Højbjerg kommer til at savne holdkammerat

Det er et slag for Danmark at måtte undvære Morten Hjulmand mod Schweiz, mener hans midtbanemakker.



Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.

Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.

– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.

– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.

Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.

– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.

I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.

Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.

Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.

Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.

– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Morten Bruun med dyster spådom

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

Håber på FC København-exit

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

I svime over Morten Hjulmand

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe