Hiver og flår i keeper: Kan blive Grabaras rival

Kamil Grabara har haft en forrygende sæson for FC København, der også har udmyntet sig i flere landsholdsudtagelser, men nu vil det polske fodboldforbund øge konkurrencen på målmandsposten.



FC Københavns målmand Kamil Grabara har gang i en forrygende sæson. De flotte bedrifter har også givet ham flere udtagelser til det polske landshold.

Han har endnu sin debut til gode, og den milepæl kan blive yderligere udfordret, da det polske fodboldforbund har i sinde at udtage den amerikanske keeper med polske rødder Gabriel Slonina. Det skriver MLSsoccer.com.

Han er blot 17 år gammel, men besidder et stort målmandstalent, som han til dagligt udfolder hos Chicago Fire FC. Han står fast i klubben, og hans bedrifter har flere gange givet ham udtagelser til de amerikanske ungdomslandshold. En gang har han været med på bænken for A-landsholdet:

– Han er meget interesseret i at spille for os. Vi ved, at USA også forsøger at lokke ham. Jeg tror, at det går i den rigtig retning for os, siger Polens cheftræner Czeslaw Michniewicz til sport.wprost.pl.

Den unge målmand er født og opvokset i USA, men har polske forældre, hvorfor han føler sig tæt knyttet til begge nationer:

– Jeg føler mig både polsk og amerikansk. Mange vil gerne have mig til at identificere mig selv, men jeg er følelsesmæssigt knyttet til begge lande. Mine forældre er fra Tarnów (Polen, red.), og de forlod Polen i starten af deres 20’ere. Vi snakker polsk derhjemme og vi spiser polsk mad, men man må ikke glemme, at jeg og min storebror er født og har tilbragt så meget tid i USA, siger han ifølge sport.pl.

Ifølge mediet 90min så har Polen i sinde at udtage Gabriel Slonina til landets kommende UEFA Nations League-kampe mod Belgien, Holland og Wales i juni. Det polske fodboldforbund mødtes med Slonina tirsdag, men det er endnu uvist, om han vil takke ja, hvis han bliver udtaget, skriver MLSsoccer.com.

Aktuelt består Polens målmandskorps af det klare førstevalg Wojciech Szczesny i Juventus, Bartłomiej Drągowski i Fiorentina og FCK’s Kamil Grabara.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes