Lettere vej til VM: Danmark er snublende nær topseedning i kvalifikationen

Danmark skal blandt andet tabe sine næste kampe, mens Schweiz vinder sine, hvis Danmark ikke skal topseedes.



Danmarks fodboldlandshold er meget tæt på at opnå målet om at blive topseedet til den kommende VM-kvalifikationsturnering.

Det rykkede markant nærmere, da Danmark onsdag slog Sverige 2-0 i en testkamp, mens Schweiz samtidig tabte 1-2 på udebane mod Belgien.

De ti bedste europæiske nationer på verdensranglisten vil blive topseedet, og på den liste rykkede Danmark efter onsdagens resultater op på syvendepladsen foran Italien, Tyskland og Holland ifølge Football-Ranking.com.

Skal Danmark rykke ud af top-10 og dermed ikke blive topseedet, skal de tre nationer samt Schweiz på 11.-pladsen alle overhale Danmark, og det er efterhånden meget usandsynligt.

Læs også:Svenske medier: Hånet af Danmark efter nederlag

Danmark og Schweiz mangler begge at afvikle to kampe i Nations League, og skal Schweiz overhale Danmark, kræver det, at Schweiz hjemme slår Spanien og Ukraine, mens Danmark skal tabe til både Island hjemme og Belgien ude.

Selv hvis alle de fire resultater går den forkerte vej for Danmark, kan Kasper Hjulmands tropper holde sig i top-10, hvis Holland taber til enten Bosnien eller Polen.

Hvis heller ikke det går Danmarks vej, kan Danmark sætte sin lid til, at enten Tyskland eller Italien taber de to sidste kampe.

Alle disse beregninger bekræftes af Dansk Boldspil-Unions (DBU) elitechef, Kim Hallberg.

Læs også:Kasper Hjulmand efterudtager endnu en højre back

Nemmest for Danmark er at klare paragrafferne selv, og det kan i første omgang ske ved at få mindst et point i hjemmekampen mod Island, der begynder søndag klokken 20.45.

Lodtrækningen til den europæiske del af VM-kvalifikationen frem mod VM i Qatar i 2022 finder sted i Schweiz 7. december.

Belgien, Frankrig, England, Portugal, Spanien og Kroatien er allerede sikre på at blive topseedet, og meget skal gå galt, hvis ikke Danmark, Italien og Tyskland bliver det lige så.

Også Holland er i en favorabel situation, men Schweiz kan altså presse sig ind i top-10, og Polen har en mikroskopisk chance for at kile sig ind i det selskab.

/ritzau/

Læs også:Jonas Wind tænker ikke på EM: Der er lang tid til
Læs også:Kasper Hjulmand er tilbage torsdag – isolerede spillere træner fredag
Læs også:Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner