Højlund byttede trøje med tidligere FCK-helt

En tidligere FC København-helt, som Rasmus Højlund ikke kan huske, byttede sig tirsdag til Manchester United-stjernens trøje.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Højlund nåede aldrig at blive en helt i FC København – det gjorde Brandur Hendriksson til gengæld. I hvert fald for en eftermiddag.

I 2015 scorede Brandur Hendriksson – der dengang hed Brandur Olsen – det afgørende mål for FC København i pokalfinalen mod FC Vestsjælland, da han i forlænget spilletid gjorde det til 3-2, og dermed sikrede færingen sig en evig plads i FCK's historie. 

Skruer vi tiden frem til 2024, lever 28-årige Brandur Hendriksson en lidt mere anonym tilværelse i norske Frederikstad FK, men han er fortsat landsholdsspiller for Færøerne, og tirsdag var han med mod Danmark. Efter slutfløjtet lykkedes det den tidligere FC København-spiller at få byttet sig til en trøje med Rasmus Højlund – her gjorde færingen Manchester United-stjernen opmærksom på sin fortid i FCK.

En fortid, Rasmus Højlund ikke umiddelbart erindrer.

– Jeg kan ikke rigtigt huske ham, siger han.

Han scorede i en pokalfinale engang…

– Okay, cool. Jeg må have været fokuseret på noget andet på det tidspunkt, fastslår Manchester United-angriberen med et smil.

H__jlund
Foto: Tipsbladet

Bøvlet skadesforløb
Tirsdag spillede Rasmus Højlund et kvarter mod Færøerne, mens det blev til 84 minutter mod Schweiz i lørdags. Dermed rundede angriberen en hel kamp målt på spilminutter i de to opgør.

Rasmus Højlund er netop vendt tilbage fra en skadespause, og aftalen mellem DBU og Manchester United var, at angriberen kunne spille så længe, Kasper Hjulmand ønskede det mod Schweiz, mens der var sat en tidsbegrænsning mod Færøerne.

– Jeg har været inde i et bøvlet skadesforløb, men nu er jeg fit for fight. Jeg tror, jeg har spillet flere kampe, end jeg har haft fulde træninger, siden jeg kom tilbage, så det er fornuften, der taler, når vi kigger på det antal minutter, jeg har fået denne gang, siger Rasmus Højlund, der udtrykker stor EM-optimisme efter opgørene mod Schweiz og Færøerne:

– VI har en vanvittig spændende trup og et godt trænerteam, så jeg kan kun glæde mig til at være en del af det, der kommer til sommer. 

Rasmus Højlunds næste opgave er Manchester Uniteds udekamp mod danskerklubben Brentford i Premier League.





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Superliga-komet overgår flere monstersalg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!