Hjulmand fik sine svar: Gav Frankrig problemer

Kasper Hjulmand hylder indsatsen mod Frankrig og ærgrer sig over, at den kun udløser en andenplads i gruppen.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er imponeret af, hvordan Danmark søndag aften fortjent kørte de franske verdensmestre over i Parken og vandt 2-0.

Men landstræneren ærgrer sig over, at sejren ikke rækker til førstepladsen i Nations League-gruppespillet.

– Andenpladsen kan ikke fjerne vores følelse af, at vi har leveret en toppræstation mod et topmandskab.

– Men når man kigger tilbage, er de to Kroatien-kampe da irriterende, for en af dem kunne da lige så godt have endt uafgjort, og så havde pengene stemt over det hele. Men sådan er det.

– Vi kan se tilbage på en Nations League-turnering med verdensmestrene, VM-finalisterne og et stærkt østrigsk hold, og vi endte på andenpladsen og får en topseedning i EM-kvalifikationen, og vi har leveret nogle rigtig gode indsatser, siger Hjulmand.

Havde Danmark fået mindst et point i kampene mod kroaterne, havde Danmark vundet gruppen og fået en billet til turneringens Final 4-stævne.

Danmark har ikke flere kampe inden slutrunden, og derfor var det vigtigt for landstræneren at se sit holde folde sig ud mod Frankrig. Franskmændene er også blandt Danmarks gruppemodstandere ved VM.

– Den her kamp giver et godt afsæt og en rigtig god følelse frem mod VM.

– Vi spillede en rigtig god kamp med stor kvalitet. Vi gjorde mange af de ting, vi gerne ville, og vi fik nogle gode svar mod et utrolig stærkt hold, der har stor kvalitet over hele banen.

– Vi gav dem problemer med den måde, vi angreb kampen, siger Hjulmand.

Danmark var presset til en start i søndagens kamp, men det stressede Hjulmand ikke over ude på bænken.

– Det er forventeligt, at der kan komme lidt længere perioder, hvor man bliver nødt til at kunne stå lidt længere tilbage mod sådan et hold.

– Hvis man bare presser højt, så spiller de ind mellem linjerne og skaber chancerne. Man skal være tålmodig, selv om det kan tage tid at komme ud af det pres, siger Hjulmand.

Tålmodigheden gav bonus, for Danmark vristede sig ud af presset og scorede to gange i slutningen af første halvleg og forsvarede siden føringen hjem.

/ritzau/



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

– Alle taler om dem!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Du har udstråling som tagpap

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Et frygteligt scenarie

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’