Hjulmand i angreb: Det er slet ikke nødvendigt

Danmarks landstræner er langt fra begejstret over den tone, som fodboldspillere bliver mødt med nu til dags.



Tipsbladet i Brøndby.

Kasper Hjulmand var i fint humør, da han skulle udtage sit landshold til de to kommende EM-kvalifikationskampe denne tirsdag. Spændingen nærmest lyste ud af ham. Danmark spiller først om lørdagen mod Kasakhstan, hvilket giver ham en hel træningsuge, når spillerne støder til i lejren på mandag, og det er noget, som gav ham julelys i øjnene. 

Men humøret tog en lille drejning, da han blev spurgt om sin holdning til, at Kenneth Perez, der agerer ekspert på hollandsk TV, og som dækker det danske landshold for TV 2, for nylig savede Ajax-danskeren Anton Gaaei over med en stor kritik. Her sagde Perez blandt andet, at den tidligere Viborg-back slet ikke har niveauet til Ajax.

Kasper Hjulmand ville ikke kommentere direkte på den episode, men i stedet trak han snakken om den dårlige tone op på et noget højere niveau. 

– Jeg synes, det er billedet på den tone… Vi åbner alle jeres aviser i dag – se på tonen. Tonen, som er personlig, og som er nedladende, er unødvendig. Man kan godt være faglig og sige, at det er for dårligt og alle mulige ting, forklarer Hjulmand og fortsætter:

– Jeg synes, der er en grum tone i det hele taget for spillere, men sgu også vores børn og unge. Jeg synes, det går for langt ofte, og jeg synes slet ikke, det er nødvendigt, at det bliver taget så langt. 

– Man kan godt være kritisk på et niveau og en masse ting uden at være nedladende især. Så jeg vil bare svinge det over til at sige, at jeg synes, det er generelt en kedelig tendens til, at det bliver personligt og nedladende.

Kasper Hjulmand havde ikke mere at sige til den sag. Til gengæld blev han også spurgt ind til sin holdning om, at UEFA har besluttet sig for, at Ruslands U17-landshold igen må stille op i UEFA-sammenhæng, og det ville han ikke sige meget om, for han er med egne ord ikke nok inde i det. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FC København kan miste endnu en stjerne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

‘Spanien var det bedste hold’