Hiver og flår i keeper: Kan blive Grabaras rival

Kamil Grabara har haft en forrygende sæson for FC København, der også har udmyntet sig i flere landsholdsudtagelser, men nu vil det polske fodboldforbund øge konkurrencen på målmandsposten.



FC Københavns målmand Kamil Grabara har gang i en forrygende sæson. De flotte bedrifter har også givet ham flere udtagelser til det polske landshold.

Han har endnu sin debut til gode, og den milepæl kan blive yderligere udfordret, da det polske fodboldforbund har i sinde at udtage den amerikanske keeper med polske rødder Gabriel Slonina. Det skriver MLSsoccer.com.

Han er blot 17 år gammel, men besidder et stort målmandstalent, som han til dagligt udfolder hos Chicago Fire FC. Han står fast i klubben, og hans bedrifter har flere gange givet ham udtagelser til de amerikanske ungdomslandshold. En gang har han været med på bænken for A-landsholdet:

– Han er meget interesseret i at spille for os. Vi ved, at USA også forsøger at lokke ham. Jeg tror, at det går i den rigtig retning for os, siger Polens cheftræner Czeslaw Michniewicz til sport.wprost.pl.

Den unge målmand er født og opvokset i USA, men har polske forældre, hvorfor han føler sig tæt knyttet til begge nationer:

– Jeg føler mig både polsk og amerikansk. Mange vil gerne have mig til at identificere mig selv, men jeg er følelsesmæssigt knyttet til begge lande. Mine forældre er fra Tarnów (Polen, red.), og de forlod Polen i starten af deres 20’ere. Vi snakker polsk derhjemme og vi spiser polsk mad, men man må ikke glemme, at jeg og min storebror er født og har tilbragt så meget tid i USA, siger han ifølge sport.pl.

Ifølge mediet 90min så har Polen i sinde at udtage Gabriel Slonina til landets kommende UEFA Nations League-kampe mod Belgien, Holland og Wales i juni. Det polske fodboldforbund mødtes med Slonina tirsdag, men det er endnu uvist, om han vil takke ja, hvis han bliver udtaget, skriver MLSsoccer.com.

Aktuelt består Polens målmandskorps af det klare førstevalg Wojciech Szczesny i Juventus, Bartłomiej Drągowski i Fiorentina og FCK’s Kamil Grabara.



Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’