Ville give EM-lande vacciner: Det stoppede UEFA

Organisatoriske og etiske årsager fik Uefa til at droppe ideen om at tilbyde vacciner til alle EM-lande.



Spanien og Sverige kæmper for at undgå større coronaudbrud i deres landsholdstrupper op til EM efter positive test.

Og i Danmark har landstræner Kasper Hjulmand kritiseret Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for ikke at skaffe vacciner til alle de deltagende nationer før slutrunden.

Men idéen var faktisk på tegnebrættet tidligere i forløbet. Det oplyser Uefa i et skriftlig svar til Ritzau.

– At tilbyde vacciner til alle hold var noget, der blev overvejet, men efter en grundig analyse kom Uefa til den konklusion, at det ikke kunne lade sig gøre ud fra et organisatorisk, men også etisk synspunkt, eftersom vaccination af de højest prioriterede grupper fortsat er vigtigere end alt andet.

– Og udrulningen af vaccinerne samt tilgængeligheden for hele befolkningen i de forskellige lande ville ikke være nået så langt, når EM skulle starte, skriver Uefa.

På grund af pandemien har Uefa tilladt de deltagende nationer at udtage 26 spillere til turneringen, der begynder på fredag, i stedet for 23.

Spanien har som det eneste land valgt kun at udtage 24 spillere, og søndag kom det så frem, at anfører Sergio Busquets var blevet testet positiv for coronavirus.

Det sendte resten af holdet i isolation.

Også Sverige bøvler med coronatilfælde op til slutrunden. Tirsdag meddelte holdet, at Serie A-spillerne Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg har afleveret en positiv test.

Den danske lejr befinder sig i Helsingør, hvor spillere og stab tager en lang række forholdsregler for ikke at smitte hinanden.

Netop frygten for et udbrud fik i maj Kasper Hjulmand til at efterspørge handling fra Uefa.

– Jeg havde gerne set, at Uefa havde gjort det, så vi ikke skulle frygte, at spillerne løber ind i sygdom, sagde han efter udtagelsen af EM-truppen.

Han sammenlignede med situationen før OL, hvor Den Internationale Olympiske Komité (IOC) i et samarbejde med Pfizer/BioNTech har sørget for vacciner til alle de olympiske atleter uden om samfundskanalerne.

Også den tidligere landsholdsspiller Preben Elkjær, der i dag arbejder som fodboldekspert hos Viasat, har efterlyst handling fra turneringsarrangøren.

– Når man siger: “I skal være med og rejse hele Europa rundt”, så kunne det have været på sin plads, hvis landene havde fået vaccinerne, for det er noget, der er til gavn for hele Europa. Hele Europa glæder sig. Hvad skal de ellers lave hele sommeren, hvis der ikke er noget fodbold?

– Vi har noget at gå op i, og vi kan juble lidt. Nu er vi på vej frem. Så derfor burde Uefa have sørget for det, sagde han i sidste uge.

En rundspørge foretaget af Ritzau viste, at trupperne fra Schweiz, Italien, Kroatien, Tyrkiet og Polen har fået tilbudt vacciner i deres hjemland op til slutrunden.

Tidligere er det også kommet frem, at trupperne i Belgien og Holland er blevet tilbudt vacciner, og tirsdag meddelte Spaniens sportsminister, Jose Manuel Rodriguez Uribes, ifølge Reuters til radiostationen Cadena Ser, at det spanske hold vil blive vaccineret onsdag.

Dermed vil mindst otte landshold have haft mulighed for at få en vaccine op til EM.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Det har hjemsøgt Højbjerg

– Presset er på Danmark!

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Glem 4-4-4-4-0



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Viser målform før vigtig landskamp

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar