Det kører bare ikke for Norges landshold, selv om Ståle Solbakkens mandskab på mange pladser er stjernebesat.
Det gælder på midtbanen, hvor Martin Ødegaard huserer, og det gælder ikke mindst i angrebet, hvor Erling Haaland slår sine folder.
Fredag måtte Norge nøjes med 0-0 mod Kasakhstan i Nations League, og dermed er nordmændene kommet sløjt fra start i gruppen. Tættest på sejren var Norge, da Erling Haaland ramte stolpen i anden halvleg, men superstjernen kunne ikke afgøre kampen, og han spillede i det hele taget jammerligt.
Det mener i hvert fald den norske trænerlegende Egil "Drillo" Olsen.
– Vi har to verdensklassespillere, men i dag var Erling Haaland desværre langt under par. Det er noget af det dårligste, jeg har set fra Haaland. Martin Ødegaard var god i perioder, men jeg har også set ham spille bedre, siger "Drillo" til norsk TV 2.
Erling Haaland er imidlertid ikke den eneste, der får på puklen efter den norske skuffelse i Kasakhstan. Også Ståle Solbakken får en hård medfart i de norske medier.
– Det var endnu en skuffende landskamp for Solbakkens gutter. Der var alt for lidt tempo og bevægelse. Det starter helt nede bagved med feje forsvarsspillere, som ikke tør føre bolden frem. Man sidder og tænker, om man har en god nok plan, når så dygtige spillere ikke formår at skabe mere, siger fodboldekspert Jesper Mathisen.
Mandag skal Norge på en svær opgave, når holdet møder Østrig på hjemmebane. Nordmændene har ikke været deltager ved en slutrunde – EM eller VM – siden 2000.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Delaney afslører dialog
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER