Holder døren på klem for Daniel Wass

Daniel Wass kan stadig blive landsholdsaktuel, slår Kasper Hjulmand fast.



Tipsbladet i Brøndby.

Han var med til VM, men siden da har han ikke været udtaget til det danske landshold. 

Daniel Wass gør det ellers strålende for Superligaens nuværende toer, Brøndby, men det er ved at være længe siden, at han har fået spilleminutter under Kasper Hjulmand. 

Det kan dog ændre sig i fremtiden, selv om Daniel Wass fyldte 34 tilbage i maj. Døren er slet ikke lukket, kunne Kasper Hjulmand fortælle Tipsbladet og den skrivende presse tirsdag eftermiddag i forbindelse med hans seneste landsholdsudtagelse, hvor Wass ikke er med.

– Det er ikke nødvendigvis afsluttet. Han er på vores bruttoliste, så når vi sender den ud, det gør vi to uger, før vi udtager, der står Wass på. Igen – jeg kan bare henvise til, at jeg har taget nogen, jeg synes, er bedre lige nu. 

– Wass er på vores bruttoliste, og vi følger nøje med. Jeg kan godt lide Wass, som spiller, men jeg har valgt nogle, jeg synes, er bedre lige nu, forklarer Kasper Hjulmand.

Daniel Wass blev efter søndagens kamp i Hvidovre spurgt ind til landsholdet, og her sagde han, at han ikke gider tænke på det, men at han udelukkende tænker på Brøndby.

Derfor er Daramy med
En, der til gengæld klarede cuttet denne gang, er Mohamed Daramy. Den tekniske offensivspiller tiltrak sig en masse opmærksomhed, da han blev vraget af Kasper Hjulmand til udekampen mod Slovenien tilbage i juni. Siden blev Daramy efterudtaget til opgøret i Finland, og denne gang er han altså med i truppen til kampene mod Kasakhstan og San Marino. 

Der er en helt særlig årsag til, at Kasper Hjulmand har udtaget den tidligere FCK-dribler.

– Det handler igen lidt om det her med spidskompetence. Jeg synes, vi har haft lidt problemer i vores brede spil, altså vores kantspil. Der er kommet måske lidt for lidt, og Daramy har sine spidskompetencer i en-mod-en-spillet. Vi har ikke så mange driblere, som sætter deres mand fra nul og måske kan skabe noget.

– Han kom ind mod Finland på hjemmebane, hvor han også fik lagt op til vores tredje mål. Han har sin spidskompetence plus han er kommet godt afsted i sin klub. Han har en god træner, og han spiller mere angriber nu end til venstre, som han plejer. Men han har spillet meget, fået scoret nogle mål og er i en fysisk god forfatning. Det er nødvendigt for Mohamed for at være med hos os, at han står skarpt og er i god træningsforfatning. 

Er det interessant for dig, at han spiller lidt mere centralt i Frankrig?

– Det er i hvert fald en overvejelse. Vi har efterhånden rigtig mange gode angribere, der spiller centralt, og vi slider måske med nogen, der virkelig brænder den af ude på siderne. Det er selvfølgelig noget, der gør, at i og med jeg ikke har træninger, så må jeg lave analyser og så sætte et hold på banen, som matcher, påpeger Hjulmand.

Mohamed Daramy har fået en glimrende start i franske Reims, hvor han foreløbig har nettet to gange i sine første seks ligakampe.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Viaplay deler stor nyhed

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Åbner for ny rolle i FC København

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Storklub jagter FCK-emne

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger