STUTTGART (Tipsbladet): Om godt og vel 24 timer sparker Danmark EM-slutrunden i gang mod Slovenien, og her er der ingen tvivl om kampens vigtighed.
En sejr her og Danmark vil allerede have taget et stort skridt mod et videre avancement.
Men tre point kan man bestemt ikke tage for givet, for hvis Danmark giver Sloveniens stjernespiller Benjamin Sesko en lillefinger, så kan han tage hele armen.
Angriberen er med afstand Sloveniens største stjerne, og det er ikke kun på landsplan, at tankerne er store. Også Kasper Hjulmand ser et enormt talent hos 21-årige Sesko, der går en stor fremtid i møde.
– Benjamin Sesko er en lysende stjerne i den europæiske stjernehimmel. En ung angriber som man kommer til at høre meget mere til, forklarer han på lørdagens pressemøde.
Benjamin Sesko er dog også en angriber, som Hjulmand kender særdeles godt, for han var med for Slovenien i begge opgør mod Danmark i EM-kvalifikationen. Alligevel har Hjulmand og landsholdet forberedt sig ekstra grundigt på ham ved at arrangere to testkampe mod Sverige og Norge, der har henholdsvis Alexander Isak og Erling Haaland på toppen, som har nogle af de samme spidskompetencer som Sesko.
– Vi har forberedt os godt og været glade for vores testkampe, for vi har mødt så gode angribere, at vi har indstillet os på den type og den kvalitet.
– Vi har blandt andet mødt både Isak og Erling Haaland, som er dygtige angribere, og som har noget af den samme dybde i sit spil og de dybde løb. Sesko er ekstremt dygtig udefra. Han har nogle rigtig gode dybdeløb i omstillingerne, og han er faktisk også god i boksen. Han er rigtig god med både højre og venstre, forklarer Hjulmand, der også fremhæver Seskos mange mål for Sloveniens landshold.
Alligevel er Hjulmand ikke bange for at påtage sig favoritværdigheden til kampen, som han erkender har en massiv betydning for målet om at gå videre fra gruppen, der også tæller England og Serbien.
– Det er meget vigtigt (en sejr, red.)! Vi er her for at gøre alt, hvad vi kan for at vinde kampen. Vores indstilling er at vinde den. Vi er bedst, når vi sænker skuldrene, men træder gaspedalen helt i bund og spiller til.
– En sejr betyder rigtig meget. Der kommer 19.000 – 20.000 danskere herned, og jeg har også noget familie, der har siddet i kø på vej herned i dag. Det er fantastisk at forestille sig at komme ind på stadion, og vi kan bare glæde os over den opbakning, vi får. Jeg tror, det animerer os til at spille med skuldrene nede, siger han.
Derudover melder Kasper Hjulmand alle 26 spillere klar, omend han ikke ved, om alle 26 er klar til at spille 90 minutter.
LIVE
TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER