Bo Henriksen blæst bagover: Kæmpe gave

Mainz-cheftræner Bo Henriksen har tidligere talt varmt om jobbet som dansk landstræner, men han vil ikke ud med, om DBU har kontaktet ham eller ej. Han mener dog, at Danmark skal have en dansk landstræner.



Bo Henriksen som ny landstræner for Danmark?

Det er måske en drøm for nogle danske fans, og nu står Danmark rent faktisk og mangler en permanent landstræner fra januar. 

Men har DBU lagt følere ud til Mainz-cheftræneren?

– Jeg nyder at få lov til og gøre mig fortjent til, at vi spiller i en top fem-liga, og de ting som vi oplever hver dag. Det er nogle fede kampe og oplevelser, og det er en voldsom stor læringsbase og portal, som jeg er en del af, og det skal man gøre sig fortjent til. Man skal også gøre sig fortjent til at blive dansk landstræner, og det er der forhåbenlig mange danske trænere, der arbejder for.

– Det vigtigste er, at vi håber og tror, at det bliver en dansk landstræner. Det vil være vigtigt for den talentudvikling, der er i gang blandt danske trænere. Det skal man være enormt stolt over.

– Vi har et fællesskab blandt de danske trænere i udlandet, og jeg tror, at vi er 25 navne på den liste. Det er helt ekstremt og uhørt i forhold til danske forhold. Der har jo ikke været så mange trænere ude i de seneste 200 år.

– Vi skal være stolte over det trænersetup og den stil, som vi har lagt. Det er en kæmpe cadeau til træneruddannelsen i Danmark. Det må vi anerkende, og jeg håber derfor, at det bliver en dansk landstræner. Det har Danmark fortjent, siger Bo Henriksen i et interview med Tipsbladet.

Er du blevet ringet op af Peter Møller eller blevet kontaktet?

– Alle de der ting er ikke så interessante for andre end mig selv og DBU. Jeg har en kontrakt i Mainz, og af respekt for Mainz og det job, som har nu, som p.t. er klart det vigtigste, kommenterer jeg ikke på alle mulige ting.

Henriksen slår igen fast, at han ikke kan forestille sig et større job end at være dansk landstræner.

– Jeg vil sige, at det vigtigste er, at det danske landshold vinder fodboldkampe, og der gør Lars Knudsen det rigtig, rigtig godt. Det er det allervigtigste. I min verden er det det største og vigtigste job i dansk fodbold.

– Det er ikke kun fordi, vi skal vinde fodboldkampe her og nu, men også for at samle nationen og talentudvikling. I de her år har vi nogle rigtig gode forudsætninger med nogle rekordår med vores U21-landshold, der gør det rigtig godt. Det er et imponerende stykke arbejde, der bliver lavet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kæmpe gave
Fra Tyskland har den tidligere Superliga-træner fulgt med i Danmarks Nations League-kampe, hvor Danmark vandt over Schweiz og Serbien, og han er imponeret over Lars Knudsens bedrift.

– Det er en kæmpe gave, at han har gjort det så godt og trådt til med så få dages varsel. Med de tragiske omstændigheder in mente er det et voldsomt flot job, som han har lavet. Det skal have cadeau for. Vi er alle sammen fans af det danske landshold.

– Derfor håber vi, at de gør det så godt som muligt. Han har bare gjort et super stykke arbejde. Det skal vi være stolte af, og det er noget, der styrker vores tro på danske trænere, der er godt uddannede, så det er kun godt, fortæller Mainz-chefen til Tipsbladet.

Bo Henriksen kom til Mainz i februar, og tiden må vise, om den 49-årige dansker ender som ny landstræner eller ej.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Opløftende melding for ‘AC’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

– Det vil være fuldstændigt magisk

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Right to Dream vinder stor pris

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Rangerer Eriksen over superstjerner

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat