Bo Henriksen som ny landstræner for Danmark?
Det er måske en drøm for nogle danske fans, og nu står Danmark rent faktisk og mangler en permanent landstræner fra januar.
Men har DBU lagt følere ud til Mainz-cheftræneren?
– Jeg nyder at få lov til og gøre mig fortjent til, at vi spiller i en top fem-liga, og de ting som vi oplever hver dag. Det er nogle fede kampe og oplevelser, og det er en voldsom stor læringsbase og portal, som jeg er en del af, og det skal man gøre sig fortjent til. Man skal også gøre sig fortjent til at blive dansk landstræner, og det er der forhåbenlig mange danske trænere, der arbejder for.
– Det vigtigste er, at vi håber og tror, at det bliver en dansk landstræner. Det vil være vigtigt for den talentudvikling, der er i gang blandt danske trænere. Det skal man være enormt stolt over.
– Vi har et fællesskab blandt de danske trænere i udlandet, og jeg tror, at vi er 25 navne på den liste. Det er helt ekstremt og uhørt i forhold til danske forhold. Der har jo ikke været så mange trænere ude i de seneste 200 år.
– Vi skal være stolte over det trænersetup og den stil, som vi har lagt. Det er en kæmpe cadeau til træneruddannelsen i Danmark. Det må vi anerkende, og jeg håber derfor, at det bliver en dansk landstræner. Det har Danmark fortjent, siger Bo Henriksen i et interview med Tipsbladet.
Er du blevet ringet op af Peter Møller eller blevet kontaktet?
– Alle de der ting er ikke så interessante for andre end mig selv og DBU. Jeg har en kontrakt i Mainz, og af respekt for Mainz og det job, som har nu, som p.t. er klart det vigtigste, kommenterer jeg ikke på alle mulige ting.
Henriksen slår igen fast, at han ikke kan forestille sig et større job end at være dansk landstræner.
– Jeg vil sige, at det vigtigste er, at det danske landshold vinder fodboldkampe, og der gør Lars Knudsen det rigtig, rigtig godt. Det er det allervigtigste. I min verden er det det største og vigtigste job i dansk fodbold.
– Det er ikke kun fordi, vi skal vinde fodboldkampe her og nu, men også for at samle nationen og talentudvikling. I de her år har vi nogle rigtig gode forudsætninger med nogle rekordår med vores U21-landshold, der gør det rigtig godt. Det er et imponerende stykke arbejde, der bliver lavet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kæmpe gave
Fra Tyskland har den tidligere Superliga-træner fulgt med i Danmarks Nations League-kampe, hvor Danmark vandt over Schweiz og Serbien, og han er imponeret over Lars Knudsens bedrift.
– Det er en kæmpe gave, at han har gjort det så godt og trådt til med så få dages varsel. Med de tragiske omstændigheder in mente er det et voldsomt flot job, som han har lavet. Det skal have cadeau for. Vi er alle sammen fans af det danske landshold.
– Derfor håber vi, at de gør det så godt som muligt. Han har bare gjort et super stykke arbejde. Det skal vi være stolte af, og det er noget, der styrker vores tro på danske trænere, der er godt uddannede, så det er kun godt, fortæller Mainz-chefen til Tipsbladet.
Bo Henriksen kom til Mainz i februar, og tiden må vise, om den 49-årige dansker ender som ny landstræner eller ej.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vild udtalelse om Nathan Trott
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Forlænger med stortalent
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS