BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Højlund nåede aldrig at blive en helt i FC København – det gjorde Brandur Hendriksson til gengæld. I hvert fald for en eftermiddag.
I 2015 scorede Brandur Hendriksson – der dengang hed Brandur Olsen – det afgørende mål for FC København i pokalfinalen mod FC Vestsjælland, da han i forlænget spilletid gjorde det til 3-2, og dermed sikrede færingen sig en evig plads i FCK's historie.
Skruer vi tiden frem til 2024, lever 28-årige Brandur Hendriksson en lidt mere anonym tilværelse i norske Frederikstad FK, men han er fortsat landsholdsspiller for Færøerne, og tirsdag var han med mod Danmark. Efter slutfløjtet lykkedes det den tidligere FC København-spiller at få byttet sig til en trøje med Rasmus Højlund – her gjorde færingen Manchester United-stjernen opmærksom på sin fortid i FCK.
En fortid, Rasmus Højlund ikke umiddelbart erindrer.
– Jeg kan ikke rigtigt huske ham, siger han.
Han scorede i en pokalfinale engang…
– Okay, cool. Jeg må have været fokuseret på noget andet på det tidspunkt, fastslår Manchester United-angriberen med et smil.

Foto: Tipsbladet
Bøvlet skadesforløb
Tirsdag spillede Rasmus Højlund et kvarter mod Færøerne, mens det blev til 84 minutter mod Schweiz i lørdags. Dermed rundede angriberen en hel kamp målt på spilminutter i de to opgør.
Rasmus Højlund er netop vendt tilbage fra en skadespause, og aftalen mellem DBU og Manchester United var, at angriberen kunne spille så længe, Kasper Hjulmand ønskede det mod Schweiz, mens der var sat en tidsbegrænsning mod Færøerne.
– Jeg har været inde i et bøvlet skadesforløb, men nu er jeg fit for fight. Jeg tror, jeg har spillet flere kampe, end jeg har haft fulde træninger, siden jeg kom tilbage, så det er fornuften, der taler, når vi kigger på det antal minutter, jeg har fået denne gang, siger Rasmus Højlund, der udtrykker stor EM-optimisme efter opgørene mod Schweiz og Færøerne:
– VI har en vanvittig spændende trup og et godt trænerteam, så jeg kan kun glæde mig til at være en del af det, der kommer til sommer.
Rasmus Højlunds næste opgave er Manchester Uniteds udekamp mod danskerklubben Brentford i Premier League.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER