Højlund byttede trøje med tidligere FCK-helt

En tidligere FC København-helt, som Rasmus Højlund ikke kan huske, byttede sig tirsdag til Manchester United-stjernens trøje.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Højlund nåede aldrig at blive en helt i FC København – det gjorde Brandur Hendriksson til gengæld. I hvert fald for en eftermiddag.

I 2015 scorede Brandur Hendriksson – der dengang hed Brandur Olsen – det afgørende mål for FC København i pokalfinalen mod FC Vestsjælland, da han i forlænget spilletid gjorde det til 3-2, og dermed sikrede færingen sig en evig plads i FCK's historie. 

Skruer vi tiden frem til 2024, lever 28-årige Brandur Hendriksson en lidt mere anonym tilværelse i norske Frederikstad FK, men han er fortsat landsholdsspiller for Færøerne, og tirsdag var han med mod Danmark. Efter slutfløjtet lykkedes det den tidligere FC København-spiller at få byttet sig til en trøje med Rasmus Højlund – her gjorde færingen Manchester United-stjernen opmærksom på sin fortid i FCK.

En fortid, Rasmus Højlund ikke umiddelbart erindrer.

– Jeg kan ikke rigtigt huske ham, siger han.

Han scorede i en pokalfinale engang…

– Okay, cool. Jeg må have været fokuseret på noget andet på det tidspunkt, fastslår Manchester United-angriberen med et smil.

H__jlund
Foto: Tipsbladet

Bøvlet skadesforløb
Tirsdag spillede Rasmus Højlund et kvarter mod Færøerne, mens det blev til 84 minutter mod Schweiz i lørdags. Dermed rundede angriberen en hel kamp målt på spilminutter i de to opgør.

Rasmus Højlund er netop vendt tilbage fra en skadespause, og aftalen mellem DBU og Manchester United var, at angriberen kunne spille så længe, Kasper Hjulmand ønskede det mod Schweiz, mens der var sat en tidsbegrænsning mod Færøerne.

– Jeg har været inde i et bøvlet skadesforløb, men nu er jeg fit for fight. Jeg tror, jeg har spillet flere kampe, end jeg har haft fulde træninger, siden jeg kom tilbage, så det er fornuften, der taler, når vi kigger på det antal minutter, jeg har fået denne gang, siger Rasmus Højlund, der udtrykker stor EM-optimisme efter opgørene mod Schweiz og Færøerne:

– VI har en vanvittig spændende trup og et godt trænerteam, så jeg kan kun glæde mig til at være en del af det, der kommer til sommer. 

Rasmus Højlunds næste opgave er Manchester Uniteds udekamp mod danskerklubben Brentford i Premier League.





Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’