Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Brian Riemer har kun positive ord at sætte på Jens Stages præstationer i Bundesligaen, og havde vi været år tilbage, ville midtbanespilleren have været selvskrevet til landsholdet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen, Christian Eriksen, Jonas Wind og Yussuf Poulsen.

Flere danske Bundesliga-spillere er udtaget til landsholdet, men der er ikke fundet plads til Jens Stage, der faktisk er den med et rødbedepas, som i denne sæson har scoret flest gange i nabolandet mod syd.

På trods af fire scoringer i denne sæson og ti i fjor har Brian Riemer ikke været i telefonisk kontakt med midtbanespilleren i forbindelse med udtagelsen af sin trup i denne omgang.

– Nej, det har jeg faktisk ikke. Men jeg har fulgt ham tæt. Jeg snakkede med ham inden sommerferien. Jeg synes, det er en super interessant spiller, og en spiller, der ret beset illustrerer det, jeg sagde tidligere om landsholdsfodbold, rigtig godt. Det er den bredde, der ligger på midtbanen, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den resterende presse, inden han uddyber:

– Vi skal fandme langt tilbage, før der var det konkurrenceniveau og den kvalitet, vi ser på den danske centrale midtbane nu. Det er Jens et super billede på. Vi kan spole ikke så mange år tilbage: hvis du scorede de mål, han gjorde i Bundesligaen, og spillede fast for Werder Bremen, så var du selvskrevet til det danske landshold. Det er et klokkeklart eksempel på, hvor vi er lige nu, og den konkurrence, som vi har – den skal vi glæde os over, fordi det er også derfor, vi præsterer.

‘Han gør allerede alt’

Jens Stage har været den helt store stjerne for Werder Bremen gennem de sidste sæsoner, men alligevel er han blot noteret for to kampe i den rød/hvide trøje. Men holder han snuden i sporet, er det ikke urealistisk, at der kommer en udtagelse, hvis de andre midtbanespillere falder i kadence.

– Han gør alt, hvad han kan, så han skal ringe og snakke med Froholdt og de andre om, at de skal gøre lidt mindre, siger landstræneren med et smil.

– Det er det, der er problemet – at der er nogle andre, der også gør det godt. Og så er vi tilbage til min beslutning. I den sidste ende har jeg valgt de fire, som nu står på kortet på de to midtbanepositioner. Det er klart, at det i sidste ende er mit valg, men det bunder ud i en masse god kvalitet.

Den tidligere Superliga-stjerne spillede sin seneste landskamp for et år siden. Her fik han 33 minutter på banen mod Schweiz.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM