Det er ikke gået mange næser forbi, at Qatar er værter for VM i fodbold i 2022. Lige siden valget faldt på den stenrige olie-nation tilbage i 2010 er beslutningen blevet kritiseret fra nærmest alle verdenshjørner.
Det er særligt Qatars lemfældige omgang med gæstearbejdernes forhold på arbejdspladsen, der løn og ikke mindst sikkerhed. Forskellige stemmer har talt for et boykot og torsdag stillede en gruppe danske fodboldfans et borgerforslag om boykot af VM i Qatar.
Nu blander den danske landstræner, Kasper Hjulmand, sig også i debatten. Det gør han i podcasten “Jeg er landstræneren“. Her bliver han spurgt, hvordan han vil have det, hvis en spiller på landsholdet kom og sagde til ham:
Læs også:Spottede sin ukendte fætter i ungdomskamp
– Jeg elsker at spille på landsholdet, men jeg kan simpelthen ikke se mig selv deltage i en begivenhed, der vil være propaganda for et regime, hvis menneskesyn, jeg ikke kan bakke op om, så jeg vil ikke udtages til Qatar.
– Det vil jeg støtte fuldstændig. Jeg kan godt lide spillere med holdninger, og hvis det er en holdning, så respekterer jeg det 100 procent. Det vil jeg ikke have et stort problem med, lyder svaret fra den danske landstræner.
Kasper Hjulmand vil dog ikke tage stilling til, om den danske Landshold helt skal holde sig væk fra Qatar.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig
– Jeg har det stramt med, at vi sidder på moralens høje hest og dømmer, siger han og uddyber:
– Hvad med alle de danske virksomheder, der driver forretning der. Der har været tennis, golf, Formel 1 og andre sportsgrene. Skal der kommer noget, skal det ikke være fra sportens verden. Så længe, de organisationer, der har forstand på det, siger, at vi skal gøre det ene, vil det være mærkeligt, at vi gør noget andet.
Endnu har Danmark stadig til gode at kvalificere sig til VM-slutrunden om to år. Kvalifikationen begynder først i foråret, og her er Danmark blevet parret med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.
Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København
Læs også:FCK til Dubai: Mener I virkelig det seriøst?
Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League
LIVE
TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
