Normalt kan det give nogle sjove oplevelser at dele hotel med landsholdsspillere under en slutrunde, men det bliver der ikke noget af for gæsterne på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor Danmarks trup opholder sig. De må nemlig ikke antaste de danske EM-spillere.
For selv om spillerne går rundt på hotellet, opholder de sig kun steder, hvor vagter holder andre mennesker væk. Der er heller ikke noget med at få taget billeder med spillerne.
Det sker alt sammen for at mindske risikoen for coronasmitte. Senest har to smittetilfælde på det svenske landshold vist, hvor galt det kan gå.
– Det er en reminder om, at det ikke er ovre, og hvor skrøbeligt tingene er. Vi har været meget restriktive over for spillerne i forhold til vores boble, og jeg synes, vi gør det rigtige. Det er bare ærgerligt. Vi vil helst have et EM, hvor de bedste er med, og hvor forholdene er de bedste, siger landstræner Kasper Hjulmand.
– Vi har fire mødesteder, og når vi bevæger os rundt, står der vagter. Vi kan godt gå fra ét sted til et andet og møde mennesker, men vi går forbi, og der skal være to meters afstand til de andre gæster på hotellet. De får at vide, når de checker ind, er der ikke er noget, der hedder selfies og autografer med det danske landshold.
– Vi har fået lavet et rigtig godt sted, hvor spillerne opholder sig meget, spiller spil og alt muligt andet. Det er noget med at holde gang i nogle ting, og jeg er vildt begejstret for, hvordan spillerne tager situationen.
Spillere fra Holland, Belgien, Polen, Kroatien, Italien, Schweiz og Tyrkiet er alle blevet vaccineret (eller i hvert fald tilbudt det) forud for slutrunden. UEFA overvejede at gøre det med alle spillere på alle hold, men gik væk fra det.
Det ærgrer Kasper Hjulmand.
– Der er ingen af os, der ville modtage en vaccine, hvis den blev taget fra én, der er udsat. Det er ikke der, vi er, men jeg havde selvfølgelig håbet, at man kunne have gjort det, når vi er så langt i vaccineprogrammet i vores del af verden.
– Men vi bruger ikke så meget tid på det. Vi er, hvor vi skal være, og der er ikke noget, vi kan gøre ved det, siger landstræneren.
Foreløbig er Danmark sluppet for coronasmitte. Eneste mulige afbud kommer derfor fra Robert Skov, der er skadet. I dag var der dog godt nyt om ham.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
OPTAKT
OB – Randers FC
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
OB siger farvel til seks spillere
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
