Om små to måneder venter der en stor opgave for Danmarks landshold.
Her skal Brian Riemers mandskab spille de sidste og afgørende kampe i håb om at booke en billet til VM, efter det glippede i den direkte kvalifikation.
Og lykkes det ikke for landsholdet at komme med til mesterskabet til sommer, skal det have konsekvenser. Det siger fodboldekspert Thomas Gravesen til Viaplay.
Glipper det for Danmark, skal både Peter Møller og Brian Riemer ud.
Førstnævnte er som fodbolddirektør manden, der har peget på Brian Riemer som træner, ligesom han allerede valgte at forlænge kontrakten, inden VM-pladsen var sikret.
Fodboldeksperten påpeger, at det danske landshold består af spillere, der er i Champions League i form af eksempelvis Victor Froholdt og Pierre-Emilie Højbjerg.
Derudover er der spillere i nogle af de bedste ligaer rundt omkring.
– Hvis ikke du kan få det til at fungere, har du fejlet på allerøverste hylde. Det er Peter Møllers overordnede ansvar at vælge de rigtige mennesker til at få de her folk til at fungere på allerøverste niveau.
– For mig står Peter Møller og Brian Riemer hundrede procent på mål for det, vi er vidne til i øjeblik. Modsat håber jeg vi kvalificerer os, så er det også Peter Møller og Brian Riemer, der står på mål i den gode ende. Men skrækscenariet, og det er det, vi er i gang med lige nu, det er, at vi ikke kvalificerer os, og så skal der nye kræfter til.
Thomas Gravesen mener dog ikke, man skal skifte ud på trænerposten allerede nu inden de afgørende playoff-kampe, da der ikke er tid til at køre en ny træner i stilling. Du kan se hele interviewet med Thomas Gravesen i toppen af artiklen.
Det var tilbage i november, at førstepladsen i VM-kvalifikationens gruppespil glippede for Danmark, da det gik galt mod Skotland og Belarus.
Det betyder, at Brian Riemers mandskab den 26. marts skal spille semifinale på hjemmebane mod Nordmakedonien. I en eventuel finale venter enten Tjekkiet eller Irland den 31. marts på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT