Kasper Hjulmand blev præsenteret som kommende landstræner i sommeren 2019 og skulle bruge året indtil Åge Hareides stop til at forberede en ny æra for både A-landsholdet og DBU’s øvrige landshold.
Meningen var, at Hjulmand skulle tage over i august 2020 efter et veloverstået EM med tre danske puljekampe i Parken, men de planer har coronavirussen som bekendt sønderrevet i et 2020, der på mange måder har været historisk for fodboldverdenen og resten af planeten.
Forud for kampene mod Island og Belgien er der også en del tvivl om det danske landshold og ikke mindst de tilgængelige spillere og trænere, herunder Hjulmand selv, da en stor del af truppen samt landstræneren og hans assistent Morten Wieghorst i flere dage har været i isolation efter at have været i nærheden af enten coronasmittede Robert Skov eller en ditto smittet behandler på landsholdet.
Læs også:Hjulmand tynder ud i landsholdstruppen: Fem mand sorteret fra
Men trods det ekstreme kaos har både resultater og spillet været godt, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der gennem de tumultariske forhold tydeligt kan skimte, hvad det er, Kasper Hjulmand og spillerne forsøger at opnå.
– Det var jo slet ikke meningen, at Kasper Hjulmand skulle overtage et landshold, der skulle forberede sig på en EM-slutrunde. Det har ændret meget på arbejdsbetingelserne for Kasper Hjulmand, for der er bare kæmpe forskel på at have et langt tilløb til en VM-kvalifikation, og så at man skal forberede sig til en EM-slutrunde, måske endda også til en Nations League-finale.
– På den baggrund har holdet fået nogle flotte resultater, og spillet har egentlig også været ganske godt undervejs. Man kan se, hvad Kasper Hjulmand vil have holdet til. Der er flere finesser i, hvordan man presser, hvor højt på banen man presser, og ikke mindst hvilke typer presspil, man bruger i forskellige situationer på banen. Det er især den del af spillet, der er kendetegnende for spillet under Kasper Hjulmand, siger Troels Bager Thøgersen.
Læs også:Se billedet: Hjulmand er ude af isolationen
Se hele chefredaktørens vurdering i videolinket for oven.
Danmark møder Island på hjemmebane søndag, mens den sidste og muligvis afgørende kamp om førstepladsen finder sted på onsdag i den belgiske universitetsby Leuwen.
Læs også:Optakt: Danmark – Island
Læs også:Lettere vej til VM: Danmark er snublende nær topseedning i kvalifikationen
Læs også:Upassende kommentar blev dyr: Nu ryger magtfuld post i FIFA
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
MEDIE
