HELSINGØR (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen, Christian Eriksen, Jonas Wind og Yussuf Poulsen.
Flere danske Bundesliga-spillere er udtaget til landsholdet, men der er ikke fundet plads til Jens Stage, der faktisk er den med et rødbedepas, som i denne sæson har scoret flest gange i nabolandet mod syd.
På trods af fire scoringer i denne sæson og ti i fjor har Brian Riemer ikke været i telefonisk kontakt med midtbanespilleren i forbindelse med udtagelsen af sin trup i denne omgang.
– Nej, det har jeg faktisk ikke. Men jeg har fulgt ham tæt. Jeg snakkede med ham inden sommerferien. Jeg synes, det er en super interessant spiller, og en spiller, der ret beset illustrerer det, jeg sagde tidligere om landsholdsfodbold, rigtig godt. Det er den bredde, der ligger på midtbanen, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den resterende presse, inden han uddyber:
– Vi skal fandme langt tilbage, før der var det konkurrenceniveau og den kvalitet, vi ser på den danske centrale midtbane nu. Det er Jens et super billede på. Vi kan spole ikke så mange år tilbage: hvis du scorede de mål, han gjorde i Bundesligaen, og spillede fast for Werder Bremen, så var du selvskrevet til det danske landshold. Det er et klokkeklart eksempel på, hvor vi er lige nu, og den konkurrence, som vi har – den skal vi glæde os over, fordi det er også derfor, vi præsterer.

‘Han gør allerede alt’
Jens Stage har været den helt store stjerne for Werder Bremen gennem de sidste sæsoner, men alligevel er han blot noteret for to kampe i den rød/hvide trøje. Men holder han snuden i sporet, er det ikke urealistisk, at der kommer en udtagelse, hvis de andre midtbanespillere falder i kadence.
– Han gør alt, hvad han kan, så han skal ringe og snakke med Froholdt og de andre om, at de skal gøre lidt mindre, siger landstræneren med et smil.
– Det er det, der er problemet – at der er nogle andre, der også gør det godt. Og så er vi tilbage til min beslutning. I den sidste ende har jeg valgt de fire, som nu står på kortet på de to midtbanepositioner. Det er klart, at det i sidste ende er mit valg, men det bunder ud i en masse god kvalitet.
Den tidligere Superliga-stjerne spillede sin seneste landskamp for et år siden. Her fik han 33 minutter på banen mod Schweiz.
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
Fyret efter forfærdelig stime
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Brian Riemer tvunget til ændring
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur