Jesper Sørensen og Wieghorst besøgte O’Riley

Landsholdets assistenttræner Morten Wieghorst har givet et indblik i, hvordan Matt O'Riley i første omgang kom på landsholdets radar.



For et par år siden var Matt O'Riley bestemt ikke en spiller, som de fleste i Danmark havde det store kendskab til. 

Tilbage i januar 2022, da O'Riley stadig spillede for League One-klubben MK Dons, kom det frem, at midtbanespilleren var spilleberettiget for Danmark. Kort efter skiftede O'Riley til Celtic, hvor den danske midtbanespiller kort efter fik besøg af Morten Wieghorst og Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen, der på daværende tidspunkt var U21-landstræner. 

Det fortæller Wieghorst i The Official Celtic FC Podcast, hvor landsholdets assistenttræner har fortalt om, hvornår han første gang hørte om Matt O'Riley. 

– Det var kort efter, at han skiftede til Celtic. Vi havde en U21-landstræner, Jesper Sørensen, der nu er cheftræner i Brøndby, som jeg talte med.

– Han sagde til mig: 'Der er den her spiller, som lige er skiftet til Celtic, Matt O'Riley, og vi ved, at han er halvt dansk. Han har en dansk forælder. Jeg tror, at han havde været på Danmarks U15- eller U16-hold før. Han er lige taget til Celtic. Jeg vil gerne tage over og se ham og tale med ham. Er du interesseret i at tage med, på grund af dit kendskab til Celtic?' Og jeg svarede, at det ville være en fornøjelse, lyder det fra Morten Wieghorst i podcasten. 

Ifølge Kasper Hjulmands assistent tog de to trænere af sted uden faktisk at vide, om Matt O'Riley havde nogen interesse i at spille for Danmark. 

– Vores første målsætning var at finde ud af, om Matt kunne spille for Danmark, og om han var interesseret. For vi vil selvfølgelig ikke tvinge nogen. Vi byder enhver spiller, der kan spille for Danmark, velkommen, hvis de har kvaliteten og gerne vil spille for Danmark. Så vi tog over for at møde Matt, og vi så en kamp mod Bodø/Glimt, en europæisk kamp.

– Vi talte med Matt dagen efter kampen. Og det viste sig, at han var meget motiveret og interesseret i at spille for Danmark. Først blev jeg udtaget til U21-landsholdet, men vi kunne med det samme mærke, at han var en god fyr. En meget ambitiøs fodboldspiller, der gerne vil udvikle sig, så vi fortsatte selvfølgelig med at følge hans udvikling, lyder det fra Morten Wieghorst, der selv spillede for Celtic fra 1995 til 2002. 

Efter fem U21-landskampe fik Matt O'Riley i november sidste år debut for A-landsholdet i 2-0-nederlaget til Nordirland. 

I denne sæson har den 23-årige midtbanespiller scoret 10 mål for Celtic. 





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City