Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Jens Stage er i kongeform, men ikke udtaget til landsholdet. Det ærgrer ham.



Jens Stage startede sæsonen med en fodskade, men har siden sit comeback været altdominerende i Werder Bremen.

Han har lavet fire fuldtræffere i otte kampe fra sin position på den centrale midtbane, men alligevel kan Brian Riemer ikke finde plads til den tidligere AGF– og FC København-profil på sit landshold.

Jens Stage er noteret for to landskampe, men er endnu ikke blevet udtaget af Brian Riemer, siden han tog over for et år siden.

Det går Jens Stage på.

– Jeg har allerede sagt, at jeg selvfølgelig ikke er glad for det. Jeg ville gerne have været med og hjælpe. Men i fodbold er der bare ikke altid plads til alle. Jeg respekterer trænerens beslutning, for alle vil gerne være der.

– Jeg forsøger at gøre mig fortjent til det ved at arbejde hårdt til træning og i kamp. Men kvaliteten på landsholdet er også virkelig høj. Der er mange gode midtbanespillere, og nu skal de spille to stærke kampe. Som alle andre danskere håber jeg, at vi kommer med til VM, siger han under en pressekonference i Tyskland.

Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg
Jens Stage er i gang med sin fjerde sæson i Werder Bremen. Foto: Alamy.

Riemer hylder Stage

Selvom Jens Stage, 29 år, ikke er udtaget, er han ikke ude af Brian Riemers tanker.

– Jeg synes, det er en super interessant spiller, og en spiller, der ret beset illustrerer det, jeg sagde tidligere om landsholdsfodbold, rigtig godt. Det er den bredde, der ligger på midtbanen, sagde landstræneren til Tipsbladet og andre medier tidligere på ugen.

I denne omgang er Christian Nørgaard Pierre Emile-Højbjerg, Morten Hjulmand, Philip Billing, Victor Froholdt, Matt O’Riley, Christian Eriksen og Mikkel Damsgaard udtaget.

– Vi skal fandme langt tilbage, før der var det konkurrenceniveau og den kvalitet, vi ser på den danske centrale midtbane nu. Det er Jens et super billede på. Vi kan spole ikke så mange år tilbage: hvis du scorede de mål, han gjorde i Bundesligaen, og spillede fast for Werder Bremen, så var du selvskrevet til det danske landshold, lød det fra Brian Riemer.

Under samme presseseance fortalte Brian Riemer, at han ikke har været i telefonisk kontakt med Jens Stage i denne omgang.

Jens Stage noterede sig sin landsholdsdebut tilbage i 2021 under Kasper Hjulmand, men skulle vente tre år, før han var tilbage i rødt og hvidt. Det var vikarierende landstræner Lars Knudsen, der udtog ham til samlingen i oktober 2024.

Her kom midtbanemotoren på banen mod Schweiz.



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Eriksen med kontant udmelding

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Presset Frank: Her er vores store problem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dorgu blev helten for Manchester United

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Klart ønske fra Ruben Amorim

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken