Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Norge er et mulehår fra sin første store slutrunde siden 2000, og det blev torsdag fejret med manér.



Nogle af de norske spillere var på vej i omklædningsrummet, men vikarierende anfører Erling Haaland råbte og vinkede dem tilbage på banen til mere fejring.

Selv om 4-1-sejren over Estland torsdag ikke matematisk sikrede Norges første store slutrunde siden 2000, var forløsningen ikke til at tage fejl af.

– Hvis ikke vi tager en ekstra runde i aften, gør vi det aldrig, siger midtbanespilleren Morten Thorsby ifølge norsk TV 2.

I fraværet af skadede Martin Ødegaard bar Haaland anførerbindet, og Manchester City-stjernen tog blandt andet ordet i pausen, da stillingen var 0-0, og stemningen på Ullevaal var nervøs.

– Erling var bare god og rolig. Han gav os tryghed: “Vi fikser det, boys. Vi får det mål, vi skal bare trykke på.”

– Det er lidt den tryghed, vi har brug for i de her kampe, siger Thorsby til NRK.

Haaland opfordrede holdkammeraterne til at lave flere indlæg i boksen, hvor han selv og Alexander Sørloth befandt sig, og det gav pote med tre hovedstødsmål på seks minutter.

Sørloth og Haaland lavede hver to mål i sejren, og på kanterne var 20-årige Antonio Nusa og 22-årige Oscar Bobb symboler på en lovende fremtid for Norge.

De unge profiler er også mere frigjorte end de lidt ældre spillere i forhold til Norges succes i 1990’erne og efterfølgende traumer i 25 års kvalifikationsturneringer, mener landstræner Ståle Solbakken.

– Nusa og Bobb ved ikke, hvad 90’erne er, og de har ikke hørt om Sissel Kyrkjebø, siger Solbakken ifølge NTB med henvisning til sopranen, der stod for nationalsangen inden kampen.

– For dem er Drillo (trænerlegende Egil Olsen, red.) er fjern fodboldfyr, der er på tv engang imellem.

Norge vinder sin gruppe og kvalificerer sig til VM, hvis man undgår et nederlag på ni mål eller mere til Italien på San Siro søndag.

Og nordmændene kan med rette fejre VM-billetten, mener den italienske midtbanespiller Sandro Tonali.

– Det kommer ikke til at ske. Vi må spille playoff til marts. Jeg skal snakke med chefen (landstræner Gennaro Gattuso, red.), men jeg tror det ikke, siger han til TV 2 Norge.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Steve Cooper storroser stjerne

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fifa kritiserer transportpriser under



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Ivan Toney klar på choktransfer

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Benhård besked til Real Madrid-stjerner