Danmark åbner torsdag EM-kvalifikationen mod Finland i Parken. Senest, de to landshold mødtes i Danmarks nationalarena, var under EM i 2021, hvor Eriksen faldt om på banen og lå livløs på græstæppet.
Hændelsen sendte chokbølger rundt i hele verden, og Finlands landstræner, Markku Kanerva, husker de skæbnesvangre minutter ganske tydeligt.
– Det vigtigste er, at Eriksen har det godt i dag og stadig spiller på højt niveau, siger landstræneren onsdag på et pressemøde forud for kampen.
En mur af knuste holdkammerater samlede sig rundt om Eriksen, mens han fik livreddende førstehjælp. Spillerne og trænerne kunne intet stille op, mens tilskuerne på lægterne var forfærdede over situationen og håbede på det bedste.
Nogle minutter senere blev Eriksen genoplivet efter et stød med en hjertestarter og sendt på Rigshospitalet.
Når de to hold træder ind på banen torsdag, vil Eriksen ikke være med. Han har måttet melde afbud til landsholdet, fordi han stadig døjer med en knæskade, som han pådrog sig i slutningen af januar.
– Det er synd, at han ikke er med i truppen. Det ville have været rart at spille imod ham, men forhåbentlig kan vi få en snak med ham, hvis han dukker op til kampen, siger Markku Kanerva.
Landstræneren anser Eriksen som en vigtig brik for det danske landshold, men mener samtidig, at Danmark har andre spillere på midtbanen, der kan erstatte Manchester United-spilleren.
Finland vandt kampen under EM med 1-0 på et mål i anden halvleg af angriberen Joel Pohjanpalo. Anfører Lukas Hradecky, der var en del af Finlands EM-trup, mener, at det bliver en helt anden oplevelse, når finnerne igen træder ind på græstæppet i Parken.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at situationen omkring Eriksen ikke påvirkede kampen. Der var mange følelser indblandet, da vi ventede i omklædningsrummet, inden kampen gik i gang igen.
– Vi var glade for at vinde, men det bliver på ingen måde det samme torsdag. Forhåbentlig er det spillet, der kommer i fokus denne gang, siger Hradecky.
Målmanden fortæller, at han ikke kender Eriksen personligt, men påpeger, at han vandt den absolut vigtigste kamp, da holdene sidst mødtes i sommeren 2021.
/ritzau/
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
FCM-helt fremhæver Duncan
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FC København scorer millionbeløb
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE