Højlund byttede trøje med tidligere FCK-helt

En tidligere FC København-helt, som Rasmus Højlund ikke kan huske, byttede sig tirsdag til Manchester United-stjernens trøje.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Højlund nåede aldrig at blive en helt i FC København – det gjorde Brandur Hendriksson til gengæld. I hvert fald for en eftermiddag.

I 2015 scorede Brandur Hendriksson – der dengang hed Brandur Olsen – det afgørende mål for FC København i pokalfinalen mod FC Vestsjælland, da han i forlænget spilletid gjorde det til 3-2, og dermed sikrede færingen sig en evig plads i FCK's historie. 

Skruer vi tiden frem til 2024, lever 28-årige Brandur Hendriksson en lidt mere anonym tilværelse i norske Frederikstad FK, men han er fortsat landsholdsspiller for Færøerne, og tirsdag var han med mod Danmark. Efter slutfløjtet lykkedes det den tidligere FC København-spiller at få byttet sig til en trøje med Rasmus Højlund – her gjorde færingen Manchester United-stjernen opmærksom på sin fortid i FCK.

En fortid, Rasmus Højlund ikke umiddelbart erindrer.

– Jeg kan ikke rigtigt huske ham, siger han.

Han scorede i en pokalfinale engang…

– Okay, cool. Jeg må have været fokuseret på noget andet på det tidspunkt, fastslår Manchester United-angriberen med et smil.

H__jlund
Foto: Tipsbladet

Bøvlet skadesforløb
Tirsdag spillede Rasmus Højlund et kvarter mod Færøerne, mens det blev til 84 minutter mod Schweiz i lørdags. Dermed rundede angriberen en hel kamp målt på spilminutter i de to opgør.

Rasmus Højlund er netop vendt tilbage fra en skadespause, og aftalen mellem DBU og Manchester United var, at angriberen kunne spille så længe, Kasper Hjulmand ønskede det mod Schweiz, mens der var sat en tidsbegrænsning mod Færøerne.

– Jeg har været inde i et bøvlet skadesforløb, men nu er jeg fit for fight. Jeg tror, jeg har spillet flere kampe, end jeg har haft fulde træninger, siden jeg kom tilbage, så det er fornuften, der taler, når vi kigger på det antal minutter, jeg har fået denne gang, siger Rasmus Højlund, der udtrykker stor EM-optimisme efter opgørene mod Schweiz og Færøerne:

– VI har en vanvittig spændende trup og et godt trænerteam, så jeg kan kun glæde mig til at være en del af det, der kommer til sommer. 

Rasmus Højlunds næste opgave er Manchester Uniteds udekamp mod danskerklubben Brentford i Premier League.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Raser over Brian Riemer-interview

Melder Lindstrøm helt færdig

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027