FCK-talent udtaget: Skal spille med Mahrez

Amin Chiakha er udtaget til Algeriets landshold, og her kan han se frem til at træne med stjerner som Ryiad Mahrez og Amine Gouiri.



Amin Chiakha kan få lyndebut for Algeriets A-landshold.

Som Tipsbladet kunne afsløre for få dage siden, er Amin Chiakha nemlig blevet udtaget til A-landsholdet, som i den kommende landsholdstermin møder Ækvatorialguinea og Liberia i kvalifikationen til Africa Cup of Nations. 

Landstræner Vladimir Petkovic har torsdag formiddag sat navne på truppen, og her fremgår Amin Chiakha altså sammen med stjerner som Riyad Mahrez, Said Benrahma og Amine Gouiri. 

Derfor kan blot 18-årige Chiakha se frem til at få en på opleveren de næste par uger. 

Algeriet betyder – ligesom Danmark – en masse for Chiakha, hvis far er fra Algeriet og hvis mor er dansk. Det fortalte han til Tipsbladet i slutningen af oktober. 

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark

– I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte, sagde Chiakha blandt andet

Algeriet har foreløbig gjort rent bord i kvalifikationsgruppen, hvor man har hentet fire sejre ud af fire mulige.

Det er derfor en velsmurt maskine, som FCK-talentet støder til, og så må de næste dage vise, om han allerede får sin debut for den stolte fodboldnation. 





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay