Steffen Højer bliver ny U21-landstræner og afløser dermed Jesper Sørensen, der i sidste uge blev præsenteret som ny cheftræner i Brøndby IF.
Det meddeler DBU i en pressemeddelelse.
Steffen Højer har de seneste år været assistenttræner på U21-landsholdet, blandt andet under Jesper Sørensen, og han forlængede i december som assistenttræner. Nu skriver han under på en ny kontrakt med DBU, men denne gang som U21-landstræner.
– Ja, det går lidt hurtigt en gang imellem, men det er samtidig en unik mulighed, som jeg hverken kan eller vil sige nej til. Det er en rolle, som jeg efter tre et halvt år som assistenttræner, føler mig fuldt klædt på til, og som jeg glæder mig til at gå i gang med. Jeg overtager holdet på et rigtig godt og solidt fundament. Jeg skal bygge videre på holdets DNA, samtidig med at jeg også har mine egne ideer om, hvordan vi optimerer holdet yderligere, siger Steffen Højer ifølge DBU.
Om den nye U21-landstræner siger Kenneth Heiner-Møller, talent- og udviklingschef i DBU:
– Steffen er en super kompetent træner, der har været en del af trænerteamet i tæt på fire år. Han ved, hvad det kræver at stå i spidsen for vores U21-landshold, og hvilke krav og forventninger der følger med – både ledelses- og spillemæssigt. Han har de faglige og menneskelige kompetencer der skal til for at indfri de forventninger. Det er også et godt tidspunkt at få ham i gang på, hvor han får tid til at sætte sit præg på holdet, inden EM-kvalifikationen bliver sparket i gang.
Steffen Højer, 49 år, har tidligere været cheftræner i Viborg FF.
Det danske U21-landshold skal i 2023 spille testkampe i marts, mens kvalifikationen til EM går i gang til sommer.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS