at han er fantastisk, og jeg kan godt lide at se ham spille.
– Jeg var interesseret i, hvordan han gjorde det. Så den kamp så jeg lidt af. Og så har jeg også nogle venner fra Færøerne. Så det ville jeg gerne bruge min tid på. Men ellers er det ikke det, der fylder, lød det fra Falk.
Hvor sikkert er det, at du er i FC København i næste sæson, i forhold til, at du har kontraktudløb i 2025?
– Det ved jeg faktisk ikke. Det har jeg faktisk heller ikke rigtig spekuleret på. Lige nu er det eneste, der fylder for mig, det er faktisk at hjælpe så meget jeg kan, så vi kan vinde det danmarksmesterskab. Så vi om 10 kampe står med pokalen igen for tredje år i træk. Det har jeg ikke prøvet før, og det ville være kæmpestort.
– Specielt også, når det er blandet sammen med to gange Champions League-gruppespil, og at vi så gik videre sidste år, lød svaret fra Rasmus Falk, der endnu ikke har talt med FC København om en eventuel forlængelse.
Drømmer stadig om udlandet
Et muligt skifte til MLS har tidligere fyldt en del i Rasmus Falks tanker, og Superliga-stjernen har stadig en drøm om et udlandseventyr.
– Ja, det er jo lidt det. Når vi når dertil, så gør vi op med dem (FCK, red.) og med mig, hvad sker skal ske. Men det er ikke det, der fylder lige nu. Det er ikke vigtigt lige nu.
På mandag indleder FC København mesterskabsspillet med en hjemmekamp mod Brøndby IF, og Rasmus Falk vil gerne gå med på præmissen om, at opgøret i Parken bliver en duel mellem Superligaens to bedste dybtliggende playmakere, i form af Rasmus Falk og Daniel Wass.
– Hmm… ja. Jeg synes, at der er mange dygtige spillere i ligaen, og jeg synes, at Superligaen er blevet god. Jeg synes, at Daniel Wass har haft en flot sæson ud fra det, jeg har set. Så der tænker jeg, at det vel et eller andet sted er meget rigtigt, lød det afslutningsvist fra Rasmus Falk.
Det er på mandag klokken 14.00, at FC København tager imod Brøndby IF i Parken.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
På trænerjagt – Man Utd træffer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Bayern München besejrer Dortmund i drama
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT