Hjulmand jubler: Endelig!

Kasper Hjulmand er sikker på, at hverken spillere eller fans skal frygte for sikkerheden i Paris.



Landstræner Kasper Hjulmand er ikke bekymret for sikkerheden på Stade de France i Paris, hvor det danske landshold spiller fredag aften – seks dage efter Champions League-finalen med store udfordringer blev afviklet samme sted.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde torsdag aften.

– Selvfølgelig har jeg bemærket, hvad der skete i lørdags ved Champions League-finalen, men jeg kender ikke de præcise omstændigheder, og hvordan problemerne opstod, jeg har haft travlt med andre ting.

– Jeg forventer, at alt er i orden i morgen (fredag, red.), når vi spiller. Jeg har slet ingen bekymringer på den front, siger Hjulmand.

Kampstarten i finalen mellem Real Madrid og Liverpool endte med at blive udskudt i 36 minutter på grund af uroligheder foran stadion. Her forsøgte flere personer uden billet at tiltvinge sig adgang til finalen, hvilket skabte kaotiske tilstande.

Siden har fodboldfansene og de franske myndigheder skændtes om, hvem der bar ansvaret for de problemer, der opstod.

1500 danske fans forventes på plads til fredagens Nations League-kamp i Paris, og det glæder landstræner Kasper Hjulmand.

– Det er dejligt, at alle de danske fans kan rejse igen. Endelig er vi tilbage ved normale tilstande, siger landstræneren.

Han håber på at kunne give dem en succesoplevelse, men han påpeger også, at det bliver vanskeligt at møde de forsvarende verdensmestre.

– Vi skal spille et rigtig godt kollektivt spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse inden kampen.

– Vi går altid på banen for at bestemme mest muligt, og jo stærkere kvalitet, vi møder, jo flere faser er der af spillet, hvor vi skal reagere og stå sammen, og vores evne til at modstå deres pres skal vare længere.

– Mod Frankrig kan vi ikke forvente, at vi får lov til at bestemme alt. Der vil være faser af spillet, hvor vi ikke gør det, og de faser kan vare længere end normalt, siger Kasper Hjulmand.

Opgøret er det første af seks kampe i Nations League-gruppespillet. Gruppens to øvrige hold er Østrig og Kroatien.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’