Bo Henriksen som ny landstræner for Danmark?
Det er måske en drøm for nogle danske fans, og nu står Danmark rent faktisk og mangler en permanent landstræner fra januar.
Men har DBU lagt følere ud til Mainz-cheftræneren?
– Jeg nyder at få lov til og gøre mig fortjent til, at vi spiller i en top fem-liga, og de ting som vi oplever hver dag. Det er nogle fede kampe og oplevelser, og det er en voldsom stor læringsbase og portal, som jeg er en del af, og det skal man gøre sig fortjent til. Man skal også gøre sig fortjent til at blive dansk landstræner, og det er der forhåbenlig mange danske trænere, der arbejder for.
– Det vigtigste er, at vi håber og tror, at det bliver en dansk landstræner. Det vil være vigtigt for den talentudvikling, der er i gang blandt danske trænere. Det skal man være enormt stolt over.
– Vi har et fællesskab blandt de danske trænere i udlandet, og jeg tror, at vi er 25 navne på den liste. Det er helt ekstremt og uhørt i forhold til danske forhold. Der har jo ikke været så mange trænere ude i de seneste 200 år.
– Vi skal være stolte over det trænersetup og den stil, som vi har lagt. Det er en kæmpe cadeau til træneruddannelsen i Danmark. Det må vi anerkende, og jeg håber derfor, at det bliver en dansk landstræner. Det har Danmark fortjent, siger Bo Henriksen i et interview med Tipsbladet.
Er du blevet ringet op af Peter Møller eller blevet kontaktet?
– Alle de der ting er ikke så interessante for andre end mig selv og DBU. Jeg har en kontrakt i Mainz, og af respekt for Mainz og det job, som har nu, som p.t. er klart det vigtigste, kommenterer jeg ikke på alle mulige ting.
Henriksen slår igen fast, at han ikke kan forestille sig et større job end at være dansk landstræner.
– Jeg vil sige, at det vigtigste er, at det danske landshold vinder fodboldkampe, og der gør Lars Knudsen det rigtig, rigtig godt. Det er det allervigtigste. I min verden er det det største og vigtigste job i dansk fodbold.
– Det er ikke kun fordi, vi skal vinde fodboldkampe her og nu, men også for at samle nationen og talentudvikling. I de her år har vi nogle rigtig gode forudsætninger med nogle rekordår med vores U21-landshold, der gør det rigtig godt. Det er et imponerende stykke arbejde, der bliver lavet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kæmpe gave
Fra Tyskland har den tidligere Superliga-træner fulgt med i Danmarks Nations League-kampe, hvor Danmark vandt over Schweiz og Serbien, og han er imponeret over Lars Knudsens bedrift.
– Det er en kæmpe gave, at han har gjort det så godt og trådt til med så få dages varsel. Med de tragiske omstændigheder in mente er det et voldsomt flot job, som han har lavet. Det skal have cadeau for. Vi er alle sammen fans af det danske landshold.
– Derfor håber vi, at de gør det så godt som muligt. Han har bare gjort et super stykke arbejde. Det skal vi være stolte af, og det er noget, der styrker vores tro på danske trænere, der er godt uddannede, så det er kun godt, fortæller Mainz-chefen til Tipsbladet.
Bo Henriksen kom til Mainz i februar, og tiden må vise, om den 49-årige dansker ender som ny landstræner eller ej.
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Benhård transfermelding
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
– Du har udstråling som tagpap
Han peger på Simon Kjær
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER