Hjulmand bekymret for profil: Skidt situation

Kasper Hjulmand er bekymret for landsholdsprofilens klubsituation.



Han er delt topscorer for det danske landsold i VM-kvalifikationen med fire mål, men på klubplan får Andreas Skov Olsen ikke meget spilletid for Bologna. Og det bekymrer landstræner Kasper Hjulmand.

I den indeværende sæson er den 21-årige dansker blot startet inde i to af 12 kampe, mens han også kun har leveret et enkelt oplæg. Senest fik han kun et indhop på to minutter i Bolognas sejr over Cagliari.

Til trods for det er Andreas Skov Olsen udtaget til de kommende landskampe mod Færøerne og Skotland, men Hjulmand er dog bekymret.

– De var lidt nede og vende i Bologna og lavede systemet om, så de pludselig ikke spiller med kantspillere, så han er i en skidt situation der. Jeg er ikke så bekymret for de to landskampe her, men jeg er bekymret på den længere bane.

– Jeg er bekymret for, at han spiller et sted, hvor de ikke spiller med typer som ham, og at han ikke får spillet, hvis det fortsætter sådan, siger Kasper Hjulmand på pressemødet tirsdag og fortsætter:

– Sommerens EM var med den korteste forberedelse nogensinde med 12-13 dage. Til VM har vi seks-syv dage. Det vil sige, at med de udtagelser, vi laver, er det vigtigt, at spillerne er i god form, og at de har det rigtige flow i kroppen. Det er afgørende for spillerne, at de er et sted, hvor de spiller. På længere sigt kan det godt være en bekymring, hvis ikke han spiller mere, end han gør nu.

21-årige Andreas Skov Olsen står i alt noteret for fem mål på 13 landskampe. I VM-kvalifikationen er det blevet til fire kasser, hvilket som bekendt gør ham til delt topscorer med Joakim Mæhle.

Se hele Kasper Hjulmands trup til de kommende kampe her. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde