STUTTGART (Tipsbladet): Om godt og vel 24 timer sparker Danmark EM-slutrunden i gang mod Slovenien, og her er der ingen tvivl om kampens vigtighed.
En sejr her og Danmark vil allerede have taget et stort skridt mod et videre avancement.
Men tre point kan man bestemt ikke tage for givet, for hvis Danmark giver Sloveniens stjernespiller Benjamin Sesko en lillefinger, så kan han tage hele armen.
Angriberen er med afstand Sloveniens største stjerne, og det er ikke kun på landsplan, at tankerne er store. Også Kasper Hjulmand ser et enormt talent hos 21-årige Sesko, der går en stor fremtid i møde.
– Benjamin Sesko er en lysende stjerne i den europæiske stjernehimmel. En ung angriber som man kommer til at høre meget mere til, forklarer han på lørdagens pressemøde.
Benjamin Sesko er dog også en angriber, som Hjulmand kender særdeles godt, for han var med for Slovenien i begge opgør mod Danmark i EM-kvalifikationen. Alligevel har Hjulmand og landsholdet forberedt sig ekstra grundigt på ham ved at arrangere to testkampe mod Sverige og Norge, der har henholdsvis Alexander Isak og Erling Haaland på toppen, som har nogle af de samme spidskompetencer som Sesko.
– Vi har forberedt os godt og været glade for vores testkampe, for vi har mødt så gode angribere, at vi har indstillet os på den type og den kvalitet.
– Vi har blandt andet mødt både Isak og Erling Haaland, som er dygtige angribere, og som har noget af den samme dybde i sit spil og de dybde løb. Sesko er ekstremt dygtig udefra. Han har nogle rigtig gode dybdeløb i omstillingerne, og han er faktisk også god i boksen. Han er rigtig god med både højre og venstre, forklarer Hjulmand, der også fremhæver Seskos mange mål for Sloveniens landshold.
Alligevel er Hjulmand ikke bange for at påtage sig favoritværdigheden til kampen, som han erkender har en massiv betydning for målet om at gå videre fra gruppen, der også tæller England og Serbien.
– Det er meget vigtigt (en sejr, red.)! Vi er her for at gøre alt, hvad vi kan for at vinde kampen. Vores indstilling er at vinde den. Vi er bedst, når vi sænker skuldrene, men træder gaspedalen helt i bund og spiller til.
– En sejr betyder rigtig meget. Der kommer 19.000 – 20.000 danskere herned, og jeg har også noget familie, der har siddet i kø på vej herned i dag. Det er fantastisk at forestille sig at komme ind på stadion, og vi kan bare glæde os over den opbakning, vi får. Jeg tror, det animerer os til at spille med skuldrene nede, siger han.
Derudover melder Kasper Hjulmand alle 26 spillere klar, omend han ikke ved, om alle 26 er klar til at spille 90 minutter.
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Afvist
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER