Hjulmand fik sine svar: Gav Frankrig problemer

Kasper Hjulmand hylder indsatsen mod Frankrig og ærgrer sig over, at den kun udløser en andenplads i gruppen.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er imponeret af, hvordan Danmark søndag aften fortjent kørte de franske verdensmestre over i Parken og vandt 2-0.

Men landstræneren ærgrer sig over, at sejren ikke rækker til førstepladsen i Nations League-gruppespillet.

– Andenpladsen kan ikke fjerne vores følelse af, at vi har leveret en toppræstation mod et topmandskab.

– Men når man kigger tilbage, er de to Kroatien-kampe da irriterende, for en af dem kunne da lige så godt have endt uafgjort, og så havde pengene stemt over det hele. Men sådan er det.

– Vi kan se tilbage på en Nations League-turnering med verdensmestrene, VM-finalisterne og et stærkt østrigsk hold, og vi endte på andenpladsen og får en topseedning i EM-kvalifikationen, og vi har leveret nogle rigtig gode indsatser, siger Hjulmand.

Havde Danmark fået mindst et point i kampene mod kroaterne, havde Danmark vundet gruppen og fået en billet til turneringens Final 4-stævne.

Danmark har ikke flere kampe inden slutrunden, og derfor var det vigtigt for landstræneren at se sit holde folde sig ud mod Frankrig. Franskmændene er også blandt Danmarks gruppemodstandere ved VM.

– Den her kamp giver et godt afsæt og en rigtig god følelse frem mod VM.

– Vi spillede en rigtig god kamp med stor kvalitet. Vi gjorde mange af de ting, vi gerne ville, og vi fik nogle gode svar mod et utrolig stærkt hold, der har stor kvalitet over hele banen.

– Vi gav dem problemer med den måde, vi angreb kampen, siger Hjulmand.

Danmark var presset til en start i søndagens kamp, men det stressede Hjulmand ikke over ude på bænken.

– Det er forventeligt, at der kan komme lidt længere perioder, hvor man bliver nødt til at kunne stå lidt længere tilbage mod sådan et hold.

– Hvis man bare presser højt, så spiller de ind mellem linjerne og skaber chancerne. Man skal være tålmodig, selv om det kan tage tid at komme ud af det pres, siger Hjulmand.

Tålmodigheden gav bonus, for Danmark vristede sig ud af presset og scorede to gange i slutningen af første halvleg og forsvarede siden føringen hjem.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie