Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.
Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.
– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.
– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.
Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.
– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.
I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.
Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.
Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.
Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.
– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
INTERVIEW