Khouma Babacar, Nicolai Jørgensen og Mamoudou Karamoko skulle konkurrere om den centrale angriberplads i FC København.
Tre mål fra Babacar og et fra Nicolai Jørgensen krydret med flere undervældende præstationer i løbet af foråret gjorde, at Jess Thorup flere gange måtte se andre veje. Det var heller ikke i retning af klubbens tredje vintersigning Karamoko, der nærmest ikke har fået chancen i foråret.
I sidste ende begyndte flere af holdets unge islændinge at få chancen fra start på de offensive pladser. En af dem var Hákon Arnar Haraldsson, der kvitterede med flere gode præstationer og tre mål i mesterskabsspillet.
Det gav lovning om en fremtidig stjerne, der torsdag aften cementerede den status, da han fik debut for Islands landshold i Nations League-kampen mod Israel, der endte 2-2.
– Hvad han bringer til os er en vis form for betænksomhed på bolden. Det er, hvad vi har brug for, når vi halter bagefter. Vi har brug for sådan en spiller, som er rolig på bolden, siger den tidligere FC København-spiller Rúrik Gíslason til islandsk Viapaly ifølge mediet Fótbolti.net.
– Når man kommer på landsholdet som 19-årig, og spiller som han gjorde i dag [i går, red.], så sender jeg ham et stort kompliment. Det er bare soleklart, at han er en spiller, som vi skal have på holdet, som det ser ud i dag, fortsætter han sin ros.
Den 19-årige midtbanespiller, der af Jess Thorup også flere gange blev brugt som angriber, spillede 73 minutter af kampen mod Israel, hvor han udmærkede sig med flere bolderobringer, en høj afleveringsprocent, flere gode og fremadrettede passninger.
– Han overgår mine forventinger. Han er kun 19 år, men han er rigtig god, siger den tidligere islandske landsholdsspiller Kári Árnason, inden han fortsætter.
– Det er 100 procent en mand for fremtiden. Forhåbentlig vil de få Ísak [Ísak Bergmann Jóhannesson, red.] og ham til at spille sammen så meget som muligt inde centralt.
Ísak Bergmann Jóhannesson, 19 år, kom til FCK sidste sommer, og han har ligesom landsmanden vist sig flot frem de seneste uger, hvor det danske mesterskab blev sikret.
De to unge FC København-spillere får rig mulighed for at vise sig yderligere frem, da Albanien og returopgøret mod Israel venter i Nations League adskilt af en venskabskamp mod San Marino.
Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Viborg FF
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
Afløser skadede landsholdsstjerner
Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
Flere positive nyheder fra FC København
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
Team Esbjerg i stor overraskelse
Tadej Pogacar får superhjælper
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
Bizar De Bruyne-sekvens
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
NYHEDER
Slut for dansk duo
NYHEDER
Godt nyt for FCK
Bekræfter skrækskade til dansker
