Hjulmand i angreb: Det er slet ikke nødvendigt

Danmarks landstræner er langt fra begejstret over den tone, som fodboldspillere bliver mødt med nu til dags.



Tipsbladet i Brøndby.

Kasper Hjulmand var i fint humør, da han skulle udtage sit landshold til de to kommende EM-kvalifikationskampe denne tirsdag. Spændingen nærmest lyste ud af ham. Danmark spiller først om lørdagen mod Kasakhstan, hvilket giver ham en hel træningsuge, når spillerne støder til i lejren på mandag, og det er noget, som gav ham julelys i øjnene. 

Men humøret tog en lille drejning, da han blev spurgt om sin holdning til, at Kenneth Perez, der agerer ekspert på hollandsk TV, og som dækker det danske landshold for TV 2, for nylig savede Ajax-danskeren Anton Gaaei over med en stor kritik. Her sagde Perez blandt andet, at den tidligere Viborg-back slet ikke har niveauet til Ajax.

Kasper Hjulmand ville ikke kommentere direkte på den episode, men i stedet trak han snakken om den dårlige tone op på et noget højere niveau. 

– Jeg synes, det er billedet på den tone… Vi åbner alle jeres aviser i dag – se på tonen. Tonen, som er personlig, og som er nedladende, er unødvendig. Man kan godt være faglig og sige, at det er for dårligt og alle mulige ting, forklarer Hjulmand og fortsætter:

– Jeg synes, der er en grum tone i det hele taget for spillere, men sgu også vores børn og unge. Jeg synes, det går for langt ofte, og jeg synes slet ikke, det er nødvendigt, at det bliver taget så langt. 

– Man kan godt være kritisk på et niveau og en masse ting uden at være nedladende især. Så jeg vil bare svinge det over til at sige, at jeg synes, det er generelt en kedelig tendens til, at det bliver personligt og nedladende.

Kasper Hjulmand havde ikke mere at sige til den sag. Til gengæld blev han også spurgt ind til sin holdning om, at UEFA har besluttet sig for, at Ruslands U17-landshold igen må stille op i UEFA-sammenhæng, og det ville han ikke sige meget om, for han er med egne ord ikke nok inde i det. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’