Da DBU for nylig kunne offentliggøre det danske U18-landshold, var der en del kendte navne i truppen for Superliga-fans, der følger talenterne. Der var Noah Markmann fra FC Nordsjælland, Olti Hyseni fra Sønderjyske og flere.
Men i truppen er der også en for langt, langt de fleste danskere helt og aldeles ukendt spiller: nemlig Tristan Top-Rasmussen.
Faktisk var den 18-årige forsvarsspiller også ganske ukendt for DBU indtil i sommer. Det fortæller U18-landstræner Morten Corlin til Tipsbladet.
Den unge forsvarsspiller har nemlig delt statsborgerskab, da han har en tysk mor og en dansk far, men han har spillet hele sin spæde karriere i tysk fodbold. Først på U17-plan i Schalke 04 og nu for Borussia Mönchengladbachs U19-hold.
I sommer fik DBU så et tip om ham.
– Han har ikke været inde i et dansk talentsystem, hvor vi har opdaget ham tidligt. Vi er blevet tippet af klubben og hans agent og spurgt, om vi ville kigge på ham, for han har delt statsborgerskab, siger Morten Corlin til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi startede i sommer med at kigge på ham, men han var ude i det meste af efteråret, fordi han fik fjernet mandler. I foråret har han været klar, og vi har fået kigget på ham og set en masse video og to livekampe. Vi har syslet lidt med vores stopperkabale, og vi tænkte, at det her var en god mulighed for at se ham an. Det er jo altid lidt svært at vurdere en spiller, der spiller U19-bold i Tyskland, kontra nogle herhjemme. Så det bruger vi turen her lidt til.
Taler ikke et ord dansk
Selvom Tristan Top-Rasmussen har dansk far og da også har været i Danmark og København som barn, kan han ikke tale dansk.
– Overhovedet ikke. Men vi har heldigvis en tysk læge, og han snakker selv rigtig godt engelsk, siger U18-landstræneren og tilføjer med et grin:
– Det er meget skægt. Da vi bliver tippet om ham, snakker vi om ham og beslutter, at han skal med, så jeg ringer til ham. Jeg begynder jo bare at snakke dansk, men så kan jeg høre, at der er helt stille i den anden ende. Så får han fortalt, at han ikke forstår så meget dansk, men snakker tysk og engelsk.
På trods af sprogbarrieren viser Tristan Top-Rasmussen sig dog rigtig godt frem i U18-landsholdslejren.
– Han har et smittende humør og er en glad og energifyldt dreng. Han er rigtig stolt og glad for at være med.
– Jeg tror også, der er rigtig mange fodboldtrænere, der er nysgerrige på sådan en stor, stærk og venstrebenet stopper. Hans profil er enormt spændende, og det er fedt, at vi kan undersøge det på den her landsholdstur, om han har det store potentiale, det ser ud til på video, siger Morten Corlin og lover dansk-tyskeren spilletid:
– Nu spillede han ikke mod Holland i går (torsdag, red.) , men det gør han på søndag mod Wales, og det er vi spændte på. Det har set rigtig fint ud til træning.
Er man bange for, at Tyskland opdager ham?
– Nej, det er man aldrig bange for. I landsholdsfodbold skal man vælge det land, man har tilhørsforhold til, og det skal man selv vælge. Han har fået den her mulighed, men intet er låst, og det er op til ham selv. Vi håber da, at han gerne vil spille for Danmark.
Det danske U18-landshold møder som nævnt Wales søndag eftermiddag.
Tidligere har flere andre spillere stået med valget, om de ville repræsentere Danmark eller et andet land. For nylig gjaldt det for eksempel Mika Biereth, der kunne repræsentere Danmark, Tyskland, England og Bosnien, men som i sidste ende valgte Danmark og fik debut i Parken torsdag aften mod Portugal.
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
HELT VILDT
Matcher Wilczek på vild liste
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
NYHEDER
Neestrup: Snoren er kortere her
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
NYHEDER
Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’
Tadej Pogacar får superhjælper
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
OPTAKT
OB – Brøndby IF
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
Danskere får bronze på efterbevilling
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Godt nyt for FCK
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
TOPNYHED
‘Selvfølgelig er det alvorligt’
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
HELT VILDT
I svime over dansker
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
Bizar De Bruyne-sekvens
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
Dansk stjerne vinder finale
Randers FC og Sønderjyske deler
Arsenal nyt førerhold i Premier League