Hjulmand var fjern: Det er fuldstændig misforstået

Kasper Hjulmand vil ikke høre tale om, at han og spillerne ikke ville det nok under VM. Det er fuldstændig misforstået, mener han.



Tipsbladet i Helsingør

Danmark floppede fælt ved VM-slutrunden i Qatar, som i stor grad kom til at handle om alt muligt andet end spillet på banen. 

Gruppespillet blev endestationen for det danske landshold, som slet ikke ramte de højder på banen, som ellers havde kendetegnet holdet under Kasper Hjulmand. Landstræneren erkender over for Tipsbladet og de fremmødte medier, at han efter slutrunden befandt sig i en hård tid, men at skuffelsen bestemt ikke handler om, at han eller spillerne ikke ville det nok.

Tror man det, er man gået helt galt i byen.

– Jeg var hårdt ramt. Det gjorde ondt. Det er bare pissesvært, når man ikke har kampe lige på den anden side hele tiden. Og det her med, og det er det samme som jeg også vil sige, når man hører om spillerne, at de vil det ikke nok, det er jo fuldstændig misforstået, siger Hjulmand og fortsætter:

– Det er så betydningsfuldt, at det er det, der gør ondt. Vi vil jo så gerne gøre danskerne glade. Vi vil gerne have, at vi kan skabe en eufori og så videre. Så der ligger det ansvar på det. Og så er det sindssygt komplekst. Hele året var komplekst. Internt og ekstern. Og derfor var der jo en helvedes masse tanker på bagsiden af det, og en masse ting der skulle arbejdes igennem. Så det er bare ikke nemt.

Kasper Hjulmand gav tirsdag et stort interview til TV 2, hvor han sagde, at han i en periode ikke havde lyst til at se mennesker efter VM-skuffelsen. Onsdag åbnede Hjulmand en smule op for, hvad han gjorde, når det hele blev lidt for meget.

– Jeg tog i mit sommerhus, og min kone sendte mig derop, når jeg blev fjern i øjnene. Jeg havde ikke lyst til vennemiddage, og i julen sad jeg bare og kiggede ud i luften. Så der gik noget tid, før jeg syntes, at det var fedt at være i sociale lag, fordi der var en masse tanker. Men jeg er bare omgivet af super fede mennesker. Min familie og mine venner, de kender mig rigtig, rigtig godt.

Var det en depression?

– Nej, det synes jeg ikke, det var. Det var ikke der, vi var. Når man vågner om natten, og man ikke får søvn hele tiden, og tankerne kører, så er man jo derude af. Men jeg var ikke depressiv, og har aldrig haft anlæg til det heldigvis. Men ja, der er også smerte i kroppen og mange tanker, siger Kasper Hjulmand.

Nu er det noget helt andet. Landstræneren har for nylig forlænget kontrakten, så han er landstræner frem til 2026, og han fremhæver selv, at det danske landshold står et rigtig godt sted, hvor der er tegninger til noget rigtig godt. 

Det skal han og holdet udnytte fredag aften, når Danmark tager imod Nordirland i den tredje EM-kvalifikationskamp.





Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter



Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel



Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma