Normalt kan det give nogle sjove oplevelser at dele hotel med landsholdsspillere under en slutrunde, men det bliver der ikke noget af for gæsterne på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor Danmarks trup opholder sig. De må nemlig ikke antaste de danske EM-spillere.
For selv om spillerne går rundt på hotellet, opholder de sig kun steder, hvor vagter holder andre mennesker væk. Der er heller ikke noget med at få taget billeder med spillerne.
Det sker alt sammen for at mindske risikoen for coronasmitte. Senest har to smittetilfælde på det svenske landshold vist, hvor galt det kan gå.
– Det er en reminder om, at det ikke er ovre, og hvor skrøbeligt tingene er. Vi har været meget restriktive over for spillerne i forhold til vores boble, og jeg synes, vi gør det rigtige. Det er bare ærgerligt. Vi vil helst have et EM, hvor de bedste er med, og hvor forholdene er de bedste, siger landstræner Kasper Hjulmand.
– Vi har fire mødesteder, og når vi bevæger os rundt, står der vagter. Vi kan godt gå fra ét sted til et andet og møde mennesker, men vi går forbi, og der skal være to meters afstand til de andre gæster på hotellet. De får at vide, når de checker ind, er der ikke er noget, der hedder selfies og autografer med det danske landshold.
– Vi har fået lavet et rigtig godt sted, hvor spillerne opholder sig meget, spiller spil og alt muligt andet. Det er noget med at holde gang i nogle ting, og jeg er vildt begejstret for, hvordan spillerne tager situationen.
Spillere fra Holland, Belgien, Polen, Kroatien, Italien, Schweiz og Tyrkiet er alle blevet vaccineret (eller i hvert fald tilbudt det) forud for slutrunden. UEFA overvejede at gøre det med alle spillere på alle hold, men gik væk fra det.
Det ærgrer Kasper Hjulmand.
– Der er ingen af os, der ville modtage en vaccine, hvis den blev taget fra én, der er udsat. Det er ikke der, vi er, men jeg havde selvfølgelig håbet, at man kunne have gjort det, når vi er så langt i vaccineprogrammet i vores del af verden.
– Men vi bruger ikke så meget tid på det. Vi er, hvor vi skal være, og der er ikke noget, vi kan gøre ved det, siger landstræneren.
Foreløbig er Danmark sluppet for coronasmitte. Eneste mulige afbud kommer derfor fra Robert Skov, der er skadet. I dag var der dog godt nyt om ham.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Barcelona klager til UEFA
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
