Danmarks fodboldlandshold er meget tæt på at opnå målet om at blive topseedet til den kommende VM-kvalifikationsturnering.
Det rykkede markant nærmere, da Danmark onsdag slog Sverige 2-0 i en testkamp, mens Schweiz samtidig tabte 1-2 på udebane mod Belgien.
De ti bedste europæiske nationer på verdensranglisten vil blive topseedet, og på den liste rykkede Danmark efter onsdagens resultater op på syvendepladsen foran Italien, Tyskland og Holland ifølge Football-Ranking.com.
Skal Danmark rykke ud af top-10 og dermed ikke blive topseedet, skal de tre nationer samt Schweiz på 11.-pladsen alle overhale Danmark, og det er efterhånden meget usandsynligt.
Læs også:Svenske medier: Hånet af Danmark efter nederlag
Danmark og Schweiz mangler begge at afvikle to kampe i Nations League, og skal Schweiz overhale Danmark, kræver det, at Schweiz hjemme slår Spanien og Ukraine, mens Danmark skal tabe til både Island hjemme og Belgien ude.
Selv hvis alle de fire resultater går den forkerte vej for Danmark, kan Kasper Hjulmands tropper holde sig i top-10, hvis Holland taber til enten Bosnien eller Polen.
Hvis heller ikke det går Danmarks vej, kan Danmark sætte sin lid til, at enten Tyskland eller Italien taber de to sidste kampe.
Alle disse beregninger bekræftes af Dansk Boldspil-Unions (DBU) elitechef, Kim Hallberg.
Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back
Nemmest for Danmark er at klare paragrafferne selv, og det kan i første omgang ske ved at få mindst et point i hjemmekampen mod Island, der begynder søndag klokken 20.45.
Lodtrækningen til den europæiske del af VM-kvalifikationen frem mod VM i Qatar i 2022 finder sted i Schweiz 7. december.
Belgien, Frankrig, England, Portugal, Spanien og Kroatien er allerede sikre på at blive topseedet, og meget skal gå galt, hvis ikke Danmark, Italien og Tyskland bliver det lige så.
Også Holland er i en favorabel situation, men Schweiz kan altså presse sig ind i top-10, og Polen har en mikroskopisk chance for at kile sig ind i det selskab.
/ritzau/
Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til
Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag
Læs også:Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
