Danmarks fodboldlandshold er meget tæt på at opnå målet om at blive topseedet til den kommende VM-kvalifikationsturnering.
Det rykkede markant nærmere, da Danmark onsdag slog Sverige 2-0 i en testkamp, mens Schweiz samtidig tabte 1-2 på udebane mod Belgien.
De ti bedste europæiske nationer på verdensranglisten vil blive topseedet, og på den liste rykkede Danmark efter onsdagens resultater op på syvendepladsen foran Italien, Tyskland og Holland ifølge Football-Ranking.com.
Skal Danmark rykke ud af top-10 og dermed ikke blive topseedet, skal de tre nationer samt Schweiz på 11.-pladsen alle overhale Danmark, og det er efterhånden meget usandsynligt.
Læs også:Svenske medier: Hånet af Danmark efter nederlag
Danmark og Schweiz mangler begge at afvikle to kampe i Nations League, og skal Schweiz overhale Danmark, kræver det, at Schweiz hjemme slår Spanien og Ukraine, mens Danmark skal tabe til både Island hjemme og Belgien ude.
Selv hvis alle de fire resultater går den forkerte vej for Danmark, kan Kasper Hjulmands tropper holde sig i top-10, hvis Holland taber til enten Bosnien eller Polen.
Hvis heller ikke det går Danmarks vej, kan Danmark sætte sin lid til, at enten Tyskland eller Italien taber de to sidste kampe.
Alle disse beregninger bekræftes af Dansk Boldspil-Unions (DBU) elitechef, Kim Hallberg.
Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back
Nemmest for Danmark er at klare paragrafferne selv, og det kan i første omgang ske ved at få mindst et point i hjemmekampen mod Island, der begynder søndag klokken 20.45.
Lodtrækningen til den europæiske del af VM-kvalifikationen frem mod VM i Qatar i 2022 finder sted i Schweiz 7. december.
Belgien, Frankrig, England, Portugal, Spanien og Kroatien er allerede sikre på at blive topseedet, og meget skal gå galt, hvis ikke Danmark, Italien og Tyskland bliver det lige så.
Også Holland er i en favorabel situation, men Schweiz kan altså presse sig ind i top-10, og Polen har en mikroskopisk chance for at kile sig ind i det selskab.
/ritzau/
Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til
Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag
Læs også:Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Han er årets træner i Premier League
TOPNYHED
