Joachim Andersen ser ud til at være steget i hierarkiet på det danske fodboldlandshold siden sommerens EM-slutrunde.
Ved EM stod han bag forsvarstrioen med Simon Kjær, Andreas Christensen og Jannik Vestergaard, men sidstnævnte er skadet, og konkurrenten Mathias “Zanka” Jørgensen er ikke udtaget.
Det stiller midtstopperen Joachim Andersen i en gunstig situation før VM-kvalifikationskampene mod Skotland, Færøerne og Israel onsdag, lørdag og tirsdag.
– Det er klart, at det ser godt ud for mig, og jeg håber da, at jeg skal spille noget mere nu end tidligere, men det håber jeg, hver gang jeg er med landsholdet.
– Jeg fik lidt spilletid i de tre knockoutkampe til EM, og der gjorde jeg det fint, så jeg tror også, at Kasper (Hjulmand, red.) stoler på mig, og jeg vil vise ham, at jeg er helt klar.
– Jeg vil gøre alt for at bidrage til, at vi får tre sejre, så vi kan komme tættere på VM, siger Joachim Andersen.
Den stærke stopper har spillet otte landskampe siden debuten i 2019, men kun en gang har han været på banen i mere end 45 minutter.
Ud over de allerede nævnte forsvarsspillere er også Victor Nelsson og Andreas Maxsø udtaget til den aktuelle landsholdssamling.
Akkurat som i 2020/21-sæsonen ser Joachim Andersen også i indeværende sæson ud til at være fast mand for et Premier League-hold, hvilket han håber styrker kandidaturet til en startplads på landsholdet.
I sidste sæson spillede han på leje i Fulham, men i løbet af sommeren er han skiftet permanent fra Lyon til Crystal Palace.
Godt nok er 25-årige Joachim Andersen flyttet til en ny privatadresse, men det var et mål for ham at blive i London-området, siger han om skiftet til Crystal Palace.
– Jeg kender allerede byen, så det har været nemt at falde til i en ny klub, hvor jeg også har fået en god start.
– Det var ikke sådan, at jeg ville udelukke noget, men det var min prioritet, at jeg skulle være i London og spille i Premier League. Men jeg ville jo ikke have sagt nej, hvis eksempelvis Liverpool var kommet til mig, siger Joachim Andersen.
Onsdag klokken 20.45 spiller Danmark – med eller uden Joachim Andersen i startopstillingen – VM-kvalifikationskamp mod Skotland i Parken.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
