Grabara udsat for bizar fejl: ‘Jeg var rasende’

Kamil Grabara gik i marts 2022 gik glip af sin landsholdsdebut i en udekamp mod Skotland, fordi der ikke var medbragt en trøje med hans navn på ryggen.



Trods flere stærke sæsoner i først FC København og nu i Wolfsburg har Kamil Grabara stadig til gode at slå igennem på Polens landshold, hvor det indtil videre kun er blevet til en enkelt kamp, en Nations League-kamp mod Wales i juni 2022.

Men den tidligere FC København-stjerne har heller ikke haft heldet med sig i landsholdsregi. I et interview med ‘Foot Truckiem’ har Kamil Grabara nu fortalt, at han faktisk skulle have fået sin debut for Polen mod Skotland tilbage i marts 2022, men at debuten blev spoleret af en højst usædvanlig årsag.

– I 2022 skulle jeg have spillet mod Skotland. Det ville have været min landsholdsdebut. Efter træningen forud for kampen spurgte Czeslaw Michniewicz (daværende landstræner, red.) mig: ‘Er du klar? Du skal spille i morgen.’ Jeg ringede til mine forældre og min kæreste efterfølgende og fortalte dem om det. Jeg sagde ikke noget til de andre på landsholdet, lyder det, ifølge Meczyki, fra Kamil Grabara i interviewet.

– Den næste dag skrev træneren en besked til mig og sagde, at der var en ændring i planen, og at Lukasz Skorupski skulle spille. Jeg var mega-vred.

I interviewet peger Kamil Grabara på, at årsagen til ændringen var, at der ikke var blevet medbragt en spilletrøje med Grabaras navn.

– Senere sad jeg i et lokale med Karol Swiderski, Sebastian Szymanski og vist også Konrad Michalak (polske landsholdsspillere, red.). Adrian Duda (medieproducer, red.) kom ind til os sagde: ‘Der er et problem. De har ikke en trøje til dig’.

– Jeg spurgte: ‘Hvorfor har de ikke min trøje?’ Derefter kom jeg i tanke om, at Wojciech Szczesny oprindeligt skulle have spillet, og at de nok havde medbragt tre trøjer. Jeg tror, at de hurtigt prøvede at trykke mit navn på en trøje i en butik i Glasgow, men der var et problem med det, og i sidste ende var de ikke i stand til at gøre det.

– Pawel Kosedowski (landsholdets kitman, red.) undskyldte overfor mig. Han havde intet at undskylde for, det var ikke hans fejl. Man kunne se, at han følte, at det var ekstremt pinligt. Jeg sagde til ham: ‘Jeg kan bebrejde alle andre, men ikke dig’. Det var sådan, det skete: Trøjeskandalen. Swiderski begyndte at grine, da han hørte det, men jeg grinte ikke. Jeg var rasende. Hvem ville ikke være det? Jeg var virkelig spændt på at få min debut på landsholdet i en udekamp med 60.000 eller 70.000 tilskuere, lyder det fra Kamil Grabara.

Efter den besynderlige oplevelse i Skotland fik Kamil Grabara et par måneder efter så sin debut i en hjemmekamp mod Wales, men siden da har den tidligere FCK-stjerne ikke optrådt for landsholdet igen.

I denne sæson har den 25-årige Kamil Grabara været fast mand i Wolfsburg, og mediet Spox inkluderede for nyligt den polske keeper på deres hold over de 11 bedste Bundesliga-spillere i efteråret.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Blæst bagover af 18-årig

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse