Før Island og Belgien: Det var jo slet ikke mening

Trods et vildt og kaotisk 2020 har Kasper Hjulmands landshold klaret sig stærkt, vurderer Tipsbladets chefredaktør.



Kasper Hjulmand blev præsenteret som kommende landstræner i sommeren 2019 og skulle bruge året indtil Åge Hareides stop til at forberede en ny æra for både A-landsholdet og DBU’s øvrige landshold.

Meningen var, at Hjulmand skulle tage over i august 2020 efter et veloverstået EM med tre danske puljekampe i Parken, men de planer har coronavirussen som bekendt sønderrevet i et 2020, der på mange måder har været historisk for fodboldverdenen og resten af planeten.

Forud for kampene mod Island og Belgien er der også en del tvivl om det danske landshold og ikke mindst de tilgængelige spillere og trænere, herunder Hjulmand selv, da en stor del af truppen samt landstræneren og hans assistent Morten Wieghorst i flere dage har været i isolation efter at have været i nærheden af enten coronasmittede Robert Skov eller en ditto smittet behandler på landsholdet.

Læs også:Hjulmand tynder ud i landsholdstruppen: Fem mand sorteret fra

Men trods det ekstreme kaos har både resultater og spillet været godt, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der gennem de tumultariske forhold tydeligt kan skimte, hvad  det er, Kasper Hjulmand og spillerne forsøger at opnå.

– Det var jo slet ikke meningen, at Kasper Hjulmand skulle overtage et landshold, der skulle forberede sig på en EM-slutrunde. Det har ændret meget på arbejdsbetingelserne for Kasper Hjulmand, for der er bare kæmpe forskel på at have et langt tilløb til en VM-kvalifikation, og så at man skal forberede sig til en EM-slutrunde, måske endda også til en Nations League-finale.

– På den baggrund har holdet fået nogle flotte resultater, og spillet har egentlig også været ganske godt undervejs. Man kan se, hvad Kasper Hjulmand vil have holdet til. Der er flere finesser i, hvordan man presser, hvor højt på banen man presser, og ikke mindst hvilke typer presspil, man bruger i forskellige situationer på banen. Det er især den del af spillet, der er kendetegnende for spillet under Kasper Hjulmand, siger Troels Bager Thøgersen.

Læs også:Se billedet: Hjulmand er ude af isolationen

Se hele chefredaktørens vurdering i videolinket for oven.

Danmark møder Island på hjemmebane søndag, mens den sidste og muligvis afgørende kamp om førstepladsen finder sted på onsdag i den belgiske universitetsby Leuwen.

Læs også:Optakt: Danmark – Island
Læs også:Lettere vej til VM: Danmark er snublende nær topseedning i kvalifikationen
Læs også:Upassende kommentar blev dyr: Nu ryger magtfuld post i FIFA




Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe brag venter fredag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er Danmarks EM-trup