Bo Henriksen blæst bagover: Kæmpe gave

Mainz-cheftræner Bo Henriksen har tidligere talt varmt om jobbet som dansk landstræner, men han vil ikke ud med, om DBU har kontaktet ham eller ej. Han mener dog, at Danmark skal have en dansk landstræner.



Bo Henriksen som ny landstræner for Danmark?

Det er måske en drøm for nogle danske fans, og nu står Danmark rent faktisk og mangler en permanent landstræner fra januar. 

Men har DBU lagt følere ud til Mainz-cheftræneren?

– Jeg nyder at få lov til og gøre mig fortjent til, at vi spiller i en top fem-liga, og de ting som vi oplever hver dag. Det er nogle fede kampe og oplevelser, og det er en voldsom stor læringsbase og portal, som jeg er en del af, og det skal man gøre sig fortjent til. Man skal også gøre sig fortjent til at blive dansk landstræner, og det er der forhåbenlig mange danske trænere, der arbejder for.

– Det vigtigste er, at vi håber og tror, at det bliver en dansk landstræner. Det vil være vigtigt for den talentudvikling, der er i gang blandt danske trænere. Det skal man være enormt stolt over.

– Vi har et fællesskab blandt de danske trænere i udlandet, og jeg tror, at vi er 25 navne på den liste. Det er helt ekstremt og uhørt i forhold til danske forhold. Der har jo ikke været så mange trænere ude i de seneste 200 år.

– Vi skal være stolte over det trænersetup og den stil, som vi har lagt. Det er en kæmpe cadeau til træneruddannelsen i Danmark. Det må vi anerkende, og jeg håber derfor, at det bliver en dansk landstræner. Det har Danmark fortjent, siger Bo Henriksen i et interview med Tipsbladet.

Er du blevet ringet op af Peter Møller eller blevet kontaktet?

– Alle de der ting er ikke så interessante for andre end mig selv og DBU. Jeg har en kontrakt i Mainz, og af respekt for Mainz og det job, som har nu, som p.t. er klart det vigtigste, kommenterer jeg ikke på alle mulige ting.

Henriksen slår igen fast, at han ikke kan forestille sig et større job end at være dansk landstræner.

– Jeg vil sige, at det vigtigste er, at det danske landshold vinder fodboldkampe, og der gør Lars Knudsen det rigtig, rigtig godt. Det er det allervigtigste. I min verden er det det største og vigtigste job i dansk fodbold.

– Det er ikke kun fordi, vi skal vinde fodboldkampe her og nu, men også for at samle nationen og talentudvikling. I de her år har vi nogle rigtig gode forudsætninger med nogle rekordår med vores U21-landshold, der gør det rigtig godt. Det er et imponerende stykke arbejde, der bliver lavet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kæmpe gave
Fra Tyskland har den tidligere Superliga-træner fulgt med i Danmarks Nations League-kampe, hvor Danmark vandt over Schweiz og Serbien, og han er imponeret over Lars Knudsens bedrift.

– Det er en kæmpe gave, at han har gjort det så godt og trådt til med så få dages varsel. Med de tragiske omstændigheder in mente er det et voldsomt flot job, som han har lavet. Det skal have cadeau for. Vi er alle sammen fans af det danske landshold.

– Derfor håber vi, at de gør det så godt som muligt. Han har bare gjort et super stykke arbejde. Det skal vi være stolte af, og det er noget, der styrker vores tro på danske trænere, der er godt uddannede, så det er kun godt, fortæller Mainz-chefen til Tipsbladet.

Bo Henriksen kom til Mainz i februar, og tiden må vise, om den 49-årige dansker ender som ny landstræner eller ej.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Melder ud om Mbappé

Frankrig – Spanien

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne