– Glem 4-4-4-4-0

Brian Riemer forventer ikke en nem kamp mod Nordmakedonien.



HELSINGØR (Tipsbladet): På papiret venter en overkommelig kamp for Brian Riemer og landsholdet.  

Danmark ligger nummer 21 på verdensranglisten, mens man skal helt ned til nummer 66 for at finde Nordmakedonien.  

Men nemt bliver det bestemt ikke, siger Brian Riemer, der siger, at man godt kan glemme alt om en 4-0-sejr.  

– Jeg er af den overbevisning, at det bliver en meget, meget tough kamp, som meget nemt kan blive afgjort til sidst. Så alt det der 4-4-4-0, det kan vi godt glemme, ik.  

– Det betyder også, at der er nogle, der skal starte kampen, men der er også nogle, der skal slutte den. Og dem der skal slutte den, kan reelt set ende med at slutte noget senere, end vi havde håbet på, hvis vi skal i forlænget spilletid.  

– Det handler derfor også om at se, hvordan vi står stærkest over hele den her kamp, og det er de ting, jeg skal vurdere over de næste tre dage, siger Brian Riemer.  

Under Brian Riemer har der været en stor udskiftning på landsholdet, og et nyt hold er ved at tage form, siger landstræneren.  

– 11 spillere i den nuværende trup var med til EM i 2024, så vi er under halvdelen. Det er jo ikke noget, jeg har valgt. Det er en konsekvens af folk, der er stoppet og gået på pension, nogle der er blevet skadet og alt muligt andet.  

– Vi er et sted, hvor der er mange ting, der er ved at sætte sig. Det er et hold, der er ved at blive skabt.  

– Derfor er der nogle, der er ved at træde op, og der er lidt stoleleg i øjeblikket nede i spisestuen. Det er en naturlig ting, når tingene begynder at bevæge sig.  

– Derfor er mit vigtigste budskab til spillerne, og det vil jeg gerne fortælle jer, at alle her skal tage ansvar, og de skal allesammen byde ind med det, de kan byde ind med. Det er fuldstændig ligemeget, om du har spillet 0 landskampe, eller om du har spillet 145 landskampe. Du skal tage ansvar.  

– Ingen er med på et freeride, og der er ikke nogen, der kan kigge over på de andre og sige: “nå, den klarer de”. Alle skal byde ind med det, de kan, siger Brian Riemer.  

Danmark møder Nordmakedonien torsdag aften i Parken.  







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’