– Han er en lysende stjerne på fodboldhimlen

Kasper Hjulmand er ekstremt opmærksom på den trussel, som Benjamin Sesko udgør for Slovenien.



STUTTGART (Tipsbladet): Om godt og vel 24 timer sparker Danmark EM-slutrunden i gang mod Slovenien, og her er der ingen tvivl om kampens vigtighed. 

En sejr her og Danmark vil allerede have taget et stort skridt mod et videre avancement. 

Men tre point kan man bestemt ikke tage for givet, for hvis Danmark giver Sloveniens stjernespiller Benjamin Sesko en lillefinger, så kan han tage hele armen. 

Angriberen er med afstand Sloveniens største stjerne, og det er ikke kun på landsplan, at tankerne er store. Også Kasper Hjulmand ser et enormt talent hos 21-årige Sesko, der går en stor fremtid i møde.

– Benjamin Sesko er en lysende stjerne i den europæiske stjernehimmel. En ung angriber som man kommer til at høre meget mere til, forklarer han på lørdagens pressemøde. 

Benjamin Sesko er dog også en angriber, som Hjulmand kender særdeles godt, for han var med for Slovenien i begge opgør mod Danmark i EM-kvalifikationen. Alligevel har Hjulmand og landsholdet forberedt sig ekstra grundigt på ham ved at arrangere to testkampe mod Sverige og Norge, der har henholdsvis Alexander Isak og Erling Haaland på toppen, som har nogle af de samme spidskompetencer som Sesko.

– Vi har forberedt os godt og været glade for vores testkampe, for vi har mødt så gode angribere, at vi har indstillet os på den type og den kvalitet.

– Vi har blandt andet mødt både Isak og Erling Haaland, som er dygtige angribere, og som har noget af den samme dybde i sit spil og de dybde løb. Sesko er ekstremt dygtig udefra. Han har nogle rigtig gode dybdeløb i omstillingerne, og han er faktisk også god i boksen. Han er rigtig god med både højre og venstre, forklarer Hjulmand, der også fremhæver Seskos mange mål for Sloveniens landshold. 

Benjamin Sesko er manden, som scorer målene for Slovenien. Foto: Alamy

Alligevel er Hjulmand ikke bange for at påtage sig favoritværdigheden til kampen, som han erkender har en massiv betydning for målet om at gå videre fra gruppen, der også tæller England og Serbien. 

– Det er meget vigtigt (en sejr, red.)! Vi er her for at gøre alt, hvad vi kan for at vinde kampen. Vores indstilling er at vinde den. Vi er bedst, når vi sænker skuldrene, men træder gaspedalen helt i bund og spiller til.

– En sejr betyder rigtig meget. Der kommer 19.000 – 20.000 danskere herned, og jeg har også noget familie, der har siddet i kø på vej herned i dag. Det er fantastisk at forestille sig at komme ind på stadion, og vi kan bare glæde os over den opbakning, vi får. Jeg tror, det animerer os til at spille med skuldrene nede, siger han. 

Derudover melder Kasper Hjulmand alle 26 spillere klar, omend han ikke ved, om alle 26 er klar til at spille 90 minutter.







LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

David Nielsen tæt på fyring

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning