Han vil sende Rasmus Højlund på bænken

Marcus Ingvartsen har fundet god rytme i sit spil og satser på, at han kan bide sig fast på landsholdet.



Mainz-angriberen Marcus Ingvartsen træder ind i landsholdslejren med stor selvtillid og tro på, at han kan bidrage med et nyttigt slutprodukt i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.

– Jeg stoler på mine færdigheder, og kommer jeg ind i feltet, så skal jeg nok få lavet et mål eller to, siger Ingvartsen tirsdag i landsholdslejren i Helsingør.

Hverken Kasper Dolberg, Yussuf Poulsen eller Andreas Cornelius er med i landsholdstruppen.

Af den grund er pladsen som angriber i startopstillingen inden for rækkevidde for Ingvartsen, der ser sig selv stå i en god position. Han er i konkurrence med blandt andre Jonas Wind og Rasmus Højlund om pladsen i front.

Ingvartsen mener, at han har fundet en god rytme i sit spil, efter at han var ramt af en skade i efteråret.

– Jeg har en rigtig god følelse i kroppen. Jeg føler mig skarp og er tanket op med en masse selvtillid. Forhåbentlig kan jeg føre min form i Mainz med ind på landsholdet, siger Ingvartsen, der har scoret otte mål i Bundesligaen i denne sæson.

Den tidligere superligatopscorer er usikker på, hvor meget spilletid han kan forvente i landskampene. Han kender sine styrker og satser på at få bragt dem i spil.

– Det er svært at sige, hvad jeg forventer, men det handler om, at jeg skal forsøge at vise mig frem.

– Jeg ser klart mine afslutninger og bevægelser i feltet som mine styrker. Jeg har ikke brug for mange chancer for at score, siger Ingvartsen.

Landstræner Kasper Hjulmand udtog ikke Ingvartsen til VM-slutrunden i Qatar. Angriberen var skuffet over beslutningen, men ser de kommende kampe i EM-kvalifikationen som en god mulighed for at bide sig fast på holdet.

– Selvfølgelig var jeg skuffet, fordi jeg havde virkelig håbet, at jeg kunne have spillet mig til en plads. Det er aldrig sjovt at få det kedelige opkald fra Kasper.

– Nu håber jeg, at jeg kan vise mig positivt frem, så jeg forhåbentlig kan bide mig mere fast på landsholdet. Vi har få træninger sammen i landsholdstruppen, og de skal udnyttes så godt som muligt, siger Ingvartsen.

Han mener, at hans permanente skifte til Mainz fra Union Berlin i sommeren 2022 har forbedret hans chancer for at blive en fast del af landsholdet.

– Jeg havde brug for at finde en klub, der ser mig mere som angriber. Jeg havde et par år i Berlin, hvor jeg spillede nogle lidt andre positioner, og derfor var det svært at finde en god rytme.

– Nu har kroppen det helt anderledes, og derfor har jeg troen på, at jeg kan bidrage positivt, når vi kommer op på den sidste tredjedel af banen, siger Mainz-angriberen.

Ingvartsen håber på at være en del af startopstillingen, når Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’