Holder døren på klem for Daniel Wass

Daniel Wass kan stadig blive landsholdsaktuel, slår Kasper Hjulmand fast.



Tipsbladet i Brøndby.

Han var med til VM, men siden da har han ikke været udtaget til det danske landshold. 

Daniel Wass gør det ellers strålende for Superligaens nuværende toer, Brøndby, men det er ved at være længe siden, at han har fået spilleminutter under Kasper Hjulmand. 

Det kan dog ændre sig i fremtiden, selv om Daniel Wass fyldte 34 tilbage i maj. Døren er slet ikke lukket, kunne Kasper Hjulmand fortælle Tipsbladet og den skrivende presse tirsdag eftermiddag i forbindelse med hans seneste landsholdsudtagelse, hvor Wass ikke er med.

– Det er ikke nødvendigvis afsluttet. Han er på vores bruttoliste, så når vi sender den ud, det gør vi to uger, før vi udtager, der står Wass på. Igen – jeg kan bare henvise til, at jeg har taget nogen, jeg synes, er bedre lige nu. 

– Wass er på vores bruttoliste, og vi følger nøje med. Jeg kan godt lide Wass, som spiller, men jeg har valgt nogle, jeg synes, er bedre lige nu, forklarer Kasper Hjulmand.

Daniel Wass blev efter søndagens kamp i Hvidovre spurgt ind til landsholdet, og her sagde han, at han ikke gider tænke på det, men at han udelukkende tænker på Brøndby.

Derfor er Daramy med
En, der til gengæld klarede cuttet denne gang, er Mohamed Daramy. Den tekniske offensivspiller tiltrak sig en masse opmærksomhed, da han blev vraget af Kasper Hjulmand til udekampen mod Slovenien tilbage i juni. Siden blev Daramy efterudtaget til opgøret i Finland, og denne gang er han altså med i truppen til kampene mod Kasakhstan og San Marino. 

Der er en helt særlig årsag til, at Kasper Hjulmand har udtaget den tidligere FCK-dribler.

– Det handler igen lidt om det her med spidskompetence. Jeg synes, vi har haft lidt problemer i vores brede spil, altså vores kantspil. Der er kommet måske lidt for lidt, og Daramy har sine spidskompetencer i en-mod-en-spillet. Vi har ikke så mange driblere, som sætter deres mand fra nul og måske kan skabe noget.

– Han kom ind mod Finland på hjemmebane, hvor han også fik lagt op til vores tredje mål. Han har sin spidskompetence plus han er kommet godt afsted i sin klub. Han har en god træner, og han spiller mere angriber nu end til venstre, som han plejer. Men han har spillet meget, fået scoret nogle mål og er i en fysisk god forfatning. Det er nødvendigt for Mohamed for at være med hos os, at han står skarpt og er i god træningsforfatning. 

Er det interessant for dig, at han spiller lidt mere centralt i Frankrig?

– Det er i hvert fald en overvejelse. Vi har efterhånden rigtig mange gode angribere, der spiller centralt, og vi slider måske med nogen, der virkelig brænder den af ude på siderne. Det er selvfølgelig noget, der gør, at i og med jeg ikke har træninger, så må jeg lave analyser og så sætte et hold på banen, som matcher, påpeger Hjulmand.

Mohamed Daramy har fået en glimrende start i franske Reims, hvor han foreløbig har nettet to gange i sine første seks ligakampe.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Victor Froholdt bliver matchvinder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Mads Hermansen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Neestrup afslører reprimande

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Formand freder Jacob Neestrup

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’