Hjulmand fik sine svar: Gav Frankrig problemer

Kasper Hjulmand hylder indsatsen mod Frankrig og ærgrer sig over, at den kun udløser en andenplads i gruppen.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er imponeret af, hvordan Danmark søndag aften fortjent kørte de franske verdensmestre over i Parken og vandt 2-0.

Men landstræneren ærgrer sig over, at sejren ikke rækker til førstepladsen i Nations League-gruppespillet.

– Andenpladsen kan ikke fjerne vores følelse af, at vi har leveret en toppræstation mod et topmandskab.

– Men når man kigger tilbage, er de to Kroatien-kampe da irriterende, for en af dem kunne da lige så godt have endt uafgjort, og så havde pengene stemt over det hele. Men sådan er det.

– Vi kan se tilbage på en Nations League-turnering med verdensmestrene, VM-finalisterne og et stærkt østrigsk hold, og vi endte på andenpladsen og får en topseedning i EM-kvalifikationen, og vi har leveret nogle rigtig gode indsatser, siger Hjulmand.

Havde Danmark fået mindst et point i kampene mod kroaterne, havde Danmark vundet gruppen og fået en billet til turneringens Final 4-stævne.

Danmark har ikke flere kampe inden slutrunden, og derfor var det vigtigt for landstræneren at se sit holde folde sig ud mod Frankrig. Franskmændene er også blandt Danmarks gruppemodstandere ved VM.

– Den her kamp giver et godt afsæt og en rigtig god følelse frem mod VM.

– Vi spillede en rigtig god kamp med stor kvalitet. Vi gjorde mange af de ting, vi gerne ville, og vi fik nogle gode svar mod et utrolig stærkt hold, der har stor kvalitet over hele banen.

– Vi gav dem problemer med den måde, vi angreb kampen, siger Hjulmand.

Danmark var presset til en start i søndagens kamp, men det stressede Hjulmand ikke over ude på bænken.

– Det er forventeligt, at der kan komme lidt længere perioder, hvor man bliver nødt til at kunne stå lidt længere tilbage mod sådan et hold.

– Hvis man bare presser højt, så spiller de ind mellem linjerne og skaber chancerne. Man skal være tålmodig, selv om det kan tage tid at komme ud af det pres, siger Hjulmand.

Tålmodigheden gav bonus, for Danmark vristede sig ud af presset og scorede to gange i slutningen af første halvleg og forsvarede siden føringen hjem.

/ritzau/



Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Har ikke spillet kamp i tre uger

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

I spil til stort job

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fortryder Chido Obi-beslutning

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Lerager taler ud om FCK-brud

Bo Svensson favorit til stort job 

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’