Thomas Gravesen har før været ude med riven efter Kasper Hjulmand, og det bliver ikke på baggrund af den EM-trup, landstræneren torsdag udtog, at Gravesen og Hjulmand finder fælles fodslag.
Tipsbladets EM-ekspert er ganske enkelt ikke enig med Kasper Hjulmand, som har udtaget en trup uden en eneste spiller fra Superligaen.
Det kan Thomas Gravesen slet ikke forstå, og han mener, at truppen i alt for vid udstrækning indeholder spillere, der ikke spiller fast for deres respektive klubhold.
– Jeg bider mærke i, at Kasper Hjulmand ikke viger fra sit koncept og sin måde at udtage spillere på. Han har igen udtaget spillere, der ikke er i form, ikke har rytme og ikke spiller til dagligt. Hjulmand har udtaget de spillere, han stoler på, og så er vi tilbage ved den samme sang, som vi plejer – han ser ikke Superligaen og de spillere, der spiller herhjemme, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Kasper Hjulmand er enormt tro mod de spillere, der har tjent ham i hans tid som landstræner, og man kan ikke forklejne ham det, for det er i sidste ende ham, der skal stå til ansvar for, hvad der kommer til at ske til EM.
– Der er spillere, jeg langt hellere vil se på landsholdet end nogle af de spillere, som har været skadet eller slet ikke har spillet. Vi har en spiller, som har været med til at vinde mesterskabet i Skotland, og vi har en spiller, der har domineret Superligaen. Jeg snakker selvfølgelig om Matt O’Riley og Nicolai Vallys. Hvorfor er de ikke med? De to havde fortjent en chance, men den vil Kasper Hjulmand ikke give dem.
– Jeg må bare konstatere, at INGEN tilsyneladende har kunnet spillet sig på det danske A-landshold i et helt år.
Overvurderer du helt generelt ikke Superligaen?
– Synes du, at jeg gør det? Det er jo ikke længe siden, at Anders Dreyer spillede i Superligaen. Eller Victor Kristiansen. Eller Mikkel Damsgaard for den sags skyld. Mange af de spillere, som er i udlandet, sidder på bænken. De spiller ikke fodbold. De er ikke i form.
Er en Christian Eriksen på måske 80 procent stadig ikke bedre end Nicolai Vallys?
– Jamen, er han på 80 procent? Eller er han på 70 procent? Eller 50? Eller 20? Vi aner det ikke, for han spiller ikke, og det er jo et problem. Christian Eriksen på topniveau er en enestående spiller, men hvem er han i øjeblikket?

Spillere uden overskud
Thomas Gravesen er bekymret for, at det danske landshold hverken kommer til at sprudle på- eller uden for grønsværen i Tyskland.
Her tæt på EM-starten er der nok mange rød-hvide fans, der leder tankerne tilbage på de glade dage i 2021, hvor landsholdet med Kasper Hjulmand i spidsen smeltede hele nationens hjerter og gav den som folkeforfører i en måned.
Rammerne er der til at gentage festen, men Gravesen tvivler.
– Man skal være meget optimistisk for at forestille sig et landshold, der kommer ned og dominerer EM. Vi kommer til at se et knokle-landshold i stedet for et landshold, der emmer af overskud, store smil og glæde. Et landshold, der får svært ved at sprede den EM-feber, som vi alle husker fra 2021. Og det er virkelig ikke godt. Vi må ikke få et landshold, der ikke gider noget, der ikke har nogen kommentarer til noget som helst, når pressen spørger, og bare lukker sig om sig selv.
Hvorfor skulle det gå sådan?
– Fordi jeg tror, de har nok at gøre med bare at finde deres eget overskud. Og så har vi med en trup at gøre, der har været udsat for enorm hård kritik på det seneste. Jeg har svært ved at forestille mig, at de pludselig løsner fuldstændig op, siger Gravesen og tilføjer:
– En slutrunde med Danmark er det største, du kan opnå som spiller, og så foregår det tilmed lige på den anden side af grænsen foran et menneskehav af danske fans. Det er SÅ fantastisk, og det bør man kunne aflæse i spillerne, men jeg tror, de har rigeligt at gøre med at fokusere på deres egne præstationer, fordi de er sådan i underskud og skal finde deres egen form.
– Jeg tror, I kommer til at mærke det i pressen. I kommer ikke til at møde spillere, som er i stand til at skabe den EM-feber, vi så for tre år siden.
Kæmpe opbakning
Kritik eller ej af Kasper Hjulmand, så kan det danske landshold være stensikker på, at Thomas Gravesen holder med dem, når det går løs ved EM-slutrunden om to uger.
Det er han langt fra ene om.
– Landsholdet har kæmpe opbakning herhjemme – det kan vi se på alle de fans, der bliver ved med at købe billetter. Det vil jeg se et landshold, der værdsætter. Gå nu ud og vis, at “vi ser jer, vi ser dannebrog”. Jeg glæder mig HELT SINDSSYGT til at se det her landshold, og jeg vil have, at spillerne skal udstråle, at der er så mange, der har det, ligesom jeg har det.
– Jeg er jo ikke i tvivl om, at alle, der trækker den rød-hvide trøje over hovedet, vil give alt for Danmark. Det er jo ikke det, jeg er bekymret for.
– Jeg er bare bekymret for den tilstand, de kommer i, og den bekymring er ikke blevet mindre efter dagens trupudtagelse, slutter Tipsbladets EM-ekspert.
Danmark indleder EM-slutrunden den 16. juni mod Slovenien.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Italien under massivt pres
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER