SERBIEN (Tipsbladet): Godt tre timer væk fra Beograd skal Danmark i aktion mandag aften, hvor Serbien er modstanderen i Nations League.
En vigtig kamp for det danske landshold, der med et uafgjort resultat kan sikre sig andenpladsen i gruppen.
Men hvad venter der Danmark, når Serbien er modstanderen?
Tipsbladet har interviewet journalist Nebojsa Markovic, der dækker det serbiske landshold for RT Balkan.
Vi skaber for nemt plads, og hold som Danmark ved, hvordan de skal udnytte det.
Nebojsa MarkovicJournalist hos RT Balkan
– Serbiens styrker og svagheder kan variere meget fra kamp til kamp, men i nyere tid ser det ud til, at Serbiens største problem ligger på midtbanen. Der er ingen Dusan Tadic længere, Sergej Milinkovic-Savic er heller ikke en del af truppen, så midtbanespillere, der normalt får chancen, er ikke dem, der driver bolden frem, og de er heller ikke i stand til at rykke hele holdet frem.
– Defensivt kæmper Serbien stadig, og i begge kampe mod Schweiz var de heldige ikke at lukke langt flere mål ind, end de gjorde. Alligevel har vi set den seneste sommer i Tyskland, at Serbien kan være meget bedre defensivt, og det var også tilfældet mod Danmark, fortæller Markovic.
Hvad skal Danmark gøre for virkelig at straffe Serbien?
– Jeg tror, at Danmark virkelig kan skade Serbien, hvis Christian Eriksen kommer til at spille bag to angribere, så han kan spille imellem linjerne og skabe og lede spil på sin sædvanlige måde. Ja, Serbien har tre midterforsvarere og et par centrale midtbanespillere i det centrale område, men vores spillere kan ofte komme for sent til deres markeringer og efterlade masser af plads.
På papiret er Danmark favorit til at snuppe sejren, men Danmark skal ikke undervurdere Serbien.
– Jeg tror, Serbien har en chance mod Danmark, men Dragan Stojkovićs hold skal gøre det bedre defensivt. Mod Schweiz kunne de nemt have lukket tre eller fire mål ind, og vi kan ikke stole på heldet i hver kamp. Defensiv soliditet er nødvendig, samt mere bid fra midtbanen. Vi skaber for nemt plads, og hold som Danmark ved, hvordan de skal udnytte det.
Hvad skal Danmark være opmærksom på i forhold til det serbiske hold?
– Serbien vil formentlig have mindre boldbesiddelse, men hvis de spiller med to angribere som Mitrović og Vlahović, kan de straffe modstanderne. Det så vi i slutningen af kampen mod Schweiz, da et hurtigt træk endte med, at Serbien sikrede sig udligningen.
– Vlahovićs arbejdsomhed var stor i den kamp, og Mitrović, mens han brændte et straffespark, er den type spiller, der altid giver forsvarere stof til eftertanke og formår at finde måder at såre dem på, uanset om det er i luften eller på jorden. Med Serbiens manglende kvalitet på den centrale midtbane bliver disse hurtige overgange mere og mere vigtige for at fange modstanderne uforberedte.
Artiklen fortsætter under billedet.

Virkelig dårlig bane
Blot 8.000 tilskuere er der plads til på Stadion Dubocica i Leskovac, og har skal Danmark være have noget helt bestemt for øje.
– Det nye stadion i Leskovac er lille, men bliver udsolgt, og forhåbentlig vil der være en ordentlig stemning på tilskuerpladserne. Denne region i Serbien er ikke vant til at have den slags kampe, og kampen mod Schweiz, som blev spillet der, var præget af en virkelig dårlig bane. Hvor meget det vil ændre sig for denne kamp, er stadig uvist, men symbolsk set er det på dette stadion, at Serbien kvalificerede sig til deres første EM i 24 år, i november det seneste år. Forhåbentlig vil Serbien lave endnu en flot kvalifikation der efter denne kamp.
Danmark mødte blandt andet Serbien ved EM i Tyskland, hvor kampen endte 0-0, og serberne endte med at ryge ud efter gruppespillet. Serbien vil dog gøre alt for at gøre livet surt for danskerne.
– Forventningerne er altid høje til vores landshold, selvom vi ikke har levet op til minimale forventninger i de seneste par år, såsom at nå ottendedelsfinalen ved EM 2024. At slå Danmark ville nu være en fin måde at komme i Nations Leagues kvartfinaler på, efter Danmark stoppede os den seneste sommer i Tyskland.
– Ingen her i Serbien forventer en let kamp, og Danmark har altid været en modstander, Serbien har kæmpet med. Vi ved, at en sejr også ville bringe os i Pot 1 forud for lodtrækningen til VM-kvalifikationen, men alligevel bliver Danmark en rigtig svær modstander, afslutter Nebojsa Markovic til Tipsbladet.
Der er kampstart klokken 20.45 på Stadion Dubocica, og Tipsbladet er til stede på stadion for at dække kampen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER