Lettere vej til VM: Danmark er snublende nær topseedning i kvalifikationen

Danmark skal blandt andet tabe sine næste kampe, mens Schweiz vinder sine, hvis Danmark ikke skal topseedes.



Danmarks fodboldlandshold er meget tæt på at opnå målet om at blive topseedet til den kommende VM-kvalifikationsturnering.

Det rykkede markant nærmere, da Danmark onsdag slog Sverige 2-0 i en testkamp, mens Schweiz samtidig tabte 1-2 på udebane mod Belgien.

De ti bedste europæiske nationer på verdensranglisten vil blive topseedet, og på den liste rykkede Danmark efter onsdagens resultater op på syvendepladsen foran Italien, Tyskland og Holland ifølge Football-Ranking.com.

Skal Danmark rykke ud af top-10 og dermed ikke blive topseedet, skal de tre nationer samt Schweiz på 11.-pladsen alle overhale Danmark, og det er efterhånden meget usandsynligt.

Læs også:Svenske medier: Hånet af Danmark efter nederlag

Danmark og Schweiz mangler begge at afvikle to kampe i Nations League, og skal Schweiz overhale Danmark, kræver det, at Schweiz hjemme slår Spanien og Ukraine, mens Danmark skal tabe til både Island hjemme og Belgien ude.

Selv hvis alle de fire resultater går den forkerte vej for Danmark, kan Kasper Hjulmands tropper holde sig i top-10, hvis Holland taber til enten Bosnien eller Polen.

Hvis heller ikke det går Danmarks vej, kan Danmark sætte sin lid til, at enten Tyskland eller Italien taber de to sidste kampe.

Alle disse beregninger bekræftes af Dansk Boldspil-Unions (DBU) elitechef, Kim Hallberg.

Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back

Nemmest for Danmark er at klare paragrafferne selv, og det kan i første omgang ske ved at få mindst et point i hjemmekampen mod Island, der begynder søndag klokken 20.45.

Lodtrækningen til den europæiske del af VM-kvalifikationen frem mod VM i Qatar i 2022 finder sted i Schweiz 7. december.

Belgien, Frankrig, England, Portugal, Spanien og Kroatien er allerede sikre på at blive topseedet, og meget skal gå galt, hvis ikke Danmark, Italien og Tyskland bliver det lige så.

Også Holland er i en favorabel situation, men Schweiz kan altså presse sig ind i top-10, og Polen har en mikroskopisk chance for at kile sig ind i det selskab.

/ritzau/

Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til
Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag
Læs også:Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Blæst bagover af 18-årig

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

AGF køber ham

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Holland – Japan