– Han er en lysende stjerne på fodboldhimlen

Kasper Hjulmand er ekstremt opmærksom på den trussel, som Benjamin Sesko udgør for Slovenien.



STUTTGART (Tipsbladet): Om godt og vel 24 timer sparker Danmark EM-slutrunden i gang mod Slovenien, og her er der ingen tvivl om kampens vigtighed. 

En sejr her og Danmark vil allerede have taget et stort skridt mod et videre avancement. 

Men tre point kan man bestemt ikke tage for givet, for hvis Danmark giver Sloveniens stjernespiller Benjamin Sesko en lillefinger, så kan han tage hele armen. 

Angriberen er med afstand Sloveniens største stjerne, og det er ikke kun på landsplan, at tankerne er store. Også Kasper Hjulmand ser et enormt talent hos 21-årige Sesko, der går en stor fremtid i møde.

– Benjamin Sesko er en lysende stjerne i den europæiske stjernehimmel. En ung angriber som man kommer til at høre meget mere til, forklarer han på lørdagens pressemøde. 

Benjamin Sesko er dog også en angriber, som Hjulmand kender særdeles godt, for han var med for Slovenien i begge opgør mod Danmark i EM-kvalifikationen. Alligevel har Hjulmand og landsholdet forberedt sig ekstra grundigt på ham ved at arrangere to testkampe mod Sverige og Norge, der har henholdsvis Alexander Isak og Erling Haaland på toppen, som har nogle af de samme spidskompetencer som Sesko.

– Vi har forberedt os godt og været glade for vores testkampe, for vi har mødt så gode angribere, at vi har indstillet os på den type og den kvalitet.

– Vi har blandt andet mødt både Isak og Erling Haaland, som er dygtige angribere, og som har noget af den samme dybde i sit spil og de dybde løb. Sesko er ekstremt dygtig udefra. Han har nogle rigtig gode dybdeløb i omstillingerne, og han er faktisk også god i boksen. Han er rigtig god med både højre og venstre, forklarer Hjulmand, der også fremhæver Seskos mange mål for Sloveniens landshold. 

Benjamin Sesko er manden, som scorer målene for Slovenien. Foto: Alamy

Alligevel er Hjulmand ikke bange for at påtage sig favoritværdigheden til kampen, som han erkender har en massiv betydning for målet om at gå videre fra gruppen, der også tæller England og Serbien. 

– Det er meget vigtigt (en sejr, red.)! Vi er her for at gøre alt, hvad vi kan for at vinde kampen. Vores indstilling er at vinde den. Vi er bedst, når vi sænker skuldrene, men træder gaspedalen helt i bund og spiller til.

– En sejr betyder rigtig meget. Der kommer 19.000 – 20.000 danskere herned, og jeg har også noget familie, der har siddet i kø på vej herned i dag. Det er fantastisk at forestille sig at komme ind på stadion, og vi kan bare glæde os over den opbakning, vi får. Jeg tror, det animerer os til at spille med skuldrene nede, siger han. 

Derudover melder Kasper Hjulmand alle 26 spillere klar, omend han ikke ved, om alle 26 er klar til at spille 90 minutter.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Ekspert med dyster FCK-dom

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Flere ændringer på vej i FC København  

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Deler godt Brøndby-nyt

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Det er helt galt, Brøndby!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen