Normalt kan det give nogle sjove oplevelser at dele hotel med landsholdsspillere under en slutrunde, men det bliver der ikke noget af for gæsterne på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor Danmarks trup opholder sig. De må nemlig ikke antaste de danske EM-spillere.
For selv om spillerne går rundt på hotellet, opholder de sig kun steder, hvor vagter holder andre mennesker væk. Der er heller ikke noget med at få taget billeder med spillerne.
Det sker alt sammen for at mindske risikoen for coronasmitte. Senest har to smittetilfælde på det svenske landshold vist, hvor galt det kan gå.
– Det er en reminder om, at det ikke er ovre, og hvor skrøbeligt tingene er. Vi har været meget restriktive over for spillerne i forhold til vores boble, og jeg synes, vi gør det rigtige. Det er bare ærgerligt. Vi vil helst have et EM, hvor de bedste er med, og hvor forholdene er de bedste, siger landstræner Kasper Hjulmand.
– Vi har fire mødesteder, og når vi bevæger os rundt, står der vagter. Vi kan godt gå fra ét sted til et andet og møde mennesker, men vi går forbi, og der skal være to meters afstand til de andre gæster på hotellet. De får at vide, når de checker ind, er der ikke er noget, der hedder selfies og autografer med det danske landshold.
– Vi har fået lavet et rigtig godt sted, hvor spillerne opholder sig meget, spiller spil og alt muligt andet. Det er noget med at holde gang i nogle ting, og jeg er vildt begejstret for, hvordan spillerne tager situationen.
Spillere fra Holland, Belgien, Polen, Kroatien, Italien, Schweiz og Tyrkiet er alle blevet vaccineret (eller i hvert fald tilbudt det) forud for slutrunden. UEFA overvejede at gøre det med alle spillere på alle hold, men gik væk fra det.
Det ærgrer Kasper Hjulmand.
– Der er ingen af os, der ville modtage en vaccine, hvis den blev taget fra én, der er udsat. Det er ikke der, vi er, men jeg havde selvfølgelig håbet, at man kunne have gjort det, når vi er så langt i vaccineprogrammet i vores del af verden.
– Men vi bruger ikke så meget tid på det. Vi er, hvor vi skal være, og der er ikke noget, vi kan gøre ved det, siger landstræneren.
Foreløbig er Danmark sluppet for coronasmitte. Eneste mulige afbud kommer derfor fra Robert Skov, der er skadet. I dag var der dog godt nyt om ham.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
