Hiver og flår i keeper: Kan blive Grabaras rival

Kamil Grabara har haft en forrygende sæson for FC København, der også har udmyntet sig i flere landsholdsudtagelser, men nu vil det polske fodboldforbund øge konkurrencen på målmandsposten.



FC Københavns målmand Kamil Grabara har gang i en forrygende sæson. De flotte bedrifter har også givet ham flere udtagelser til det polske landshold.

Han har endnu sin debut til gode, og den milepæl kan blive yderligere udfordret, da det polske fodboldforbund har i sinde at udtage den amerikanske keeper med polske rødder Gabriel Slonina. Det skriver MLSsoccer.com.

Han er blot 17 år gammel, men besidder et stort målmandstalent, som han til dagligt udfolder hos Chicago Fire FC. Han står fast i klubben, og hans bedrifter har flere gange givet ham udtagelser til de amerikanske ungdomslandshold. En gang har han været med på bænken for A-landsholdet:

– Han er meget interesseret i at spille for os. Vi ved, at USA også forsøger at lokke ham. Jeg tror, at det går i den rigtig retning for os, siger Polens cheftræner Czeslaw Michniewicz til sport.wprost.pl.

Den unge målmand er født og opvokset i USA, men har polske forældre, hvorfor han føler sig tæt knyttet til begge nationer:

– Jeg føler mig både polsk og amerikansk. Mange vil gerne have mig til at identificere mig selv, men jeg er følelsesmæssigt knyttet til begge lande. Mine forældre er fra Tarnów (Polen, red.), og de forlod Polen i starten af deres 20’ere. Vi snakker polsk derhjemme og vi spiser polsk mad, men man må ikke glemme, at jeg og min storebror er født og har tilbragt så meget tid i USA, siger han ifølge sport.pl.

Ifølge mediet 90min så har Polen i sinde at udtage Gabriel Slonina til landets kommende UEFA Nations League-kampe mod Belgien, Holland og Wales i juni. Det polske fodboldforbund mødtes med Slonina tirsdag, men det er endnu uvist, om han vil takke ja, hvis han bliver udtaget, skriver MLSsoccer.com.

Aktuelt består Polens målmandskorps af det klare førstevalg Wojciech Szczesny i Juventus, Bartłomiej Drągowski i Fiorentina og FCK’s Kamil Grabara.





Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Stjerner rammer eksklusiv klub

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over ny Brøndby-chef



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

I svime over Morten Hjulmand

Benhård Brian Riemer-melding

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Presset træner vil rotere mod FCM

Enorme Superliga-talenter udtaget

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona – Newcastle United

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr