Finlands landstræner, Markku Kanerva, er overrasket over, hvor effektiv kometangriberen Rasmus Højlund var i torsdagens EM-kvalifikationskamp mellem Danmark og Finland.
Kanerva var bekendt med Højlunds styrker, men havde ikke regnet med et hattrick fra den 20-årige bomber.
– Man of the match, Rasmus Højlund, spiller for Atalanta i Serie A og gør det godt, men det overrasker mig, hvor effektiv han var i dag, siger Kanerva på et pressemøde efter Danmarks 3-1-sejr over Finland i EM-kvalifikationen.
Foruden Højlunds tre mål havde den danske angriber også to andre store chancer i kampen, og han beskæftigede Finlands forsvar fra første til sidste fløjt.
– Han er en dygtig spiller, og han er en spiller, man bliver stolt af i fremtiden, hvis han fortsætter med at spille sådan der. Han har store kvaliteter som angriber, og vores forsvar havde store problemer med at markere ham.
– Ved det første mål tog han et rigtig klogt angriberløb, lyder rosen fra den finske landstræner.
Højlunds to sidste mål faldt i det 82. og 93. minut. Markku Kanerva var ellers begyndt at lugte et overraskende finsk point i Parken.
– Jeg er en skuffet træner. Vi vidste, at det ville blive en svær kamp mod gruppens favoritter, og Danmark viste kvalitet.
– Men efter vores udligning troede jeg på, at vi kunne få point med fra kampen, men vi forsvarede ikke godt nok til sidst.
– Vi dækkede ikke godt op på det første mål, det andet mål var efter en dødbold, og det tredje mål til sidst var mere en formalitet, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER