Hjulmand om VM-boykot fra danske spillere: Vil støtte det fuldstændig

Der bliver ingen sure miner fra den danske landstræner, hvis nogle af hans udvalgte ikke vil deltage ved VM i Qatar i 2022.



Det er ikke gået mange næser forbi, at Qatar er værter for VM i fodbold i 2022. Lige siden valget faldt på den stenrige olie-nation tilbage i 2010 er beslutningen blevet kritiseret fra nærmest alle verdenshjørner. 

Det er særligt Qatars lemfældige omgang med gæstearbejdernes forhold på arbejdspladsen, der løn og ikke mindst sikkerhed. Forskellige stemmer har talt for et boykot og torsdag stillede en gruppe danske fodboldfans et borgerforslag om boykot af VM i Qatar.

Nu blander den danske landstræner, Kasper Hjulmand, sig også i debatten. Det gør han i podcasten “Jeg er landstræneren“. Her bliver han spurgt, hvordan han vil have det, hvis en spiller på landsholdet kom og sagde til ham:

Læs også:Spottede sin ukendte fætter i ungdomskamp

– Jeg elsker at spille på landsholdet, men jeg kan simpelthen ikke se mig selv deltage i en begivenhed, der vil være propaganda for et regime, hvis menneskesyn, jeg ikke kan bakke op om, så jeg vil ikke udtages til Qatar.

– Det vil jeg støtte fuldstændig. Jeg kan godt lide spillere med holdninger, og hvis det er en holdning, så respekterer jeg det 100 procent. Det vil jeg ikke have et stort problem med, lyder svaret fra den danske landstræner.

Kasper Hjulmand vil dog ikke tage stilling til, om den danske Landshold helt skal holde sig væk fra Qatar.

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller stopper karrieren som 30-årig

– Jeg har det stramt med, at vi sidder på moralens høje hest og dømmer, siger han og uddyber:

– Hvad med alle de danske virksomheder, der driver forretning der. Der har været tennis, golf, Formel 1 og andre sportsgrene. Skal der kommer noget, skal det ikke være fra sportens verden. Så længe, de organisationer, der har forstand på det, siger, at vi skal gøre det ene, vil det være mærkeligt, at vi gør noget andet.

Endnu har Danmark stadig til gode at kvalificere sig til VM-slutrunden om to år. Kvalifikationen begynder først i foråret, og her er Danmark blevet parret med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.

Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København
Læs også:FCK til Dubai: Mener I virkelig det seriøst?
Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK-spiller har revet skulderen af led

Stort medie: Blev Norge snydt?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Argentinsk træner kræver forbedringer

Paolo Maldini lander stort job

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic