Højbjerg kommer til at savne holdkammerat

Det er et slag for Danmark at måtte undvære Morten Hjulmand mod Schweiz, mener hans midtbanemakker.



Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.

Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.

– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.

– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.

Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.

– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.

I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.

Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.

Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.

Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.

– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

I chok over Steve Cooper-historie

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Glem 4-4-4-4-0

Albert Rudé er færdig i Kolding

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Viser målform før vigtig landskamp

Det har hjemsøgt Højbjerg

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen