Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.
Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.
– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.
– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.
Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.
– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.
I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.
Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.
Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.
Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.
– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
Brøndby-fans sender åbent brev
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW