Hareide lover: Kasper Dolberg får landsholdsdebut

Den danske angriber Kasper Dolberg får landsholdsdebut i en af de kommende landskampe. Det lover Åge Hareide.



Han er kun 19 år, men i den kommende uge får angriber Kasper Dolberg landsholdsdebut.

Det lover landstræner Åge Hareide.

Den 19-årige Ajax-angriber har imponeret så meget, at Hareide har indkaldt ham til landsholdet, og nu bliver det altså til debut. enten mod Kasakhstan i VM-kvalifikationen på fredag eller i testkampen tirsdag mod Tjekkiet.

Det bliver dog ikke fra start, påpeger Hareide.

– Det er måske lidt for tidligt at lægge et pres på en ung dreng, der er med for første gang. Men i løbet af samlingen her vil han få spilletid, siger Åge Hareide om Kasper Dolberg og forklarer:

– Ja, han kommer til at få spilletid. Ellers var han med U21, og så havde vi taget Sisto med. Det er lidt det, som de unge spillere skal forberede sig på – at de kommer til at ryge lidt op og ned mellem holdene, siger Åge Hareide.

Kasper Dolberg har imponeret i de få kampe, han indtil videre har spillet for Ajax, hvor han har scoret otte gange i blot 20 kampe for Ajax. Og Hareide er begejstret for udsigten til at have den 19-årige angriber i truppen.

– Det er meget sjældent, du ser en specialist i forhold til afslutninger, Han behøver ikke så mange chancer. Han sætter de muligheder, han får. Jeg så ham live mod Feyenoord, og der har han reelt set bare en enkelt mulighed, og der gør han det strålende. Han tager den. Det er jo tegn på en klassisk målscorer, at han tager chancen, siger Hareide og forklarer:

– Men han er ung, så det kan variere fra kamp til kamp – især det øvrige spil. Det må man være tålmodig med, og det er som alt i livet. Du lærer undervejs, bliver mere og mere stabil, og det er jo det, som viser, du er en professionel spiller. Men statistisk kommer det først, når du er 25-26 år. Og de fleste landshold har en høj alder, der har spillet sammen over flere år. Så det er svært nogle gange. Alle er utålmodige. Vi har valgt at satse på de unge. Jeg tror, det er vejen at gå, siger han.

Og Dolberg er en af de spillere, som Åge Hareide gerne vil satse på. Dolberg har leveret nogle rigtig stærke præstationer, den bedste kom vel nok i torsdags mod Celta Vigo.

– Torsdag var han fremragnede, søndag var han ikke så god. Mod Celta Vigo var han strålende. Og mod Feyenoord laver han et strålende mål. Han laver nogle ting efter målet, som er rigtig godt. Det er hårde arbejdsvilkår for en angriber, og man skal respektere det arbejde, han har lavet i Ajax. Han har sat sig på positionen, og dem, der spiller der, plejer at have en god karriere, siger Hareide, der slet ikke er bekymret for, at alt succesen bliver et problem for Dolberg.

– Han er meget afslappet. Jeg tror, der skal noget til at imponere ham. Jon Dahl Tomasson sagde, at du kan sætte en nøgen kvinde foran ham, og han ville ikke reagere, siger Åge Hareide.

Kasper Dolberg har blot en enkelt kamp på U21-landsholdet, hvor han i øvrigt scorede.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hvad f….. sker der Tullberg?

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Transferpres på Albert Grønbæk

Spotpris – så billig er Højbjerg

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Store spørgsmålstegn inden FCK

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

FC København – Silkeborg IF

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’