FC Københavns målmand Kamil Grabara har gang i en forrygende sæson. De flotte bedrifter har også givet ham flere udtagelser til det polske landshold.
Han har endnu sin debut til gode, og den milepæl kan blive yderligere udfordret, da det polske fodboldforbund har i sinde at udtage den amerikanske keeper med polske rødder Gabriel Slonina. Det skriver MLSsoccer.com.
Han er blot 17 år gammel, men besidder et stort målmandstalent, som han til dagligt udfolder hos Chicago Fire FC. Han står fast i klubben, og hans bedrifter har flere gange givet ham udtagelser til de amerikanske ungdomslandshold. En gang har han været med på bænken for A-landsholdet:
– Han er meget interesseret i at spille for os. Vi ved, at USA også forsøger at lokke ham. Jeg tror, at det går i den rigtig retning for os, siger Polens cheftræner Czeslaw Michniewicz til sport.wprost.pl.
Den unge målmand er født og opvokset i USA, men har polske forældre, hvorfor han føler sig tæt knyttet til begge nationer:
– Jeg føler mig både polsk og amerikansk. Mange vil gerne have mig til at identificere mig selv, men jeg er følelsesmæssigt knyttet til begge lande. Mine forældre er fra Tarnów (Polen, red.), og de forlod Polen i starten af deres 20’ere. Vi snakker polsk derhjemme og vi spiser polsk mad, men man må ikke glemme, at jeg og min storebror er født og har tilbragt så meget tid i USA, siger han ifølge sport.pl.
Ifølge mediet 90min så har Polen i sinde at udtage Gabriel Slonina til landets kommende UEFA Nations League-kampe mod Belgien, Holland og Wales i juni. Det polske fodboldforbund mødtes med Slonina tirsdag, men det er endnu uvist, om han vil takke ja, hvis han bliver udtaget, skriver MLSsoccer.com.
Aktuelt består Polens målmandskorps af det klare førstevalg Wojciech Szczesny i Juventus, Bartłomiej Drągowski i Fiorentina og FCK’s Kamil Grabara.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
NYHEDER
Nu vender han tilbage
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
OPTAKT
