Kasper Hjulmand har modtaget prisen ‘Årets Laks’ af den politiske organisation for seksuelle minoriteter LGBT+ Danmark.
Det skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.
‘Årets Laks’ er en pris, der bliver uddelt til en person eller organisation, som har gjort noget exceptionelt for LGBT+ bevægelsen det forgangne år.
Prisen blev uddelt ved Copenhagen Pride, efter den danske landstræner bakkede op om LGBT+ personers rettigheder i Europa under sommerens EM-slutrunde.
– Under sommerens internationale sportsbegivenhed udviste Kasper Hjulmand utvetydig opbakning til og forsvar for retten til at være, den man er, siger Ask Ulrich Petersen, der er forperson i LGTB+ Danmarks bestyrelse.
– Som Hjulmand selv så korrekt formulerede det i et interview, er fodbold det største sociale fænomen i verden og har potentialet til at skabe positive, sociale forandringer. Det potentiale bidrog Kasper Hjulmand til at udleve ved at stå fast om menneskerettigheder og bruge sporten til at sende et klart signal til regeringer rundt om i verden.
Kasper Hjulmand var beæret over at modtage prisen som ‘Årets Laks’.
– For mig at se er diversitet og mangfoldighed helt elementære dele af det moderne samfund, og det skal vi holde fast i. Det burde være en selvfølge, at alle er født lige og skal behandles derefter – uanset hvem man er. Jeg er glad og stolt over at modtage prisen, men det betyder endnu mere for mig, hvis det kan sætte fokus på de udfordringer, vi har, hjælpe og gøre en forskel, forklarer landstræneren.
Under sommerens EM-slutrunde kom der fokus på LGBT+ personers rettigheder. Bystyret i München ville gerne lyse fodboldstadionet Allianz Arena op i regnbuens farver til kampen melle Tyskland og Ungarn, eftersom Ungarn netop havde vedtaget en ny lov, der forbød oplysninger om LGBT+ i landets skoler og tv-udsendelser.
UEFA accepterede ikke ønsket fra bystyret i München til stor utilfredshed fra blandt andre landstræner Kasper Hjulmand.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
