Forbudt: Ingen selfies og autografer med spillerne

De danske EM-spillere må ikke tage billeder med eller give autografer til fans. Alt sammen for at mindske smitterisikoen.



Normalt kan det give nogle sjove oplevelser at dele hotel med landsholdsspillere under en slutrunde, men det bliver der ikke noget af for gæsterne på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor Danmarks trup opholder sig. De må nemlig ikke antaste de danske EM-spillere.

For selv om spillerne går rundt på hotellet, opholder de sig kun steder, hvor vagter holder andre mennesker væk. Der er heller ikke noget med at få taget billeder med spillerne.

Det sker alt sammen for at mindske risikoen for coronasmitte. Senest har to smittetilfælde på det svenske landshold vist, hvor galt det kan gå.

– Det er en reminder om, at det ikke er ovre, og hvor skrøbeligt tingene er. Vi har været meget restriktive over for spillerne i forhold til vores boble, og jeg synes, vi gør det rigtige. Det er bare ærgerligt. Vi vil helst have et EM, hvor de bedste er med, og hvor forholdene er de bedste, siger landstræner Kasper Hjulmand.

– Vi har fire mødesteder, og når vi bevæger os rundt, står der vagter. Vi kan godt gå fra ét sted til et andet og møde mennesker, men vi går forbi, og der skal være to meters afstand til de andre gæster på hotellet. De får at vide, når de checker ind, er der ikke er noget, der hedder selfies og autografer med det danske landshold.

– Vi har fået lavet et rigtig godt sted, hvor spillerne opholder sig meget, spiller spil og alt muligt andet. Det er noget med at holde gang i nogle ting, og jeg er vildt begejstret for, hvordan spillerne tager situationen.

Spillere fra Holland, Belgien, Polen, Kroatien, Italien, Schweiz og Tyrkiet er alle blevet vaccineret (eller i hvert fald tilbudt det) forud for slutrunden. UEFA overvejede at gøre det med alle spillere på alle hold, men gik væk fra det.

Det ærgrer Kasper Hjulmand.

– Der er ingen af os, der ville modtage en vaccine, hvis den blev taget fra én, der er udsat. Det er ikke der, vi er, men jeg havde selvfølgelig håbet, at man kunne have gjort det, når vi er så langt i vaccineprogrammet i vores del af verden.

– Men vi bruger ikke så meget tid på det. Vi er, hvor vi skal være, og der er ikke noget, vi kan gøre ved det, siger landstræneren.

Foreløbig er Danmark sluppet for coronasmitte. Eneste mulige afbud kommer derfor fra Robert Skov, der er skadet. I dag var der dog godt nyt om ham.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Det kan ske mandag i FC København

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey